Jesteś tutaj ponieważ chcesz kupić rower stacjonarny raz a dobrze, prawda?
Czyli rower ma być:
dopasowany do użytkownika,
trwały,
funkcjonalny,
w dobrej cenie,
a do tego będzie cieszyć oko.
Czy choć w części, tego szukasz?
Jeśli tak, to mam 2 wiadomości, dobrą i złą.
Zacznę od złej: Wiele rzeczy okazuje się dopiero po zakupie - potrzeba kilku sesji treningowych, żeby dopasować rower w 100% do siebie. Do tego zakup w sklepie stacjonarnym też nie załatwia sprawy, bo można trafić na niekompetentnego sprzedawcę, lub takiego któremu towar zalega na półkach, a ze zwrotem w sklepach stacjonarnych jest znacznie gorzej niż w internetowych.
A ta dobra? :)
Dobra jest taka, że to wszystko da się przewidzieć i da się łatwo kupić naprawdę świetny sprzęt. Jedyne czego potrzebujesz to dawka odpowiedniej wiedzy. Poza tym zakup przez Internet ma kilka przewag nad nad sklepem stacjonarnym:
zawsze mamy minimum 14 dni na zwrot towaru
większy wybór
niższe ceny
W związku z tym przeczesaliśmy pół internetu i przygotowaliśmy ten poradnik, który kompleksowo omawia najważniejsze różnice i elementy na które trzeba zwrócić uwagę, aby kupić świetny rower raz a dobrze.
Jest to prawdopodobnie jedyny artykuł w Internecie który potrzebujesz przeczytać, aby kupić sprzęt odpowiadający Twoim potrzebom :)
Jak korzystać z tego poradnika?
Poniższy artykuł skupia się na 4 najważniejszych obszarach:
Rodzaje rowerów, ich przeznaczenie oraz wady i zalety,
Mechanizmy hamujące - opis, wady i zalety,
Jak dopasować sprzęt, na co zwracać uwagę, jakie regulacje są potrzebne?
Programy treningowe - które są przydatne, a które można pominąć
Każda sekcja jest opisana w 2 wersjach - skrótowej i rozbudowanej. Aby poznać rozbudowane informacje - kliknij "rozwiń" pod interesującą Cię sekcją.
Miłej lektury!
Aha...!
Na końcu znajdziesz konkretne propozycje godnych polecenia rowerów. Jeśli się dobrze wczytasz, to odnajdziesz tam specjalne kody rabatowe dla CZYTELNIKÓW BLOGA ;).
1. Jaki rower stacjonarny? Pionowy, poziomy, czy spinningowy?
Rower pionowy - zalecany dla każdego, kto chce wykonywać spokojny trening cardio w domu. Niewskazany w przypadkach problemów z dolnym odcinkiem kręgosłupa i chorób układu krwionośnego.
Rower pionowy
Rower pionowy to odpowiednik standardowego roweru miejskiego. Jest to jeden z najczęściej kupowanych sprzętów fitness do domu. Charakteryzuje się tym, że podczas treningu siedzimy na nim w pozycji pionowej lub lekko pochylonej do przodu. Przeważnie ma duże, szerokie siedzisko zapewniające komfortowe długie siedzenie.
Rowerki pionowe są bezpiecznym zaleceniem dla wszystkich osób, które chcą poprawić swoją wydolność i zrzucić zbędną tkankę tłuszczową. Pozwalają na łagodny trening cardio bez obciążania stawów.
Są względnie tanie - godne uwagi modele dla drobniejszych osób kupimy już od 700-800 złotych. Są bardzo łatwe w obsłudze i zajmują niewiele miejsca.
Część źródeł poleca je również (a czasami szczególnie!) dla osób starszych i z problemami układu krwionośnego, natomiast po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw” odradzamy ten wybór w takim przypadku.
Dla kogo rower pionowy nie jest wskazany?
Dla osób z problemami układu krwionośnego lub dolnego odcinka pleców.
Dlaczego?
Podczas wysiłku w pozycji pionowej duża część krwi spływa do nóg, co w przypadku chorób układu krwionośnego podnosi szanse na zawroty głowy bądź omdlenia, co może skutkować omdleniem/upadkiem.
