Bieżnia domowa - jak wybrać raz a dobrze (poradnik)

13-08-2020

Jaka bieżnia do domu?

W sklepach znajdziemy bardzo zróżnicowane oferty bieżni do domu - od modeli za niewiele ponad 1000 zł po sprzęt komercyjny za kilkanaście tysięcy zł.

Jak to zwykle bywa, marketerzy dwoją się i troją żeby przyciągnąć uwagę różnymi udogodnieniami mającymi zachęcić do zakupu bieżni, choć nie zawsze dbając na dobro użytkownika, szczególnie po upływie gwarancji :)

Poniżej znajdziesz efekt kilkudziesięciu godzin pracy - badania rynku, porównywania konkurencji, zbierania wypowiedzi od wielu ekspertów i praktyków, aby wyłuskać dla Ciebie to co najważniejsze i abyś mógł/mogła po przeczytaniu tego artykułu wybrać bieżnię, która spełni wszystkie Twoje wymagania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jakie są najważniejsze elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrej bieżni do domu
 2. Jakie warunki musi spełniać bieżnia, aby służyła przez długi czas.
 3. Ile kosztuje bieżnia, która jest dopracowana i będzie Ci długo służyła?
 4. Jakie modele warto wziąć pod uwagę w wybranych przedziałach cenowych.

 

1. Bieżnie elektryczne,

a inne rodzaje - co wybrać?

Bieżnie elektryczne, stanowią obecnie ok 98% wszystkich ofert dostępnych na rynku i nie stało się to przypadkiem. Stało się tak ze względu na mnogość możliwości jakie daje zastosowanie w bieżni silnika elektrycznego i innego osprzętu zasilanego prądem: nadanie stałej prędkości biegu, wykorzystanie programów treningowych, elektryczna zmiana kąta nachylenia itd.

Dlatego nie ma co szukać innych rodzajów i w tym poradniku skupimy się właśnie na bieżniach elektrycznych.

 

2. Jakie wymiary powinien mieć pas biegowy?

1. Szerokość pasa

Dla większości osób minimum 45 cm, a im więcej tym wygodniej.
Pas, im szerszy, tym wygodniej się biegnie, a jednocześnie bieżnia zajmuje więcej miejsca. Im ktoś jest wyższy i szerszy tym szerszego pasa potrzebuje. Dla standardowego mężczyzny o wzroście 180 i wadze 80 kg 45cm szerokości pasa jest w zupełności wystarczające.
Bieżnie do ćwiczeń o pasie szerokim na 40 cm są przeznaczone dla drobnych osób - o wzroście +|- 160 cm i proporcjonalnej sylwetce.

wymiary bieżni

 

2. Długość pasa

Długość pasa również zależy od wzrostu - mówimy o minimalnej komfortowej długości.
Jeśli osoba korzystająca z bieżni ma mniej niż 170 cm wzrostu wówczas wystarczy pas o długości 130cm. Wyższe osoby dla komfortu ćwiczeń powinny pomyśleć o pasie minimum 140cm.

 

Wymiary bieżni

Oczywiście trzeba mieć na uwadze że rozmiar psa wpływa na wymiary bieżni - zawsze trzeba doliczyć kilkanaście cm na szerokość i kilkadziesiąt cm na długość bieżni, więc przed zakupem warto dobrze sprawdzić specyfikację danego modelu i zwyczajnie sprawdzić czy dany model nam się zmieści w przewidzianym miejscu.

 

3. Moc silnika w bieżni elektrycznej

W opisach technicznych bieżni znajdziesz 2 oznaczenia. Moc ciągła i moc maksymalna (a przynajmniej takie informacje w opisie powinny być zawarte :) )

1. Moc ciągła

Od mocy ciągłej zależy jaką prędkość maksymalną ma bieżnia do ćwiczeń i jaką wytrzymałością będzie się charakteryzować.

2. Moc maksymalna

Jest wykorzystywana w krótkich momentach przyśpieszania, więc na dłuższą metę można ten parametr pominąć.

Porównując modele zwracaj jednak uwagę czy porównujesz zawsze moce ciągłe, bo czasem opisy w sklepach internetowych bywają niejednoznaczne. Gdy opis produktu podaje tylko jedną wartość, to zwykle będzie to moc maksymalna, więc warto dopytać w sklepie jak jest w rzeczywistości.

