W dniach 19-26.07 prosimy jedynie o kontakt e-mailowy.

Sprzęt Cardio do domu - jaki wybrać?

16-08-2022

Na rynku znajdziemy wiele produktów, które mogą aspirować do miana sprzętu do treningu cardio. Różnią się ceną, angażowanymi mięśniami, czy zajmowanym miejscem.

W tym artykule znajdziesz charakterystykę i porównanie 5 najpopularniejszych rodzajów sprzętu cardio na rynku. Są to:

 • orbitrek,
 • stepper,
 • bieżnia,
 • ergometr wioślarski (wioślarz) i
 • rower stacjonarny.

Opisaliśmy i porównaliśmy je pod kątem ogólnej charakterystyki, ceny, angażowanych mięśni, czy zajmowanej przestrzeni, tak aby ułatwić Ci wybór.

 

Spis Treści:

 1. Sprzęt cardio do domu - Krótka charakterystyka każdego z nich
  1. Orbitrek
  2. Stepper
  3. Bieżnia
  4. Ergometr wioślarski (wioślarz)
  5. Rower stacjonarny.
 2. Porównania:
  1. Bieżnia czy orbitrek?
  2. Orbitrek czy rowerek?
  3. Orbitrek czy stepper?
  4. Stepper czy rowerek?
  5. Wioślarz czy orbitrek?
 3. Podsumowanie
  1. Poradniki do wyboru sprzętu

 

Sprzęt cardio do domu - Krótka charakterystyka każdego z nich:

Orbitrek

Ogólna charakterystyka 

Orbitrek to maszyna która w założeniu imituje ruch narciarza biegowego, czyli suniemy do przodu używając jednocześnie rąk i nóg. W bardzo niewielkim stopniu obciąża stawy. Jeśli możesz chodzić - możesz ćwiczyć na orbitreku, Dlatego często jest polecany przez fizjoterapeutów do rehabilitacji.
Oprócz tego świetnie nadaje się do treningu cardio, a także interwałowego.


Angażowane mięśnie

Ok. 80% przy wykorzystaniu ruchomych uchwytów

 

Obciążenie stawów

Orbitrek jest najłagodniejszym dla stawów, dostępnym na rynku, sprzętem cardio. Jest to osiągane dzięki:

 • wymaganym niewielkim zgięciom w stawach kolanowych,
 • częściowemu przeniesieniu obciążenia na ręce,
 • braku wstrząsów podczas ruchu (jak np. przy bieganiu).
 • utrzymywaniu cały czas bardzo naturalnej stojącej pozycji.

Ważne - aby osiągnąć ten cel, orbitrek musi być dobrze dobrany - przede wszystkim pod kątem szerokości kroku. O tym jak dobrać orbitrek dla siebie przeczytasz w poradniku do którego link znajdziesz niżej.


Masa

Od ok. 50kg w górę. Norma to 70-80 kg


Możliwość transportu po domu

Wszystkie orbitreki mają rolki do transportu więc to nie problem, kwestia masy gra tu dużą rolę - do przesunięcia 80-cio kilogramowego orbitreka trzeba się przyłożyć, więc dla mniej muskularnych osób może to być małe wyzwanie.

 

Zajmowane miejsce

Orbitreki są względnie duże, każdy jest inny, więc trzeba sprawdzać wymiary każdego z nich, ale można przyjąć średnio 170 cm na długość i 60 cm na szerokość wśród modeli przednionapędowych (choć znajdą się też mniejsze modele).
Oprócz tego gdyby chcieć orbitrek umieścić w piwnicy, albo gdzieś z niskim sufitem to trzeba doliczyć +|- 40cm do swojego wzrostu żeby sprawdzić czy nie będziemy uderzać głową o sufit podczas treningu.


Cena

Sensowne przednionapędowe orbitreki zaczynają się od 3 tys. zł w górę, Dobry orbitrek to z reguły wydatek ok. 4-5 tys. zł.


Dla kogo?

Dobrze dobrany orbitrek jest świetną maszyną cardio z którego będzie mogła korzystać cała rodzina. Wadą jest masa i zajmowane miejsce, więc jeśli masz odpowiedni budżet i miejsce w domu to będzie bardzo dobry wybór.