Drugą przeciwnością są dolegliwości dolnego odcinka pleców. Szczególnie mogą się nasilać na sprzęcie w którym skok regulacji jest duży - np. co 5 cm, lub gdy mamy bardzo niewielkie możliwości regulacji. Dotyczy to głównie tanich modeli.
W takim przypadku zalecamy rower poziomy.
Rower pionowy - Dla kogo?
Praktycznie dla każdego, kto może ruszać nogami i nie ma problemów z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym, lub chorób związanych z układem krwionośnym. : )
Rower poziomy - dla każdego, kto chce zażyć trochę ruchu. Szczególnie wskazany dla osób otyłych, bądź z problemami w dolnym odcinku pleców, a także dla osób z problemami układu krążenia i osób starszych. Zajmuje więcej miejsca niż rower pionowy.
Rower poziomy
Rowery poziome w Polsce są rzadkim zjawiskiem, natomiast ich fitnessowe odpowiedniki, coraz częściej znajdziemy w sklepach ze sprzętem sportowym. Główną cechą wyróżniającą te modele jest pozycja zbliżona do pozycji podczas wiosłowania w kajaku - nogi praktycznie poziomo z przodu, a reszta ciała usadowiona na siedzisku z oparciem. Podczas treningu, oprócz nóg, angażowane są w trochę większym stopniu mięśnie brzucha niż w rowerku pionowym.
Obsługa tych modeli jest praktycznie identyczna jak w rowerku pionowym.
Rowery poziome charakteryzują się największym udźwigiem spośród wszystkich rowerków stacjonarnych, stąd szczególnie są zalecane dla osób o dużej masie ciała.
Minusem jest cena - jest przeważnie wyższa od rowerków pionowych, a ze względu na swoją budowę - są dłuższe, więc zajmują więcej miejsca.
Rower poziomy - Dla kogo?
Tak naprawdę - dla każdego.
Jest szczególnie zalecany dla osób o problemach z kręgosłupem, głównie w odcinku lędźwiowym oraz dla osób z otyłością, ponieważ tego typu pozycja odciąża dolny odcinek pleców.
Poza tym jest bardziej wskazany dla osób starszych i z chorobami układu krążenia, ze względu na to, że znacznie łatwiej jest na taki rowerek wsiąść i jest znacznie mniejsza szansa wystąpienia omdleń ze względu na mniejszą różnicę wysokości między sercem a nogami.
Rower spinningowy - dla osób, które chcą mocno trenować na rowerze lub szukają zamiennika roweru szosowego na sezon zimowy.
Rower spinningowy
Rowery spinningowy to odpowiednik roweru szosowego. Pozycja podczas jazdy na takim rowerze jest mocno pochylona, siedzisko jest węższe niż w standardowym rowerze pionowym (choć dalej bardo wygodne), a całość jest przygotowana do tego, by pokonywać na nim dziesiątki i setki wirtualnych kilometrów tygodniowo.
Jego budowa jest dosyć surowa - posiada same konieczne elementy bez zbędnych dodatków, zwykle jest wykonany ze stali i innych wytrzymałych materiałów. Poza tym posiada zwykle szeroki i dokładny zakres regulacji zarówno siedziska jak i kierownicy.
Opór jest generowany przeważnie przez hamulec mechaniczny, dzięki czemu nie jest konieczny dostęp do prądu (o rodzajach hamulców stosowanych w rowerkach przeczytasz w dalszej części tego artykułu), a sam opór jest przeważnie większy niż w przypadku rowerów poziomych i pionowych. Koło zamachowe w takich rowerkach jest z reguły cięższe, co wymusza większe wyzwanie dla ćwiczącego.
Rower spinningowy - dla kogo?
Dla osób, które oczekują trwałości przy częstych i intensywnych treningach i praktycznie nie potrzebują elektronicznych dodatków, tylko Ty - rower i trening
Pamiętaj! - jeśli kupujesz sprzęt dla osoby z problemami zdrowotnymi, pamiętaj że pierwszeństwo przed tymi zaleceniami zawsze ma lekarz prowadzący i to on powinien potwierdzić, czy dany model będzie odpowiedni w danym przypadku.