Dobre bieżnie mają silniki o mocy ciągłej minimum 2 koni mechanicznych w skrócie KM lub z angielskiego HP. (HP to inny koń mechaniczny niż KM, ale różnica jest na tyle niewielka że w przypadku bieżni można ją spokojnie pominąć)

 

4. Zakres prędkości

Absolutne minimum 16 km/h żeby biegać, a nie truchtać.

Jeśli interesuje Cię bieżnia do biegania, a nie do spacerowania to minimum, które jest potrzebne to ok 16 km/h. Da Ci to możliwość chodu, marszu i szybkiego biegu. Jeśli rozważasz interwały, to warto mieć zapas prędkości, im większy tym lepiej. 20 km/h będzie już wystarczające.

Jeśli trudno Ci sobie wyobrazić prędkość 20km/h, to dla porównania poniżej znajdziesz przykład z prędkości 21km/h (prędkość na maraton w 2 h):


 

5. Kąt nachylenia pasa bieżni

Aby po prostu biegać nie jest wymagana regulacja kąta nachylenia. Natomiast jeśli zamierzasz kupić bieżnię i korzystać z niej regularnie, warto aby taka regulacja była z kilku powodów:

1. Bieg na bieżni jest łatwiejszy niż w terenie, dlatego jeśli chcemy uzyskać taki wysiłek jak na świeżym powietrzu i spalić mniej więcej tyle samo kalorii, należy ustawić nachylenie rampy na 2-3 stopnie.

2. Podczas biegu pod górkę, inaczej angażujemy mięśnie - większą prace wykonują pośladki, mięśnie 2-głowe i 4-głowe uda oraz łydki, przez co Twój rozwój będzie pełniejszy, jeśli dodasz podbiegi pod górkę do swojego repertuaru treningowego.

3. W bieżniach wyposażonych w elektroniczną regulację nachylenia, programy treningowe automatycznie mogą zmieniać nachylenie, przez co sam trening jest ciekawszy i bardziej pełny.

4. Dla osób szukających większych wrażeń - Jeśli połączysz bieżnię z aplikacją treningową, która ustala trasę np. Wg Google Maps, a bieżnia ma elektroniczną regulację nachylenia, można uruchomić program treningowy, który automatycznie będzie zmieniał nachylenie pasa odwzorowując rzeźbę terenu miejsca w którym wirtualnie biegniesz.

Jeśli zatem chcesz bieżni z regulowanym nachyleniem, szukaj minimum 10° nachylenia sterowanego elektronicznie. Im więcej tym lepiej.

Tu przykład takiej regulacji:


źródło: https://youtu.be/_GJM4vkajEA?t=40

 

6. Waga i konstrukcja sprzętu

Generalna zasada jest taka, że im bieżnia cięższa tym bardziej stabilna i bardziej trwała. W związku z tym trudno znaleźć sprzęt godny polecenia, który ma służyć do biegania, a nie marszu, będący lżejszy niż 70kg. Modele z jeszcze wyższej półki ważą ok. 100 kg i więcej. Na rynku znajdziesz modele ważące 20-30kg, natomiast nadają się tylko do szybszego marszu/truchtu. Bieganie może im zaszkodzić : ) Dlatego przygotuj się, że poważna bieżnia do ćwiczeń będzie swoje ważyć.


7. Składanie bieżni

Jeśli masz ograniczone miejsce i nie chcesz aby bieżnia stała w jednym miejscu, tylko znikała z pola widzenia po zakończonym treningu, to potrzebujesz bieżni składanej.
Każda bieżnia, po złożeniu zajmuje znacznie mniej miejsca i jest mobilna. Ważne aby wziąć pod uwagę mechanizm składania. Są 2 wersje:

 1. Mechanizm bez wspomagania - po prostu odbezpiecza się bieżnię i unosimy blat do biegania do pozycji pionowej - całą pracę wykonujemy my.
 2. Mechanizm z siłownikiem - po odbezpieczeniu podnosimy blat bieżni, natomiast prawie 100% pracy wykonuje siłownik. Tak samo pomaga nam łagodnie opuścić blat bieżni przy rozkładaniu. (Siłownik to takie samo urządzenie jakie pomaga podnieść klapę bagażnika w samochodzie).

