W dniach 19-26.07 prosimy jedynie o kontakt e-mailowy.

Rower spinningowy - co to jest i jak wybrać właściwy?

06-08-2022

Czym jest rower spinningowy?

W jednym zdaniu: Rower spinningowy to odmiana pionowego roweru stacjonarnego. Żeby zrozumieć te różnice lepiej zacznijmy od odpowiedzi na pytanie:


Co to jest spinning?

Spinning to forma grupowej jazdy na rowerze z trenerem i przeważnie z muzyką. Zajęcia trwają 45-60 min podczas których trener dyktuje tempo treningu i motywuje uczestników do treningu na wysokich obrotach.

 

 

Podczas sesji w sali jest kilkanaście do kilkudziesięciu osób i trenują właśnie na rowerach spinningowych, które są dostosowane do długotrwałych i wysokich obciążeń oraz kilku treningów dziennie.


Rower spinningowy a stacjonarny

Właśnie z tego obciążenia i wymaganej wytrzymałości roweru biorą się główne różnice.


W rowerach spinningowych, budżet jest przeznaczany na elementy związane z samą jazdą - większe koło, przeważnie stabilniejsza rama, większe możliwości regulacji pozycji za kierownicą itd.


Natomiast w przypadku klasycznych rowerów stacjonarnych pionowych, jest bardziej rozbudowana konsola, dodatkowe programy treningowe, wentylator, głośniki itd. a koło zamachowe jest np 2x lżejsze.


Rower stacjonarny spinningowy - charakterystyka

Rower spinningowy charakteryzuje się:

  • większym (cięższym) kołem zamachowym
  • zwykle większa możliwością regulacji pozycji za kierownicą niż w przypadku typowych modeli pionowych - regulacja siodełka w przód, tył, w niektórych modelach możliwość regulacji kierownicy w pionie.
  • inną pozycję podczas jazdy - konstrukcja raczej wymusza pozycję zbliżoną do tej na rowerze szosowym (kolarzówce) niż na typowym rowerze miejskim siedzisko w rowerze spinningowym jest bardziej smukłe - podobne do tego w rowerze szosowym, choć do twardości siodełka z typowej kolarzówki mu daleko :)
  • przeważnie jest wyposażony w specjalny, mechaniczny system hamowania, a modele z wyższej półki są wyposżone w magnetyczną regulację oporu wraz z hamulcem bezpieczeństwa
  • korba z pedałami jest na stałe połączona łańcuchem do koła zamachowego co powoduje że gdy przestajemy kręcić, pedały dalej się poruszają. (po to jest właśnie hamulec bezpieczeństwa aby wyhamować cały mechanizm)


Rower spinningowy magnetyczny

czy warto?


A i owszem. Przykładem takiego modelu może być:


NORDICTRACK ROWER SPININGOWY COMMERCIAL S10i


To przedstawiciel wyższej półki o której wspomniałem wcześniej, który mimo konstrukcji typowo spinningowej, posiada opór magnetyczny. Pozwala on na zastosowanie programów treningowych znanych z modeli magnetycznych – interwały, HRC, czy różne inne programy bazujące na zmienianych w czasie oporach, co jest niemożliwe w modelach tańszych z hamulcem mechanicznym. Oczywiście wyższa półka wiąże się z innym pułapem cenowym, więc już od Ciebie zależy czy możesz przeznaczyć większy budżet na powyższe udogodnienia.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze roweru spinningowego?

Jeśli czujesz że bliżej Ci do jazdy w terenie na rowerze szosowym, niż rowerze miejskim - czyli sama idea roweru spinningowego Ci odpowiada, to pozostaje tylko kilka technikaliów by dobrać dla siebie odpowiedni model:


Maksymalna waga

Punkt dotyczący każdego produktu fitness, lepiej nie nadużywać limitów które przewiduje producent, bo w razie awarii gwarancja najpewniej nie zostanie uznana.


Waga koła zamachowego

Im cięższe koło tym bardziej płynna jazda. Ma to większe znaczenie w modelach z mechanicznym systemem hamowania. W przypadku magnetycznego oporu można pozwolić sobie na mniejsze koło bez utraty płynności.

  • Dla modeli mechanicznych min. 15 kg
  • Dla modeli magnetycznych min. 10 kg


Regulacja pozycji za kierownicą

Rower spinningowy powinien posiadać regulacje:

  • siodełka góra-dół - tę ma każdy rower
  • siodełka przód-tył - tę ma praktycznie każdy rower spinningowy
  • kierownicy góra-dół - tę ma większość rowerów spinningowych, ale nie każdy więc warto zwrócić na to uwagę i doczytać w specyfikacji danego modelu.

Bez regulacji kierownicy góra-dół “da się żyć”, natomiast jeśli nie mieścisz się w 160-180 cm wzrostu na które producenci standardowo mierzą sprzęt, to lepiej mieć wszystkie powyższe regulacje.

 

Proponowane modele


Proponowane modele znajdziesz pod przyciskiem poniżej:

Sprawdzam rowery spinningowe