Gumy do ćwiczeń i 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem.

22-06-2018

 Jeżeli jesteś ciekaw co to są te gumy do ćwiczeń, o których może słyszałeś, czy warto taki  treningowy gadżet posiadać i jak wybrać odpowiednia gumę do ćwiczeń dla siebie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Oto pięć rzeczy, które musisz o niech wiedzieć za nim zdecydujesz się na ich zakup:

 

I  Guma do ćwiczeń siłowych da Ci wiele nowych możliwości

 

 • Podczas treningu z gumą, będą pracowały również Twoje mięśnie głębokie odpowiedzialne za prawidłowe utrzymywanie postawy i równowagi.
 • Nie będzie możliwe wykonanie ćwiczeń izolowanych.

Przypuśćmy, że chcesz poćwiczyć bicepsa. Przydeptujesz więc jeden koniec gumy stopą, drugi chwytasz w dłoń. Twoim zadaniem będzie zgięcie wyprostowanej ręki do kąta prostego. Naciąganie gumy będzie wymuszało u Ciebie napięcie mięśni brzucha. Im większy opór stawiany przez gumę treningową, tym większa praca nie tylko Twojego bicepsa, ale również innych mięśni stabilizujących postawę ciała.

Tak samo jeśli będziesz chciał poćwiczyć mięśnie skośne brzucha przy użyciu gumy zaczepiając ją i wykonując skręty tułowia trzymając jej drugi koniec w rękach- wtedy będą pracowały również mięśnie Twoich pleców.

 • Możesz zaangażować: mięśnie rąk, brzucha, pleców, czy też nóg wykonując przeróżne ćwiczenia. Tchniesz „nowe życie” do Twojej treningowej rutyny, ponieważ pojawi się nowa bardzo szeroka gama ćwiczeń, które będziesz mógł wykonywać.
 • Guma przyda się nie tylko podczas treningów wzmacniających, ale również stabilizujących, mobilizacyjnych, czy też podczas rehabilitacji,
 • Gumy do ćwiczeń są niewielkie i lekkie dlatego z łatwością możesz zabrać je ze sobą na wakacje, by ćwiczyć w plenerze. Dodadzą ci podczas wakacyjnego treningu obciążenia. No bo przecież hantli, czy sztangi nie zabierzesz, hmm?

 

II Są różne rodzaje gum do ćwiczeń

 

 • GUMY OPOROWE DO ĆWICZEŃ SIŁOWYCH - Są w formie pętli (o długości nawet 2 metrów) i wykonane z lateksu. Solidne, grube odporne na uszkodzenia i zerwania. Zastąpią CI nie tylko dodatkowe obciążenie. Z ich pomocą możesz również odjąć trochę obciążenia. Na przykład kiedy uczysz się podciągać i nie potrafisz jeszcze udźwignąć ciężaru własnego ciała.

 

Gumy oporowe do ćwiczeń

 

 • GUMY OPOROWE TYPU MINI BANDS -  Mini –ponieważ, jak nazwa wskazuje, pętla, którą tworzą jest o wiele mniejsza (długość gum na zdjęciu poniżej to 60cm). Są też o wiele cieńsze od wymienionych powyżej gum oporowych, które mają 2 metry. Dlatego też nie posłużą, jako bardzo duże obciążenie. No ale przecież nie wszystkie ćwiczenia świata można wykonywać z dużym obciążeniem. Z tych gum treningowych bardzo chętnie korzystają Panie. Natomiast nawet przypakowany mężczyzna doceni ich wartość treningową i nie powstydzi się z nich skorzystać. Zwykle kojarzone są z ćwiczeniem monster walk. Nic też dziwnego, ponieważ ze względu na rozmiary pętli bardzo dobrze ćwiczy się z nimi pośladki i mięśnie nóg.

 

Gumy mini bands

 

 • TAŚMY PILATES- czy też taśmy fitness. One nie tworzą pętli. Są po prostu taśmą o długości mniej więcej 120cm. Mogą posłużyć również do ćwiczeń siłowych, chociaż bardziej pasuje napisać, że do ćwiczeń wzmacniających (jakiś super mięśni z nimi nie zrobisz). Świetnie się z nimi rozciąga :), o czym poczytasz TUTAJ. Gumy do rozciągania będą odpowiednie dla osób początkujących (zaczynających ćwiczyć), wracających do ćwiczeń po długiej przerwie, czy też będących  w trakcie rehabilitacji.

 

Gumy do rozciagania

 

 

III Każda guma do ćwiczeń ma inny zakres oporu

 

Na wymienione powyżej rodzaje gum składają się gumy o różnych zakresach oporu.

