Gumy do ćwiczeń i 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem

10-10-2020

Jeżeli zastanawiasz się jakie gumy do ćwiczeń wybrać, tak aby w pełni pomogły Ci zrealizować Twoje cele, to jesteś w dobrym miejscu.

Gumy do ćwiczeń mają szalenie szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są na szeroką skalę nie tylko przez fizjoterapeutów, czy trenerów personalnych, ale również przez gwiazdy kina, czy mistrzów olimpijskich w wielu sportach. Dobrze dobrane gumy do ćwiczeń wraz z planem treningowym i dietą w 110% spełnią swoje zadanie w:

 • zrzuceniu zbędnych kilogramów
 • powrocie do formy,
 • zbudowaniu kuszących pośladków niczym u dziewczyn z Instagrama,
 • nabraniu masy mięśniowej
 • ujędrnieniu ciała,
 • nabraniu pewności siebie dzięki nowej sylwetce

i w wielu innych celach.
Poniżej 5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim klikniesz przycisk „kup”

 

1. Jakie gumy do ćwiczeń? - są 3 główne rodzaje

Obecnie na rynku można spotkać 3 rodzaje gum do ćwiczeń, a każda ma inne zastosowanie:

 

1. taśmy pilates

taśma pilates

Są to taśmy z gumy o długości od 120 do 180 cm, o różnej szerokości i grubości, co wpływa na opór, który stawiają. 
Znajdują swoje zastosowanie w stretchingu (o, którym poczytasz TU), jodze i rehabilitacji.
Opór który generują waha się od 5 kg do 25 kg

 

2. gumy oporowe

guma oporowa

Są to gumy w formie pętli o obwodzie ok 2 metrów charakteryzujące się znacznie większym zakresem oporów, od taśm pilates. Są również znacznie trwalsze.

To właśnie głównie tego rodzaju gum potrzebujesz, jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, ujędrnić sylwetkę, zbudować masę mięśniową, czy wrócić do formy.
Opór tych gum zależnie od modelu to od 1,5 kg do prawie 160 kg.

 

3. mini bands

mini bands

Są to mniejsze i cieńsze odpowiedniki typowych gum oporowych. Ich obwód to ok 50-60 cm i znajdują zastosowanie głównie przy treningu dolnych partii ciała - pośladków, tyłu uda, czy mięśni około-biodrowych. To właśnie z pomocą tych gum dziewczyny na Instagramie pracują nad swoimi pośladkami. Najlepsze rezultaty jednak dają ćwiczenia z mini bands, wzbogacone o kilka ćwiczeń z gumami oporowymi.
Opór, który stawiają, jest zbliżony do tego, który tworzą taśmy pilates: 5-25 kg

 

2. Obciążenie gum oporowych jest zmienne.

Trening z gumami różni się od treningu na maszynach, czy też z wolnymi ciężarami (sztangami, kettle’ami, hantlami). Przede wszystkim dlatego, że:

 • mięśnie są poddawane innym obciążeniom (zmienia się ono podczas wykonywania powtórzenia),
 • zwykle ćwiczenie z gumami wymaga większej kontroli ciała, co angażuje dodatkowe mięśnie i spala dodatkowe kalorie.

Gdy podnosimy odważnik o masie 10 kg, to on zawsze będzie stawiać taki sam opór – grawitacja go ciągnie z taką siła cały czas w dół i kropka.

Guma oporowa zachowuje się inaczej. Im bardziej ją rozciągasz, tym bardziej Ci się przeciwstawia i tworzy większy opór. Aby mieć pewne wyobrażenie jaki to opór, producenci w opisach gum zawierają informacje, np. że guma ma opór 9-22,5 kg. Oznacza to, że minimalny opór, jaki będzie stawiać ta guma, to odpowiednik 9-kilogramowego obciążenia, a im bardziej ją rozciągniesz, tym większy opór będzie Ci stawiać. Na ten konkretny przykład będzie to odpowiednik 22,5 kg.

Maksymalny opór przeważnie osiągniesz, gdy rozciągniesz gumę do 3x jej długości. Czyli, jeśli guma ma 1 metr długości, to po rozciągnięciu jej na długość 3m, będzie stawiała swój maksymalny opór (np. te 22,5 kg).

 

Co się stanie, gdy osiągniemy ten moment i będziemy ją rozciągać ponad tę granicę?

 

Zasadniczo niewiele:
Dalej będziesz mógł/a ją rozciągać o ok. 20-30% tej maksymalnej długości przy zachowaniu maksymalnego oporu. Potem może zacząć pękać. Natomiast trenując z gumami w standardowym zakresie (do 3-krotności ich rozciągnięcia) wytrzymują 5-10 lat.