2. Jaki rowerek stacjonarny wybrać? Mechaniczny, magnetyczny, elektromagnetyczny, czy powietrzny?
Każdy rower treningowy ma koło zamachowe i hamulec od którego zależy jaki opór czujemy podczas treningu. Wyróżnia się 4 typy hamulców i to od nich rowerki biorą swoje nazwy:
Mechaniczny paskowy -wystarczający do spokojnej, rekreacyjnej jazdy w treningu aerobowym. Natomiast kilka treningów interwałowych potrafi spowodować, że pasek klinowy będzie do wymiany.
Mechaniczny z klockiem hamulcowym - do poważnych treningów. Przeznaczony zarówno do długiego kręcenia, jak i intensywnych interwałów. Występują głównie w rowerach spinningowych.
Mechaniczny
Najstarszy i najbardziej klasyczny rodzaj hamulca. Koło zamachowe jest hamowane za pomocą paska lub klocka dociskanego do koła zamachowego.
Pierwsze rozwiązanie (paskowe) jest wykorzystywane w tanich rowerkach pionowych za kilkaset złotych. Jest dosyć nietrwałe, a regulacja zawsze odbywa się ręcznie za pomocą pokrętła.
Drugi rodzaj hamulca wykorzystywany jest w rowerkach spinningowych. Regulacja również odbywa się ręcznie, natomiast w zamian otrzymujemy bardzo wytrzymały mechanizm, który sprosta dziesiątkom tysięcy przejechanych kilometrów, a jednocześnie da możliwość pokonywania największych możliwych oporów, jakie spotkamy w rowerkach stacjonarnych.
Tego typu rowerki nie wymagają zasilania z sieci, jedynie zasilania bateriami do panelu na kierownicy.
Magnetyczny/Elektromagnetyczny - do codziennego cardio i interwałów. Ważna jest jakość komponentów. Są rowerki magnetyczne, które wytrzymają 100 roboczogodzin, a są takie które wytrzymają kilka lat codziennego kręcenia. Różni je jakość użytych materiałów. W tym przypadku poszukiwania najlepiej zacząć od 1 tys. zł wzwyż.
Magnetyczny
Hamulec magnetyczny generuje opór w wyniku przyciągania dwóch magnesów - jeden jest umieszczony na obręczy koła zamachowego, który kręci się razem z kołem, drugi jest przytwierdzony do ruchomego ramienia, które przymocowane jest do ramy rowerka. I tutaj zasada jest prosta - im bliżej siebie znajdują się magnesy - tym większy opór czujemy kręcąc pedałami. Im dalej - tym mniejszy. Ramieniem steruje silniczek umieszczony wewnątrz obudowy, a całość regulujemy z poziomu konsoli na kierownicy (lub za pomocą pokrętła w tańszych modelach).
źródło: youtube Kettler
Tylko modele wyposażone w regulację z poziomu konsoli mogą być wzbogacone o programy treningowe, które zmieniają nam obciążenie zgodnie z ustalonym harmonogramem lub na podstawie naszego tętna. Jest to szczególnie ważne w przypadku treningu mającego na celu spalania tkanki tłuszczowej.
Mechanizm magnetyczny znajdziemy w rowerkach pionowych i poziomych. Do prawidłowego działania sprzętu konieczne jest podłączenie rowerka do prądu.
Elektromagnetyczny
W przypadku rowerków elektromagnetycznych, zasada jest bardzo zbliżona do tego, co dzieje się w rowerku magnetycznym. Na kole zamachowym znajduje się klasyczny magnes, a rolę hamulca przejmuje elektromagnes przytwierdzony na stałe do ramy roweru. Im większy prąd płynie przez ten elektromagnes, tym większe hamowanie odczuwamy.
źródło: youtube Kettler
Plusy tego typu rozwiązania są bliźniacze do plusów z roweru magnetycznego - programy treningowe, możliwość zmian oporu z poziomu panelu. Poza tym modele elektromagnetyczne potrafią generować większe opory o większej dokładności.
Dodatkowo mechanizm elektromagnetyczny jest praktycznie bezawaryjny, ponieważ występuje w nim minimalna liczba elementów ruchomych. Jedyne co się porusza, to koło zamachowe. Mówiąc krótko - niespecjalnie ma się tam co zepsuć.
Tego typu rozwiązanie znajdziemy w rowerkach pionowych i poziomych z wyższej półki.