TAŚMY PILATES:

I najczęściej są  produkowane w 3 różnych zakresach oporu. Często producenci po prostu nazywają stopnie trudności jako niski, średni, duży. Natomiast warto, abyś wiedział, że w tym przypadku te nazwy oznaczają zazwyczaj, że:

 • Niski – guma, która maksymalnie stawia opór 13kg
 • Średni – taśma o oporze maksymalnym 16kg
 • Duży – maksymalny stawiany opór może mieć nawet 25kg

GUMY OPOROWE TYPU MINI BAND:

Na cały zestaw najczęściej składają się 3 lub 4 gumy o zakresach oporów:

 • Lekki – 4-7kg
 • Średni -9-16kg
 • Ciężki -18-25

GUMY OPOROWE DO ĆWICZEŃ SIŁOWYCH

Zazwyczaj cały zestaw może obejmować nawet 8 gum oporowych o różnych zakresach oporu. Przy wyborze tego rodzaju gumy jest naprawdę ważne, abyś wybrał zakres oporu odpowiedni dla siebie. A dlaczego? O tym będzie za chwile. Opór gumy oporowej najczęściej jest definiowany przez jej szerokość. Oczywiście ma na to również wpływ jej długość i grubość, natomiast producenci zazwyczaj dane rodzaje gum produkują o tej samej długości i grubości, a opór stricte uzależniają już od szerokości. Można rozróżnić gumy o szerokości:

 • 6mm-1-5kg
 • 13mm – 7-16kg
 • 22mm -11-29kg
 • 32mm- 16-38kg
 • 45mm -22-56kg
 • 64mm -29-79 kg
 • 83mm-38-104kg
 • 101mm-45-158kg

Oczywiście to wszystko zależy od producenta. Powyższe wartości były wypisane na podstawie gum oporowych HMS. Na przykład Training show room ma w zestawie 6 gum od 1kg do 52kg.

 

IV Obciążenie podczas ćwiczeń z gumą oporową jest zmienne.

 

Jak to rozumieć i jak to się dzieje?

Na początek musisz wiedzieć: zakresy oporu to nic innego jak zakres obciążenia. Z tym że to obciążenie nie jest takie samo jak np. hantel o wadze 10kg. Pamiętasz podany przykład ćwiczenia z gumą na bicepsa? A więc trenując w ten sposób Twoje obciążenie podczas całego zakresu ruchu będzie wzrastać. Gdy zaczynasz naciągać gumę Twój zakres obciążenia wynosi tyle ile wynosi jej minimalny stawiany przez nią opór. Gdy guma jest już w jakimś stopniu naciągnięta, to obciążenie może mieć już wartość  środkową z danego zakresu. Być może uznasz za wadę, to, że nigdy tak na dobrą sprawę nie wiesz jakie masz obciążenie i że nie jest ono stałe. Natomiast jest to również wielką zaletą, ponieważ tym samym mając jedną gumę możesz sprawić, że to samo ćwiczenie wykonasz na mniejszych zakresach oporu lub tych większych.

 

Jak to zrobić?

Powróćmy z powrotem do omawianego ćwiczenia na biceps. Jeżeli chcesz go wykonać na większych zakresach oporu i tym samym mieć o wiele większe obciążenie, to wystarczy, że ćwiczenie rozpoczniesz, gdy guma jest już w pewnym stopniu naciągnięta. Po prostu stopą przydeptujesz nie jej koniec, a znacznie dalej od jej końca. Możesz też koniec gumy przytrzasnąć krzesłem, a sam na tym krześle stanąć. Zapewniam Cię, że poczujesz różnicę.

Skoro można dodać sobie obciążenia, to ta sama guma może sprawić, że do niektórych ćwiczeń możesz sobie nadmiar obciążenia odjąć. Np. przy podciąganiu. Wystarczy, że zawiesisz ją o drążek, sam podeprzesz kolana o gumę i z taką podpórką będziesz próbował się podciągać. To tak, jakby dostać skrzydeł, czy też +100 punktów do siły. W ten sposób możesz nauczyć się podciągać i robić niezły progres. Natomiast temat podciągania na gumach jest dość obszerny, dlatego będzie o tym osobny artykuł.

 

V Gumy do ćwiczeń i kolory

 

Każda guma w zestawie ma różny kolor. Co oznacza, że każdy kolor to inny zakres oporów. Jednakże to nie jest tak, że kolor czarny to zawsze będzie opór ok. 22kg. To jaki guma o danym oporze ma kolor zależy od producenta. O ile w gumach oporowych do ćwiczeń siłowych, dla wielu marek ta kolorystyka jest podobna, to dla gum mini bands i taśm jest już ona zupełnie różna. Tak więc można wysunąć wniosek, że kolor gumy do ćwiczeń nie ma najmniejszego znaczenia. Dla Ciebie najważniejszą informacją jest ten stawiany zakres oporu, bądź też stopień trudności danej gumy.

Poniżej znajdziesz kolory, które często się pokrywają dla różnych producentów w danych zakresach obciążenia przy gumach oporowych:

 • Czerwony 13mm
 • Czarny 22mm
 • Fioletowy - 32mm
 • Zielony 45mm
 • Niebieski 64mm
 • Pomarańczowy 83mm

 

Z tą wiedzą łatwiej Ci będzie zdecydować, czy chcesz trenować z gumami i jaką gumę tak naprawdę dla siebie wybrać. Pamiętaj, że lepiej jest kupić gumę o mniejszym zakresie obciążenia (bo z nią zawsze poćwiczysz i zawsze będziesz mógł jakoś to obciążenie zwiększyć np. poprzez owinięcie gumy dwa razy wokół nóg do ćwiczenia monster walk) niż mega szeroką, z którą ciężko cokolwiek będzie Ci zrobić. Chyba że chcesz żeby guma odwalała za Ciebie całą robotę przy podciąganiu ( a to też nie o to chodzi w odejmowaniu ciężaru swojego ciała do podciągania).

 

Powodzenia! Trenuj i wybieraj gumy do ćwiczeń z głową :)