Jeśli czujesz że orbitrek może być dla Ciebie dobrym wyborem i chcesz wiedzieć co wziąć pod uwagę by wybrać raz a dobrze, to sprawdź nasz poradnik:

-> Jaki orbitrek do domu? <-

 

Stepper


Ogólna charakterystyka 

Stepper to symulator chodzenia po schodach. Wykonujemy na nim marsz w miejscu z dodatkowym oporem, który stepper nam tworzy. Steppery nie posiadają regulacji oporu, można w nich natomiast regulować głębokość kroku.

Oprócz tego występują modele skrętne, które dodatkowo mocniej angażują mięśnie skośne brzucha i mięśnie głębokie stabilizujące sylwetkę.
Niektóre modele (jak ten na zdjęciu powyżej) ma w zestawie gumowe ekspandery dzięki czemu podczas marszu można zaangażować też ręce w dowolny sposób. Występują również odmiany z przednią kolumną i/lub z pionowymi drążkami a’la orbitrek, które pozwalają zaangażować więcej mięśni na raz, niestety dalej bez regulacji oporu.
Ważne - steppery z reguły nie są tak wytrzymałe jak bieżnie czy orbitreki, dlatego zalecamy mieć na uwadze zapas ok 20 kg od maksymalnego obciążenia podawanego przez producenta, by cieszyć się nim długi czas.


Angażowane mięśnie


W klasycznej wersji (bez linek ani drążków) angażuje ok 40-45% mięśni ciała.
Rozbudowane wersje (skrętne + ekspandery i/lub pionowe drążki) pozwalają zaangażować 60-70% mięśni w wysiłek.


Obciążenie stawów

Stepper nie jest tak łaskawy dla stawów jak orbitrek. W nim zawsze 100% masy przenosimy przez nogi i znacznie bardziej zginamy kolana podczas ruchu. Obciążenie przenoszone na kolana może być jeszcze większe jeśli mamy stepper z linkami i podczas stepowania jednocześnie np. zginamy ramiona (ćwiczenie na biceps). Jeśli do tej pory z Twoimi kolanami było wszystko ok, to stepper powinien być dla Ciebie ok wyborem. Jeśli natomiast kolana dawały Ci o sobie znać to ćwiczenia na stepperze mogą odnowić te dolegliwości.


Masa

Jest to zdecydowanie najlżejszy sprzęt do ćwiczeń cardio w domu w tym zestawieniu jego waga to maksymalnie 12-15kg.


Możliwość transportu po domu

Nie ma z tym najmniejszego problemu.


Zajmowane miejsce

Bardzo niewiele - wymiary to zwykle rząd 30x40x55 cm. Spokojnie zmieści się pod łóżkiem.


Cena

Generalnie od 200 zł do 550 zł. Najdroższy model z jakim się spotkaliśmy kosztował 800 zł 


Dla kogo?

Dla osób które chcą mieć sprzęt do cardio, a nie chcą wydawać kroci, mają niewiele miejsca w domu, albo po prostu lubią aerobik.

Przed zakupem dobrze wziąć pod uwagę kwestię obciążenia kolan.

 

Bieżnia

Ogólna charakterystyka 

Bieżnię chyba każdy widział - ruchomy pas po którym biegniemy do przodu, a tak naprawdę stoimy w miejscu. :) Z perspektywy cardio takie bieganie niczym się nie różni od biegania w terenie, czy po stadionie. Niektóre modele mają możliwość pochylenia pasa biegowego, dzięki czemu można sterować czy biegniemy po płaskim, czy pod górkę, niewielki % bieżni ma również regulację która symuluje bieg z górki.


Angażowane mięśnie

Jak przy bieganiu ok. 60-70% mięśni


Obciążenie stawów

Podczas biegania oczywiście 100% masy przenosimy przez nogi. Bieżnie mają jednak to do siebie, że amortyzują wstrząsy które to najbardziej obciążają stawy. Jeśli podczas standardowego biegania na otwartej przestrzeni jest ze stawami wszystko ok, to tak samo będzie na bieżni. Jeśli jest inaczej to zakup bieżni może nie być najlepszym wyborem, chyba że będzie wykorzystywana do spacerów.

 

Masa

Bieżnie są najcięższe ze wszystkich omawianych tu sprzętów. Modele warte rozważenia ważą od ok. 70-80 kg i więcej. Modele profesjonalne to często 120kg i więcej.