Powietrzny - podobnie jak mechanizm mechaniczny z klockiem hamulcowym. Jest przeznaczony dla osób, które chcą wykonywać solidne interwały. Dobre rowery powietrzne zaczynają się od 2-3 tys zł.
Powietrzny
Jest to mechanizm wykorzystywany w rowerkach pionowych lub spinningowych, jako alternatywa dla hamulca z klockiem. Koło zamachowe w takich modelach jest po prostu dużym wiatrakiem, który im szybciej się kręci - tym większy opór generuje. Nie znajdziesz tutaj ustawień oporów, po prostu im szybciej kręcisz, tym jest Ci trudniej. Jest to rozwiązanie unikatowe pod kątem stawianego oporu i trudno te doznania odwzorować w innych rodzajach rowerków. Poza tym pozwala na osiągnięcie takich samych, a nawet większych poziomów oporu niż to, co jesteśmy w stanie wygenerować na standardowym rowerku spinningowym.
Część rowerków powietrznych posiada również ruchome rączki, dzięki którym możemy trenować równocześnie górną część ciała. W ten sposób będziemy angażować blisko 90% mięśni ciała.
Jest to rozwiązanie w pewien sposób genialne. Robiąc trening interwałowy - czyli np. 15 sek. trening na 100%, a następnie 45 sek. na 60% i tak kilka razy, to w rowerze powietrznym na pewno to będzie skuteczny trening, ponieważ nie da się źle dobrać obciążenia. W innych rozwiązaniach opór można dobrać za niski, lub za wysoki, przez co trening nie będzie, aż tak efektywny jak mógłby być..
AirBike ma jednak pewną wadę - jest dosyć głośny - im szybciej kręcisz, tym jest głośniejszy :) Warto zaznaczyć, że modele droższe są znacznie cichsze niż tańsze odpowiedniki. Dobre rowery powietrzne zaczynają się powyżej 3 tys. zł.
W kwestii zasialania - tak jak w przypadku rowerka mechanicznego - jedyne zasilanie elektryczne jakiego potrzeba to baterie do panelu na kierownicy
Jak sprawdzić jaką wysokość siodełka powinien mieć dla Ciebie rower?
Jest na to bardzo prosta metoda, stosowana przez doświadczonych kolarzy, jest bardzo dokładna i możesz ją wykonać w 90 sekund w domu.
Potrzebujesz::
Miarki krawieckiej, bądź kawałka nierozciągliwego sznurka, który potem czymś zmierzysz
Książki, kalendarza, magazynu czy czegokolwiek co będzie tworzyło kąt prosty
Wykonanie:
Stajemy tyłem do ściany jakbyśmy chcieli zmierzyć ile mamy wzrostu. Przylegamy do ściany czym możemy - pięty, pośladki, plecy, głowa. Nogi stawiamy blisko siebie, złączone, jakbyśmy chcieli porównać która stopa jest dłuższa.
Książkę wkładamy między nogi najwyżej jak to możliwe - bez odczuwania bólu, po prostu wysoko. Książka ma być prostopadle do ściany i do naszego krocza.
Mierzymy odległość od podłogi do punktu, który wskazała książka i mamy to - Twoja indywidualna odległość od siodełka, do najbardziej oddalonej pozycji pedała.
Wtedy możesz posłużyć się pewnym przybliżeniem, generalnie proporcjonalna osoba ma nogi o długości ok. 45-50% długości ciała.
Czyli jeśli ktoś ma 180 cm wzrostu, to jego noga od wewnętrznej strony będzie miała 81-90 cm długości i takiej odległości od siodełka do pedała potrzebuje.
Ludzie są jednak różni, mają różne proporcje i to jest naturalne. W związku z tym naprawdę można nie trafić. Dlatego jeśli kupujesz komuś rower na prezent to najlepiej po prostu zmierzyć długość kroku jak w punkcie wyżej. Może nie będzie takiej niespodzianki, ale na 100% unikniesz potencjalnego zwrotu roweru, w przypadku gdyby nie będzie pasował, a to - szczególnie w okresie np. świątecznym - potrafi być naprawdę uciążliwe.
Jaką regulację powinien mieć rower do domu i na co zwracać uwagę?