 

3. W gumach do ćwiczeń kolory = oznaczenie oporu

Aby guma stawiała większy opór musi być jej więcej do rozciągnięcia, czyli musi być szersza lub grubsza od słabszej wersji (opcjonalnie wykonana z innej, bardziej gęstej mieszanki lateksu).
By ułatwić Ci rozróżnianie, która guma jest „słabsza”, a która „mocniejsza”, producenci w ramach tej samej serii gum nadają im różne kolory. To zaś pozwoli Ci na pierwszy rzut oka mniej więcej określić z jakim oporem będziesz mieć do czynienia.

zestaw gum kolory

Niestety producenci nie do końca się porozumieli w tej kwestii i czarna guma jednego producenta, może mieć takie właściwości jak guma czerwona u drugiego. Dlatego wychodząc Ci naprzeciw w naszym sklepie możesz skorzystać z filtrowania po minimalnym i maksymalnym oporze, co ułatwi Ci dobór sprzętu. Na komórce filtrowanie znajduje się pod przyciskiem lejka

 

Sprawdzam wybór gum do ćwiczeń

 

4. Gumy do ćwiczeń, a zastosowanie różnych oporów

Skoro są gumy mocniejsze i słabsze to, czy potrzebuje słabszej gumy do ujędrniania, czy też rzeźbienia sylwetki, a mocniejszej do treningu siłowego, budowania masy?

Nie do końca. Ponieważ te same gumy mogą zarówno ułatwiać, jaki i utrudniać ćwiczenie:


1. Zmniejszenie trudności ćwiczeń

Guma w przeciwieństwie do sztangi czy hantli, może ułatwiać wykonanie ćwiczenia zamiast je utrudniać.

Jest to świetne rozwiązanie przy nauce nowego ruchu (aby był poprawny pod względem technicznym), lub wracając do formy - gdy bez takiej pomocy nie jesteśmy w stanie wykonać w pełni danego ćwiczenia.

Przykładowo przy podciąganiu, możemy zaczepić gumę o drążek, naciągnąć ją spodem stopy i w ten sposób się podciągać, co „odejmie” nam ciężaru ciała przy wykonywaniu ćwiczenia. Im silniejsza guma tym bardziej ułatwimy sobie ćwiczenie.

podciąganie z gumami oporowymi 

Dokładnie tę samą zasadę można wykorzystać przy pompkach na poręczach czyli tzw. dipach. Można użyć kilku słabszych gum na raz, co pozwoli na dużo bardziej płynne zmiany obciążenia z biegiem czasu i progresu. Dokładnie tej samej metody używają bardziej zaawansowani zawodnicy np. przy nauce muscle up, czy front lever.

muscle up z gumami oporowymi

 

2. Zwiększenie trudności ćwiczeń, czyli stosowanie gum oporowych, jako obciążenia

Kolejne zastosowanie gum to oczywiście utrudnienie sobie ćwiczenia np. przy przysiadach, czy pompkach.

 

3. Zastosowanie jako wyciąg

Przykładowo przeplatając gumę przez drążek można wykorzystać ją dokładnie do tych samych celów, co maszyna na siłowni - wyciąg górny . Tak więc wykonamy wszelkie ściągania do klatki (na mięśnie pleców), do głowy, skręty tułowia (na mięśnie brzucha), czy wyprosty ramion (na tricepsy).

Zaś przeplatając gumę do ćwiczeń pod drzwiami i blokując ją np. o hantle otrzymasz wyciąg dolny.

Tym samym przy użyciu paru gum, o różnych oporach, towrzysz swoją własną, siłownię domową.

 

4. Trening mięśni głębokich/Dbanie o postawę

Ćwicząc z gumami angażujesz i wzmacniasz mięśnie głębokie, a tym samym poprawiasz swoją posturę. Nie tylko pozwoli Ci to utrzymywać wyprostowaną sylwetkę, która ma wiele korzyści zarówno zdrowotnych, jak i w życiu codziennym (osoby o zdrowej sylwetce są odbierane za pewniejsze siebie), ale także znacząco wpłynie na osiąganie lepszych wyników w każdej dyscyplinie sportu.

Niezależnie od postury osoby trenującej do treningu mięśni głębokich przeważnie wykorzystuje się najsłabsze gumy. Ponieważ w tego typu ćwiczeniach najważniejsza jest precyzja ruchu, a im większy opór, tym trudniej zachować prawidłową technikę. Pamiętaj również, że mięśnie głębokie są słabsze, dlatego też będą potrzebowały mniejszego obciążenia, niż to, jakiego standardowo używasz.