Możliwość transportu po domu

Bieżnie również posiadają rolki transportowe, ale masa gra tu dużą rolę. Bieżnia jest trudniejsza do transportu od orbitreka.


Zajmowane miejsce

Jest szersza, a czasami i dłuższa od orbitreka. Natomiast większośc bieżni jest składana (cały pas do biegania podnosi się do góry) i wtedy zajmowana przestrzeń jest względnie niewielka, porównywalna z rowerkiem stacjonarnym.


Cena

Od 4,5 tys. w górę kupimy dobry model. Oczywiście są tańsze bieżnie, ale często są wymierzone tak by po 2 latach gwarancji zacząć odmawiać posłuszeństwa.


Dla kogo?

Dla osób które chcą biegać.

Z perspektywy angażowanych mięśni są lepsze przyrządy, z perspektywy obciążenia stawów (szczególnie kolan) - również.
Natomiast tu nie mamy symulacji jakiegoś ruchu - mamy dokładnie to co w rzeczywistości czyli bieg.
Biegając na bieżni można stać się lepszym biegaczem, w przeciwieństwie np. do orbitreka na którym nie poprawimy swoich umiejętności w narciarstwie.


Dlatego jeśli lubisz biegać i chcesz kontynuować tę aktywność gdy pogoda nie sprzyja i masz miejsce na bieżnię po rozłożeniu, wtedy warto się w nią wyposażyć.

Pomoże Ci w tym nasz poradnik:

-> Jaką bieżnię do domu wybrać? <-


Jeśli Ci to obojętne czy będziesz biegać czy robić coś innego - są lepsze propozycje.

Ergometr wioślarski (wioślarz)


Ogólna charakterystyka 

Ergometr wioślarski to maszyna która symuluje wiosłowanie dwoma wiosłami na raz. Podczas wiosłowania angażowane jest do 85% (!) mięśni całego ciała. Pod tym kątem jest to najlepsza maszyna cardio na rynku. Ergometry dzieli się na kilka rodzajów przez wzgląd na system generowania oporu, natomiast idea ruchu jest we wszystkich bardzo podobna


Angażowane mięśnie

Od stóp do głów, do 85%. Najmniej angażowane są przednie mięśnie pchające, czyli głównie klatka piersiowa i tricepsy


Obciążenie stawów

Przy ergometrze trzeba wziąć pod uwagę kondycję pleców, a głównie dolnego odcinka. Jeśli występują przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego to przed zakupem wioślarza zdecydowanie warto skonsultować sprawę z lekarzem. Jeśli to są sporadyczne bóle i bardziej wynikające z niewielkiej ilości ruchu, to ergometr na taki ból tylko pomoże.

 

Masa

Od 25 do 50 kg.


Możliwość transportu po domu

Jako że wioślarz jest z reguły 2-3x lżejszy od orbitreka, a każdy model posiada kółka transportowe, to jest bardzo łatwy w transporcie po mieszkaniu.


Zajmowane miejsce

Ergometry mają do 60cm szerokości - jak każdy sprzęt w tym zestawieniu poza bieżnią, są niskie - kilkadziesiąt centymetrów i są długie. Potrafią osiągać długość ponad 2m. Natomiast część z nich ma składaną szynę co sprawia że zajmują naprawdę niewiele miejsca po złożeniu i w takiej formie potrafią zajmować mniejszy metraż niż rower stacjonarny.


Cena

Od 1200-1300 zł do nawet 7000 zł


Dla kogo?

Może łatwiej odpowiedzieć na pytanie dla kogo nie jest. Dla osób z silnymi problemami dolnego odcinka pleców. Jeśli miewasz bóle lędźwi warto skonsultować zakup wioślarza z lekarzem. To samo warto zrobić jeśli miewasz przewlekłe bóle kolan.

Oprócz tego jeśli masz bardzo mało miejsca w mieszkaniu to też warto wziąc pod uwagę natomiast wersje składane zwykle rozwiązują tę wątpliwość.

W każdym innym przypadku ergometr wioślarski jest świetnym wyborem.
Zdecydowanie się sprawdza np. do siłowni w piwnicy, gdzie mamy niski sufit.