Regulacja wysokości siedziska Nawet tanie modele rowerków pionowych dają nam względnie duży zakres regulacji pod kątem wysokości siedziska, natomiast wyzwaniem staje się precyzja tego ustawienia. Mamy 2 rodzaje regulacji:
Regulacja skokowa Polega na tym, że rura, do której przytwierdzone jest siodełko ma rząd wywierconych otworów, w które wkładany jest bolec blokujący pozycję. Otwory są nawiercane co stałą odległość: od kilku nawierceń co 5 cm w najtańszych modelach, do kilkunastu otworów co 1,5 cm w tych z bardziej dopracowanych. Przy wyborze rowerka celuj w jak największą dokładność regulacji siedziska. 1,5 cm jest wystarczające dla 95% osób.
Regulacja płynna Jeśli chcemy pokonywać setki km tygodniowo to każda niedoskonałość w dopasowaniu pozycji będzie odczuwalna. Wtedy konieczna jest regulacja płynna. Działa ona dokładnie tak, jak w standardowym rowerze, którym każdy z nas jeździł: Ustawiamy siodełko w dowolnej pozycji i zamykamy zacisk albo dokręcamy śrubkę. Pozwala to na precyzję ustawienia rzędu 1 mm.
To rozwiązanie jeśli ma wytrzymać ciągłe zmiany ustawień jest po prostu droższe, dlatego znajdziemy je głównie w rowerach spinningowych, lub w rowerkach poziomych z trochę wyższej półki.
Regulacja siedziska w płaszczyźnie poziomej Druga kwestia to pozioma regulacja siedziska. Jeśli podczas kręcenia pojawia się dyskomfort, czy bóle związane z kolanami lub biodrami czy plecami, to są one zwykle spowodowane właśnie złą pozycją za kierownicą, a to zwykle załatwia regulacja siodełka w płaszczyźnie "przód-tył”. Dlatego możliwość takiej regulacji jest bardzo ważna. Taką regulację posiada rower na zdjęciu powyżej z regulacją płynną.
Regulacja kierownicy Ważnym elementem jest również regulacja kierownicy - Lepsze modele będą posiadały możliwość regulacji w pionie oraz nachylenia kierownicy. W tańszych modelach będzie trzeba się zadowolić tylko regulacją nachylenia, a w tych najtańszych w ogóle nie znajdziemy regulacji kierownicy. Regulacja kierownicy jest równie ważna, co regulacja siodełka, aby móc komfortowo i zdrowo pokonywać wirtualne kilometry. :)
Na co zwrócić uwagę, gdy z rowerka będzie korzystać kilka osób?
Przede wszystkim na zakres regulacji. Im większa możliwość regulacji, dokładność i większy jej zakres, tym lepiej.
Tak w przypadku rowerka pionowego, a na co zwrócić uwagę przy rowerku poziomym?
Tak naprawdę w rowerku poziomym niewiele jest do regulacji, ponieważ pozycja pozioma mocno odciąża kręgosłup, więc jedyne co jest konieczne do regulacji, to odległość między siedziskiem, a korbą, czyli przesuwanie siedziska w kierunku przód-tył, w co wyposażone są wszystkie modele rowerków poziomych.
Zwróć uwagę na dokładność regulacji, zalecamy regulację płynną, a nie skokową, ponieważ pozwala na dokładniejsze dopasowanie sprzętu do siebie. Modele od 2000 zł przeważnie są już w taką regulację wyposażone.
4. Programy treningowe w rowerkach – jakie są i co jest w nich ważne?
Poniżej dowiesz się jakie są najpopularniejsze i najważniejsze programy treningowe jakie spotkasz w rowerkach treningowych. Programy treningowe występują jedynie w maszynach magnetycznych i elektromagnetycznych. Generalna zasada jest taka, że im lepszy model do użytku domowego, tym więcej programów i ich wersji otrzymujesz.
Quick Start (Szybki Start)
Jest to program podstawowy, który pozwala po prostu włączyć sprzęt i kręcić. Tak naprawdę ustawiasz opór i kręcisz. Po zakończonym treningu klikasz stop i trening zapisuje się w pamięci rowerka. Tym samym otrzymujesz informację ile zostało spalonych kalorii, jaki był czas treningu, średnie tętno i kadencja (podawane w RPM), czyli liczba obrotów korbą na minutę. Dane wynikowe, zależnie od modelu, mogą się różnić.