Przykład systemu pomagającego złożyć bieżnię:

 

źródło: https://youtu.be/u6Bc_zkYYuI?t=25

 

8. Programy treningowe

Programy treningowe jakie można znaleźć w bieżniach elektrycznych, niewiele różnią się od programów, które można znaleźć w innych maszynach cardio takich jak rowery, czy orbitreki. Najważniejsze z nich to:

 1. Programy predefiniowane - zmieniające z upływem czasu prędkość, bądź kąt nachylenia pasa bieżni
 2. Program HRC (heart rate control) - czyli programy oparte o tętno docelowe. Do sprawnego działania takiego programu potrzebny jest pas telemetryczny - można biegać z rękami opartymi o sensory natomiast, nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie.
 3. Programy typu fitness test, czy pulse recovery, które mierzą poziom Twojego wytrenowania.

Które z nich są niezbędne? Tak naprawdę żaden - minimalistom wystarczy tryb manualny, który ma każda bieżnia. Natomiast programy są przydatne by trzymać reżim treningowy, a nie odpuszczać np. na koniec sesji treningowej, dają też urozmaicenie, a dla osób które konkretnie chcą spalać tłuszcz programy HRC będą bardzo przydatne.

Dlatego programy są przydatne i warto by bieżnia je miała, jeśli nie jest to kosztem solidnej ramy, mocnego silnika i odpowiedniego pasa biegowego.

 

9. Pomiar pulsu

Większość bieżni jest wyposażona w sensory mierzące puls, ale jeśli chcesz biegać i opierać się na programie utrzymującym tętno, to lepszym rozwiązaniem będzie dokupienie pasa telemetrycznego. Możesz też skorzystać z opaski na nadgarstek mierzącej puls i na własną rękę pilnować odpowiedniej strefy tętna. Natomiast należy pamiętać, że bieżnia wtedy nie będzie pomagać w utrzymaniu odpowiedniego tętna przez zmianę prędkości, ale dla chcącego nic trudnego :)

 

10. Dodatki

 1. Połączenie z aplikacjami po Bluetooth - praktycznie każda bieżnia godna polecenia ma łączność Bluetooth, a co za tym idzie daje możliwość połączenia z zewnętrznymi aplikacjami typu iFit, czy Explore the World. Dają one dostęp do dodatkowych treningów, czy możliwość biegu w trybie rozszerzonej rzeczywistości, ale jak ważne to elementu - to kwestia zupełnie indywidualna. Jedni nie wyobrażają sobie treningu bez tych aplikacji, inni po prostu włączają bieżnię i biegną. :)
  ifit rozszerzona rzeczywistość
 2. Nawiew - dodatek, który nie ma większego znaczenia.
 3. Kółka transportowe - każda składana bieżnia je posiada.


Jak wybrać bieżnię do domu,

aby służyła przez długi czas?

Główne elementy:

1. Silnik

Im większa moc silnika, tym lepiej i dłużej będzie pracować.
Jeśli mamy bieżnię której silnik pozwana na bieg z maksymalną prędkością 12 km/h i będziemy biegać często na granicy możliwości takiego modelu, to zużyje się on dużo szybciej, niż model, który jest wyposażony w silnik pozwalający na bieg z prędkością np. 22 km/h a będziemy na nim biegać z prędkością 12 km/h.

Dla silnika tej pierwszej bieżni to ciągły „sprint”, a dla drugiej „rozgrzewka”. Pierwsza przetrwa kilkadziesiąt-kilkaset roboczogodzin, a druga kilka tysięcy.

 

2. Gwarancja

tu zwróć uwagę na 3 aspekty:

1. Sama gwarancja, czyli jak wygląda i co obejmuje

Door 2 door jest standardem (czyli pakujemy sprzęt do pudła w którym do nas dotarł, przyjeżdża kurier, odbiera paczkę i zawozi do serwisu), natomiast świetnie jeśli gwarancja zawiera dojazd serwisanta. Nie tylko jest to wygodne dla kupującego, ale też realnie gwarantuje lepszy sprzęt. Dlaczego? Ponieważ serwisant jest drogi - trzeba zapłacić za dojazd, stawkę godzinową, czasem dodatkowy koszt delegacji czy nadgodzin i koszt bierze na siebie firma. Dlatego jeśli jest tego typu gwarancja to sprzęt jest na tyle dopracowany, żeby ten serwisant nie musiał za często jeździć, a najlepiej wcale : )

2. Zakres gwarancji

Jeśli poszczególne elementy bieżni mają wydłużoną gwarancję - to dobry znak że oglądamy naprawdę dobrą bieżnię do domu. Jeśli wydłużona gwarancja obejmuje silnik, to jeszcze lepiej. Silnik stanowi dość dużą wartość bieżni, stąd jeśli producent daje taką gwarancję to oznacza że silnik posłuży naprawdę bardzo długo - często kilkukrotnie dłużej niż w przypadku bieżni bez wydłużonej gwarancji na silnik : )