 

5. Rehabilitacja

Wszelkie przebyte urazy barków, kolan, łokci wymagają aktywizacji stawu pod niewielkim obciążeniem i wtedy idealnie sprawdzają się gumy z niewielkim oporem, czyli taśmy mini band, taśmy pilates, najcieńsze gumy oporowe.

 

W zależności od rodzaju wykonywanego ćwiczenia, jego celu, czy trenoweanej partii będziesz potrzebował innego oporu /innej gumy.

 

Dlatego jeśli decydujesz się na zakup gum oporowych świetnym pomysłem jest posiadanie kilku podstawowych rodzajów z danej serii - 3/4 gumy o różnym zakresie oporu. Na końcu artykułu znajdziesz polecane dla Ciebie przez nas zestawy.

 

5. Trenując z gumami zbudujesz najlepsze pośladki w mieście (albo klatkę, brzuch, bądź cokolwiek na czym Ci zależy)

Aby dana partia mięśni była jędrna, większa, potrzebujesz rozbudować tę grupę mięśni. Ta zasada tyczy się zarówno mężczyzn jak i kobiet. Jeśli jesteś kobietą i boisz się że, zatracisz swoje kobiece proporcje – spokojnie, takie rzeczy zdarzają się przy zawodowej kobiecej kulturystyce, więc przy normalnym treningu, możesz tylko uwydatnić swoje wdzięki :) trening pośladków z mini band

 

W jaki sposób gumy do ćwiczeń pomogą Ci rozbudować pożądaną partię mięśniową?

Aby budować mięśnie musisz poddawać je coraz to nowszym wyzwaniom - np. poprzez zwiększanie obciążenia, zmiany ćwiczenia na daną grupę mięśniową, lub zmieniając sposób zaangażowania mięśnia w dane ćwiczenie.

Guma wraz z rozciąganiem stawia coraz większy opór. Dla Twojego układu nerwowego jest to nowy sygnał – nowy bodziec, w przeciwieństwie do podnoszenia np. sztangi ze stałym ciężarem. Dzięki temu organizm w większym stopniu przyłoży się do rozbudowy tej grupy mięśniowej.

Dla osób bardziej zaawansowanych, taki efekt występuje w szczególności, gdy łączysz trening na daną grupę mięśniową z treningiem siłowym – na siłowni, lub wykorzystując masę swojego ciała.

 

Podsumowując, zatem jaki model/modele wybrać?

W związku z tym, że są różne potrzeby Pań i Panów przygotowaliśmy 5 zestawów gum - 3 zestawy dla kobiet i 2 dla mężczyzn.

 

[ informacja z dnia 26.05.2021 ] Obecnie na poniższe zestawy gum są promocje ograniczone czasowo, a sama ilość zestawów w promocji również jest mocno ograniczona. Dlatego nie zwlekaj z decyzją.

 

Aby ułatwić nawigację wybierz swoją płeć, by sprawdzić przygotowane zestawy:

 

KOBIETA       MĘŻCZYZNA

 

 

ZESTAWY DLA KOBIET

 

 

ZESTAW OPTYMALNY

Zawiera:

 • 3 gumy oporowe:
  • żółta | opór: 1,8-5,4 kg
  • czerwona | opór: 6,8-15,8 kg
  • czarna  |  opór: 11,3-29,5 kg
 • 4 gumy mini bands
  • żółta | 4,5-7 kg
  • czerwona | 9-16 kg
  • niebieska | 13,5-20,5 kg
  • czarna | 18-25 kg 

Cena: 113,99 zł 129,99 zł

 
Dla kogo?

Dla osób, które chcą kupić wszechstronny zestaw do treningu w domu.

Ten zestaw, odpowiednio wykorzystany, pozwoli Ci w pełni zadbać o swoje zdrowie i kompleksowy rozwój sylwetki, a także trzymać kilogramy w szachu. Jeśli natomiast zależy Ci na wypracowaniu takich nóg, pośladków, czy brzuch o których zawsze marzyłaś to ten zestaw z pewnością Ci w tym pomoże, a jego zakup przybliży cię o krok do zrealizowania tego celu. :)

Wybieram Zestaw OPTYMALNY

 

 

ZESTAW ROZBUDOWANY

Zawiera:

 • 4 gumy oporowe:
  • żółta | opór: 1,8-5,4 kg
  • czerwona | opór: 6,8-15,8 kg
  • czarna  |  opór: 11,3-29,5 kg
  • fioletowa  |  opór: 15,9-38,6 kg
 • 4 gumy mini bands
  • żółta | 4,5-7 kg
  • czerwona | 9-16 kg
  • niebieska | 13,5-20,5 kg
  • czarna | 18-25 kg

Cena: 139,99 zł  179,99 zł

 
Dla kogo?