Program mierzący poziom Twojego wytrenowania. W tym programie konieczne jest trzymanie rąk na czujnikach tętna, lub podłączenie pasa telemetrycznego (opcja dokładniejsza). Polega na tym, że po uruchomieniu zaczynamy trening i wraz z upływającym czasem opór narasta. Na tej podstawie rowerek jest w stanie odczytać, przy jakim tętnie generujesz jaką moc. Im bardziej wytrenowaną jesteś osobą, im bardziej wydolny masz organizm, tym większą moc wygenerujesz przy tym samym tętnie.
Bardzo ciekawa opcja, ponieważ efekty związane z sylwetką mają tendencje do czasowego zatrzymywania się mimo regularnych treningów i trzeba ten czas po prostu przeczekać. Natomiast widząc, że wydolność nam wzrasta, mamy dodatkowy punkt odniesienia, który pozwala utrzymać motywację.
Heart Rate Control (kontrola tętna) - inaczej trening w oparciu o zadane tętno maksymalne. Wprowadzasz do komputera swój wiek, wagę, poziom zaawansowania oraz tętno, które chcesz utrzymywać i rozpoczynasz trening. W jego trakcie rowerek będzie na bieżąco dostosowywał obciążenie tak, aby utrzymać Twoje tętno w zadanym przedziale. Jest to bardzo przydatna opcja w przypadku, gdy chcesz wykonywać trening aerobowy i odchudzać się.
Tak jak w przypadku testu sprawności, wymaga ciągłego pomiaru Twojego tętna przez komputer, więc albo ręce na dotykowych sensorach, albo pas telemetryczny są konieczne, inaczej nie zadziała : )
To o nich mowa, gdy producenci chwalą się 20-cioma, 50-cioma, czy milionem programów treningowych : ) Tak naprawdę chodzi o to, że z góry jest zaplanowane obciążenie w trakcie trwania treningu.
Przykładowo 4 programy treningowe z modelu Nautilus R626:
Każda kolumna to 2 min treningu i każda zawiera opór od 1 do 10. I tak w przypadku programu Pyramids:
przez pierwsze 2 min jedziemy na oporze 2,
kolejne 2 min na oporze 3,
następne 2 min na oporze 4,
następne na oporze 3 itd. zgodnie z rysunkiem.
Plusy tego typu rozwiązań są conajmniej 2:
Jest narzucony pewien reżim treningowy, więc nie ma wymówki, że sobie ustawiamy mniejszy opór, bo akurat nam się nie chce - jest trochę, jak trener personalny, który nad nami stoi i nie przyjmuje wymówek : )
Bardzo dobry, niewielki model do użytku domowego, skierowany do osób początkujących i średnio zaawansowanych. Rowerek który zapewnia wszystko co potrzebne, by w zaciszu domowym skutecznie wrócić do formy.
Rower waży zaledwie 26,5 kg, co sprawia że jest to sprzęt łatwy do wniesienia i montażu. Niewielka waga wraz z rolkami transportowymi sprawiają, że nawet bardzo drobna osoba z łatwością przesunie rowerek w dowolne miejsce.
W związku z tym że Schwinn 510U zajmuje tylko ok. 0,5 m^2 powierzchni idealnie sprawdzi się w mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy się liczy.
Pomimo niewielkiej masy, podczas ćwiczeń rowerek jest bardzo stabilny.
13 programów treningowych urozmaici ćwiczenia. Nie trzeba się zastanawiać, czy w danym momencie należy opró zwiększać, a czy też zmnieszać, jak długo pedałować na niskim, a jak długo na wysokim oporze. To wszystko jest już zawarte w poszczególnych programach treningowych.
Co prawda rowerek nie zawiera zbyt wielu gadżetów, czy innowacyjnych rozwiązań, ale dzięki temu że producent postawił w nim na prostotę i dopracowanie, Schwinn 510U posłuży wiele lat i pomoże bezawaryjnie spalić setki tysięcy kalorii.
Jednym zdaniem - Świetny rower pionowy dla całej rodziny w rozsądnej cenie.
Szeroki zakres regulacji siedziska w pionie pozwala na trening osobom o wzroście 150 - 200 cm, co sprawia że nada się jako rower zarówno dla dorosłych jak i trochę starszych dzieci. Dla osób o wzroście 150-160 cm zalecamy dla pewności test z punktu 3.2.