3. Gwarancja domowa/półkomercyjna/komercyjna

 • Gwarancja domowa to domyślna gwarancja każdej bieżni, obejmuje okres 2 lat. Jeśli nie jest w żaden sposób rozszerzona, to bieżnia jest przygotowana na maksymalnie 1000 roboczogodzin treningu.
 • Jeśli sprzęt ma gwarancję półkomercyjną to oznacza że sprzęt jest przygotowany na większe obciążenia niż typowa bieżnia domowa. Taka gwarancja bardzo dobrze świadczy o sprzęcie i będzie służyć prawdopodobnie 2,3 x dłużej niż sprzęt tylko z gwarancją domową.
 • Natomiast sprzęt komercyjny można kupować w ciemno - będzie pracować 10 lat i jeśli tylko będzie odpowiednio konserwowany posłuży kolejne 10.

 

3. Rama/waga

To jest czysta fizyka. Jeśli chcemy mieć dobrą bieżnią do domu, która będzie stabilna i wytrzymała, to potrzeba aby była zbudowana na solidnej ramie ze stali. Stal jest wytrzymała, ale też swoje waży, więc wytrzymałe bieżnie ważą ok 70 kg i więcej.

 

4. Marka/Opinie

Czy mają znaczenie?

opinie i marka, czy mają znaczenie przy wyborze sprzętu fitness?

 

1. Jakiej firmy bieżnia do domu?

Wiadomym jest, że większość podzespołów do bieżni jest produkowana w Chinach i często konkurencyjne firmy otrzymują półprodukty z tej samej fabryki. Natomiast przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach - półprodukty są z tej samej fabryki, ale potrafią się różnić diametralnie, zależnie od wytycznych producenta, a te różnice to przede wszystkim:

 • know-how i wynikające z niego:
 • dopracowanie,
 • spasowanie elementów
 • wytrzymałość całej konstrukcji

To wszystko jest wynikiem wieloletniej pracy setek pracowników, gdzie firma „no name” nie jest przepracować tylu wariantów, czy błędów ile zrobiła marka z wieloletnim doświadczeniem.

Nie da się jednoznacznie określić jaka bieżnia będzie najlepsza do domu i jakiego konkretnie producenta natomiast bardzo dobrym wskaźnikiem jest po prostu wybór znanej i sprawdzonej marki, ze względu zarówno na wysokiej jakości sprzęt, jak i obsługę posprzedażową oraz serwis. Nie dość, że otrzymujemy sprawdzony produkt, to mamy pewność, że taka firma nie zniknie za 2 miesiące z rynku. Takie marki to m.in. amerykańskie: NordicTrack, Bowflex, Schwinn, Nautilus, Reebok czy rodzima polska marka HMS.

2. Opinie

Jeśli to opinie tylko w postaci gwiazdek, albo lakonicznego „dobry sprzęt”, „słaby sprzęt” to tak naprawdę nic nie mówi - równie dobrze może zrobić takie opinie konkurencja i tak się często dzieje. Natomiast jeśli opinia jest rzeczowa, opisująca jasno problem, to nawet po pojedynczej takiej opinii warto dopytać potencjalnego sprzedawcę o taką drażliwą kwestię.


Ile kosztuje bieżnia?

Jeśli szukasz dobrej bieżni do biegania, nie do spacerowania i chcesz by pracowała przez kilka lat bez awarii (przy założeniu, że będziesz na niej regularnie biegać i regularnie konserwować zgodnie z zaleceniami producenta) to licz się z wydatkiem ok 4 000 zł.

Jeśli nie możesz od ręki przeznaczyć takiej kwoty i rozważasz tańszy sprzęt, to dużo lepszym pomysłem jest poczekać i odłożyć, lub rozważyć zakup bieżni na raty. To robi ogromną różnicę gdy masz sprzęt na którym po prostu chce się ćwiczyć i Ci w tym pomaga, a nie jest utrapieniem miesiącu czy dwóch użytkowania. Bieżnię kupuje się raz na kilka lat i staje się Twoim "partnerem" w drodze po zdrowie i sylwetkę. A z partnerami jest tak że lepiej ich dobierać dobrych i sprawdzonych a nie "pierwszego lepszego" :)

 

Bieżnie domowe w 32m2treningu.pl