Jeśli czujesz że ergometr wioślarski może być wyborem dla Ciebie sprawdź nasz poradnik, który pomoże wybrać Ci odpowiedni model:

-> Ergometr wioślarski (wioślarz) – jaki wybrać do domu? <-

 

Rower stacjonarny

Ogólna charakterystyka 

Rower stacjonarny - słowem: Rower bez kół :)
Doczekały się kilku odmian - występują rowery pionowe i poziome, poza tym rowery stacjonarne można podzielić przez wzgląd na system oporu.

Wśród nich wyróżnia się rower powietrzny, który angażuje więcej mięśni niż pozostałe modele i jest fantastycznym przyrządem do treningu interwałowego, natomiast ma jedną poważną wadę - jest bardzo głośny.

Dla fanów jazdy szosowej warto rozważyć rower spinningowy o którym więcej dowiesz się z artykułu: Rower spinningowy - co to jest i jak wybrać właściwy?


Angażowane mięśnie

Ok 50%, w przypadku roweru powietrznego z rączkami - do nawet 80%


Obciążenie stawów

Rower stacjonarny jest bardzo przyjazny dla stawów. Wersję pionową można polecić w ciemno, bo w razie ewentualnego dyskomfortu w kolanach można zawsze zmniejszyć obciążenie.
W przypadku rowerów poziomych siedzimy w zgiętej pozycji, więc trzeba brać pod uwagę odcinka lędźwiowego. Jeśli masz z tym problemy to dobrze skonsultować zakup z lekarzem.


Masa

Od 20 do 50 kg choć są modele których masa sięga 80kg.


Możliwość transportu po domu

Wszystkie rowery stacjonarne posiadają kółka transportowe, więc przy masie 20-50 kg są łatwe w transporcie nawet dla mniej muskularnych osób. Przy cięższych modelach transport jest oczywiście trudniejszy.


Zajmowane miejsce

Rowery stacjonarne zajmują względnie niewiele miejsca, bardziej wymagające pod tym względem są rowery poziome, które z natury są dłuższe. Wśród 5 omawianych tutaj sprzętów rowery zajmują mniej miejsca niż orbitreki i bieżnie, ale więcej niż steppery i złożone ergometry.


Cena

Najprostsze sensowne modele zaczynają się od 800 a kończą nawet na 10 000 zł. w przedziale 2 000 - 4 000 zł można naprawdę kupić dobry model.


Dla kogo?

W dużej mierze dla osób które lubią kręcić na rowerze. Pod kątem angażowanych mięśni rowery stacjonarne przegrywają prawie ze wszystkimi wymienionymi wyżej sprzętami, ale podczas kręcenia nie obciąża się tak kolan jak np. podczas biegania, bo większość masy ciała opieramy na siodełku.

W porównaniu do pozostałych przyrządów najłatwiej też usiąść na rowerku i oglądać serial, w międzyczasie pokonując kolejne kilometry. Zatem pod tym względem jest to dobry wybór


Jeśli czujesz że rower stacjonarny to wybór dla Ciebie, sprawdź poradnik:

-> Jaki rower stacjonarny kupić? <-

Sprzęt cardio do domu - Porównania 

Osoby zastanawiające się nad sprzętem cardio do domu, czasem szukają porównań np. “lepszy orbitrek czy bieżnia”. Wychodząc naprzeciw tym pytaniom oto odpowiedzi na najbardziej popularne:

 

Bieżnia czy orbitrek?

Angażowane mięśnie

Orbitrek

Orbitrek - do 80% mięśni, a na bieżni do 50-60%.

 

Obciążenie stawów

Zdecydowanie Orbitrek

Zdecydowanie Orbitrek - brak wstrząsów, częściowo przeniesiony ciężar na ręce.

 

Masa

Orbitrek

Orbitrek - z reguły orbitreki w tej samej klasie cenowej są trochę lżejsze, choć te różnice nie są tak wielkie. W wersjach profesjonalnych ta różnica potrafi wynosić 20kg.

 

Możliwość transportu

Orbitrek

Orbitrek - jako że orbitreki są z reguły lżejsze to i łatwiej je transportować

 

Zajmowane miejsce

Remis/Bieżnia

W tej samej półce cenowej z reguły orbitreki zajmują mniej miejsca, natomiast rzadko który orbitrek jest składany, a złożona bieżnia zajmuje mniej miejsca niż orbitrek.