Dokładność regulacji jest wystarczająca dla domowych warunków cardio i interwałów. Jeśli planujesz pokonywać tygodniowo ponad 200 wirtualnych km, zalecamy model z dokładniejszą regulacją, którą znajdziesz np w modelu Schwinn IC7.
Rower posiada 25 poziomów oporu magnetycznego, co daje bardzo duże możliwości treningu, rehabilitacyjnego, cardio, czy też intensywnych interwałów.
29 programów treningowych, zawierające wszystkie najważniejsze dostępne programy - oparte o tętno docelowe, predefiniowane, indywidualne, testy sprawności - pozwalają na różnorodny trening dostosowany do Twoich celów i obecnej formy.
Rower posiada łączność Bluetooth przez co połączysz go z ulubionymi aplikacjami treningowymi na smartfona, a do tego dzięki aplikacji RideSocial możesz trenować w trybie wirtualnej rzeczywistości, co pozwala trenować z innymi użytkownikami platformy bez wychodzenia z domu.
To większy i cięższy brat rowerka spinningowego IC2i. Dzięki swojej konstrukcji i użytych materiałów wytrzyma jeszcze mocniejsze treningi przy większej wadze ćwiczącego. Posiada regulację pionową, jak i poziomą siodełka, oraz wysokości kierownicy. Dlatego staje się idealnym wyborem dla kilku osób np całej rodziny, lub współlokatorów. Dodatkowo jest kompatybilny z pasem napiersiowym do mierzenia tętna, a to oznacza, że będziemy mogli utrzymywać odpowiednie tętno podczas ćwiczeń, a efekty w odchudzaniu i budowaniu odpowiedniej kondycji przed sezonem przyjdą o wiele szybciej.
poszukują kompaktowego sprzętu, który pozwoli podczas treningu zaangażować nogi jak i ręce (a tym samym brzuch i plecy),
stawiają na równomierny, stały rozwój kondycji poprzez "słuchanie" możliwości swojego ciała ( w rowerze powietrznym Twoje mięśnie same " decydują ", jak bardzo intensywnie mogą pracować, a opór zmienia się momentalnie wraz z intensywnością Twojego pedałowania ),
chcą wykonać trening kardio "uszyty" na miarę ich obecnej kondycji.
Ten model roweru powietrznego umożliwia również trening tylko górnej partii ciała bez angażowania nóg, dzięki czemu łatwiej jest zachować równowagę w treningu całego ciała. Ad6i sprawdzi się bardzo dobrze dla osób początkujących, tych które chcą w końcu ruszyć się z kanapy, jak i tych, które trenują na co dzień.
Świetny model rowerka treningowego poziomego, wykonanym na wysokim poziomie dla całej rodziny, również dla seniorów. Bezstopniowa regulacja odległości siedziska pozwala na idealne dopasowanie pod każdego użytkownika. Poza szeregiem programów treningowych i poziomów oporu, pozwala na podłączenie pasa telemetrycznego i dostęp do wielu aplikacji, m.in. Ride Social, która pozwala na jazdę w formie „wirtualnej rzeczywistości”. Ciekawa sprawa, dla osób które lubią kręcić w terenie, albo potrenować ze znajomym, który jest wiele kilometrów dalej. Zaś możliwość podłączenia pasa telemetrycznego.
To profesjonalny rower spinningowy do prawdziwego treningu kolarskiego. Oprócz regulacji oporu, można w nim także zmieniać nachylenie ramy. Dzięki czemu jazda na S10i maksymalnie przybliża prawdziwe warunki terenowe.
Mogą na nim ćwiczyć osoby niskie, jak i wysokie, dzięki możliwości regulacji siodełka w pionie, jak i poziomie.
Został skonstruowany z mocnych, wysoko jakościowych materiałów. Jest stabilny i może na nim trenować osoba ważąca do 150 kg.
Ciężkie koło zamachowe ( 13kg ) zapewnia płynny ruch zarówno podczas jazdy na stojąco, jak i na siedząco, na niskich i wysokich oporach.
Dodatkowym atutem jest duży ekran, na którym ogląda się trasy jazdy video i śledzi najważniejsze parametry treningu.