Jeśli na co dzień trenujesz siłowo i chcesz przesiąść się na gumy, lub jeśli chcesz kupić raz a dobrze na lata - to zestaw dla Ciebie

Wybieram Zestaw ROZBUDOWANY

  

 NOWOŚĆ ! ZESTAW ZAAWANSOWANY

 

Zaawansowany zestaw dla kobiet

Zawiera:

 • 4 gumy oporowe:
  • żółta | opór: 1,8-5,4 kg
  • czerwona | opór: 6,8-15,8 kg
  • czarna  |  opór: 11,3-29,5 kg
  • fioletowa  |  opór: 15,9-38,6 kg
 • 3 gumy hip bands
  • szara: 6,8 - 11,3 kg
  • różowa: 11,3 - 15,9 kg
  • czarna: 18,1 - 22,7 kg

 

Cena: 156,99 zł  169,00 zł

 

Dla kogo?

Dla tych samych osób co zestaw wyżej natomiast ceniących sobie większy komfort ćwiczeń.

Hip Bandy są lepszą wersją popularnych mini bandów. Zamiast z gumy, są wykonane z rozciągliwego materiału, dzięki czemu nie rolują się a tym samym nie wcinają się w uda podczas rozciągania. Hip bandy zawierają również gumowe wstawki dzięki czemu utrzymują się na swoim miejscu podczas ćwiczeń. Oprócz tego są dużo bardziej odporne na zerwanie podczas rozciągania, więc jeśli szukasz zestawu który kupisz raz a dobrze - to wygoda i trwałość z nawiązką Ci wynagrodzą różnicę w cenie. :)

Wybieram Zestaw ZAAWANSOWANY

 

 

ZESTAWY DLA MĘŻCZYZN

  

ZESTAW OPTYMALNY

Zawiera:

 • 4 gumy oporowe:
  • żółta | opór: 1,8-5,4 kg
  • czerwona | opór: 6,8-15,8 kg
  • czarna  |  opór: 11,3-29,5 kg
  • fioletowa  |  opór: 15,9-38,6 kg
 • prezent - mini zestaw najlepszej odżywki białkowej w Polsce - szczegóły w opisie produktu

Cena: 105,99 zł 129,99 zł

 


Dla kogo?

Podobnie jak w zestawie wyżej jest dla mężczyzn którzy chcą zacząć trening z gumami i mieć bardzo dobry i uniwersalny zestaw obciążeń.

Ten zestaw dostarcza trochę więcej maksymalnego obciążenia bo 89 kg. Gumy z tego zestawu od kilku lat są u nas w stałym użyciu i do tej pory wszystkie pracują jak nowe. :) Żółta guma choć może wydawać się zbyt łagodna to spełnia tę rolę co odważnik 2,5 kg czy 5kg na sztandze - pozwala dołożyć niewiele oporu by generować mierzalny progress.

Który wybrać - ten czy dwukolorowy ? Różnice są niewielkie i obydwa spełniają swoją rolę. Producent twierdzi, że zestawy dwukolorowe są jeszcze trwalsze - możliwe że tak jest, nie testowaliśmy ich tak długo by to w pełni stwierdzić, ale są przynajmniej tak dobre jak jednokolorowe. Dlatego wybierając spośród tych 2 zestawów, proponujemy kierować się głównie estetyką lub ceną. :)

Wybieram Zestaw OPTYMALNY

 

 

ZESTAW ROZBUDOWANY

Zawiera:

 • 5 gum oporowych:
  • żółta | opór: 1,8-5,4 kg
  • czerwona | opór: 6,8-15,8 kg
  • czarna  |  opór: 11,3-29,5 kg
  • fioletowa  |  opór: 15,9-38,6 kg
  • zielona  |  opór: 22,7-56,7 kg

Cena: 169,99 zł 199,99 zł

 
Dla kogo?

Ten zestaw dostarczy oporów na wiele lat ciągłego treningu w zakresie rozwoju muskulatury, w sumie potrafią wygenerować do 146 kg obciążenia, które można podwoić składając gumy na pół.

Zatem jeśli jesteś zaawansowany w swoich treningach siłowych i przesiadasz się na gumy, lub po prostu chcesz mieć zapas oporu na kilka lat - to jest wybór dla Ciebie.

Wybieram Zestaw ROZBUDOWANY