 

Cena

Orbitrek

Orbitrek - Za 4-5 tys. zł kupimy bardzo dobry orbitrek, natomiast aby to samo powiedzieć o bieżni, trzeba wydać 5-6 tys. zł.

 

Komentarz

Na papierze Orbitrek wygrywa, może poza zajmowanym miejscem. Jeśli nie robi Ci większej różnicy ćwiczenie na orbitreku czy bieganie to lepszym wyborem będzie orbitrek. Dla biegaczy - odpowiedź jest prosta, bieżnia.

 

 

Orbitrek czy rowerek?

Angażowane mięśnie

Orbitrek

Orbitrek - do 80% mięśni, rowerek - do 50%.

 

Obciążenie stawów

Remis

Jeśli możesz chodzić to wykonasz trening na orbitreku. Na rowerku również dzięki temu że siedzimy i można dowolnie regulować obciążenie.

 

Masa

Rowerek

Dobry rowerek waży poniżej 30kg, Dobry orbitrek 70-80 kg (z jednym wyjątkiem o masie poniżej 50 kg).

 

Możliwość transportu

Orbitrek

Jako że orbitreki są z reguły lżejsze to i łatwiej je transportować

 

Zajmowane miejsce

Rowerek

Rowery stacjonarne z reguły są mniejsze, niezależnie od półki cenowej.

 

Cena

Rowerek/Remis

Za 2-3 tys. zł kupimy bardzo dobry rowerek pionowy, ta sam klasa przy orbitreku to wydatek 4-5 tys. zł. Chyba że mówimy o rowerach spinningowych, wtedy to się wyrównuje. Rowery poziome natomiast są z reguły droższe od pionowych i tańsze od spinningowych.

 

Komentarz

Rower stacjonarny, ma wiele przewag względem orbitreka. Natomiast ma 2 duże wady:

Angażowane mięśnie. Rowerek to głównie trening nóg. Orbitrek pod tym kątem zdecydowanie wygrywa, więc jeśli zależy Ci na zrzucaniu maksimum kalorii to zdecydowanie lepiej wypada orbitrek.
Ćwiczymy na siedząco - gdy większość czasu spędzamy siedząc i chcemy się poruszać, to z reguły szukamy aktywności która jest inna niż codzienność, a ćwicząc na rowerku tej odmiany nie ma.

W związku z tym trudno jednoznacznie wskazać zwycięzcę.

Jeśli czynnik ekonomiczny jest bardzo istotny to lepiej zdecydować się na rowerek.

Jeśli mamy trochę większy budżet i mamy również miejsce na orbitrek to warto rozważyć właśnie jego.

 

Orbitrek czy stepper?


Angażowane mięśnie

Orbitrek

Do 80% mięśni, stepper wypada słabiej - zależnie od wersji do 45% lub z linkami do 70%. Do tego stepper nie ma regulacji obciążenia

 

Obciążenie stawów

Orbitrek

Jest zdecydowanie dużo bardziej bezpieczny. Brak dużych zgięć w kolanach, część ciężaru jest przeniesiona na ręce. Stepper - obciąża mocno kolana.

 

Masa

Stepper

Zdecydowanie pod tym kątem wygrywa stepper. 15kg a 80kg to różnica.

 

Możliwość transportu

Stepper

Stepper - niewielka masa robi swoje. Stepper to najbardziej mobilny sprzęt cardio w tym zestawieniu, gdzie orbitrek jest jednak przeważnie słusznych rozmiarów.

 

Zajmowane miejsce

Stepper

Za niewielką masą idzie też kompaktowy rozmiar, bez problemu zmieścimy go pod biurkiem, czy łóżkiem.

 

Cena

Stepper

Za kilkaset zł kupimy bardzo dobry stepper, gdzie w przypadku orbitreka trzeba wydać te 4-5 tys zł. aby wyposażyć się w bardzo dobry orbitrek.

 

Komentarz

Pod pewnymi względami stepper jest nie do pobicia - masa, zajmowane miejsce, cena, łatwość transportu. Jednak wady ma równie wyraźne - brak regulacji oporu co daje o sobie znać gdy nabierzemy formy, duże obciążenie kolan podczas ćwiczeń oraz średnia trwałość gdy jesteśmy blisko maksymalnej wagi jaką przewiduje producent.

Stepper to bardzo fajny budżetowy przyrząd, gdy jesteśmy względnie sprawni i mamy do zrzucenia od kilku do kilkunastu kg. Gdy walczymy z większym wyzwaniem i/lub nie chcemy narażać stawów, a budżet i miejsce nie stanowią az takiego wyzwania, to orbitrek jest zdecydowanie lepszym wyborem.

 

Stepper czy rowerek?


Angażowane mięśnie

Stepper/Remis

Stepper zależnie od wersji do 45% lub z linkami do 70%. Rower to ok 50% zaangażowanego ciała, chyba że będziemy też jeździć na stojąco wtedy mówimy o 60-65% na rowerze.
Stepper niestety nie ma regulacji obciążenia co po pewnym czasie może być bardzo dużą wadą przy zrzucaniu kalorii.

 

Obciążenie stawów

Rower

Siedzimy na siedzisku, kolana przenoszą tyle obciążenia ile ustawimy. Świetnie nadaje się nawet dla osób po niedawno przebytej kontuzji kolana. Stepper jest przeznaczony dla osób bez problemów ze stawem kolanowym.

 

Masa

Stepper

Pod tym kątem nie ma sobie równych, choć rower też nie jest ciężki - do 30 kg waży dobry model pionowy magnetyczny. Rowery poziome czy spinningowe są jednak dużo cięższe.

 

Możliwość transportu

Stepper

Niska masa = duża mobilność.

 

Zajmowane miejsce

Stepper

Chociaż rower również nie jest bardzo dużym sprzętem.

 

Cena

Stepper

Za dobry stepper zapłacimy kilkaset zł, za dobry rower 2 tys. zł.

 

Komentarz

Ponownie - masa, zajmowane miejsce, cena, łatwość transportu. To niepodważalne zalety steppera.
Brak regulacji oporu, obciążenie stawów i względnie niska trwałość to wady.

W tym kontekście wniosek jest taki sam jak porównując stepper do orbitreka.

Dla sprawnych osób które chcą zrzucić kilka kilkanaście kg stepper jest jak najbardziej ok. Natomiast dla osób które nie chcą ryzykować stanem swoich kolan rower jest zdecydowanie lepszym wyborem.

 

Wioślarz czy orbitrek?


Angażowane mięśnie

Nieznacznie Wioślarz

Ergometr wioślarski angażuje do 85% mięśni. Orbitrek - do 80%.

 

Obciążenie stawów

Orbitrek

Obydwa są bardzo neutralne, natomiast wiosłowanie nie wszystkim służy na dolny odcinek pleców. Jeśli masz przewlekłe problemy z odcinkiem lędźwiowym bezpieczniejszy będzie orbitrek.

 

Masa

Wioślarz

Wioślarz jest 2-3x lżejszy od orbitreka.

 

Możliwość transportu

Wioślarz

Za mniejszą masą idzie łatwiejszy transport.

 

Zajmowane miejsce

Wioślarz

W pozycji rozłożonej wioślarze i orbitreki zajmują mniej więcej taki sam metraż. Niektóre wioślarze są nawet dłuższe od orbitreków, natomiast duża część ergometrów jest składana więc w pozycji złożonej zajmują naprawdę niewiele miejsca.

 

Cena

Wioślarz

Podstawowe modele kupimy już od 1200-1300 zł, niezła półka to 2-3 tys. zł Za tę samą półkę należy przeznaczyć w przypadku orbitreka 4-5 tys zł.

 

Komentarz

W naszej ocenie Wioślarz jest niedocenianym sprzętem cardio. Zdecydowanie warto go rozważyć jako sprzęt cardio do domu, bo w wielu aspektach się wyróżnia i nieznacznie wygrywa z orbitrekiem.

Natomiast zarówno orbitrek jak i ergometr to świetne maszyny cardio i obydwie pomogą Ci osiągnąć wyznaczone cele.

 

Podsumowując

Mam nadzieję że powyższe informacje pomogą Ci wybrać właściwy sprzęt dla siebie. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o danym sprzęcie poniżej jeszcze raz zebrałem poradniki wymienione w artykule.

Jeśli masz pytania, daj nam znać w komentarzu, chętnie odpowiemy :)

 

Poradniki do wyboru sprzętu:

 

Orbitrek do domu - jak wybrać? 

Bieżnia - jak wybrać do domu?

Ergometr wioślarski jak wybrać do domu?

Jaki rower stacjonarny kupić?