ŚWIEŻA, WIOSENNA DOSTAWA 

TRAMPOLINY ->  TUTAJ

Montaż drążka rozporowego

18-04-2018

 Najbardziej nieinwazyjnym sposobem na stworzenie sobie warunków do podciągania jest zainwestowanie w drążek rozporowy. Montaż takiego drążka jest bardzo prosty i każdy po chwili zastanowienia sobie z nim poradzi. Aby jednak mocowanie było stabilne i by każde kolejne podciągnięcie nie generowało strachu przed upadkiem należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach:


Jak zamontować drążek do podciągania?

 

DOKRĘĆ MOCNO

Drążek rozporowy to w rura z której po bokach wykręcają się dwie śruby i napierają na futrynę. Im mocniej rozkręcimy drążek, tym większe naprężenie wygenerujemy i tym samym stworzymy silniejsze tarcie, które będzie opierać się grawitacji.

 montaż drążka rozporowego


Jeżeli zatem ważysz 75kg i chcesz jeszcze np. dorzucić dodatkowe 20kg, to drążek nie może być dokręcony „na słowo honoru”. No chyba, że chcesz zafundować sobie nagrodę w postaci obitego tyłka, uszkodzonej podłogi i wkurzonych sąsiadów z dołu :)

 

ZABEZPIECZ FUTRYNĘ

Jeżeli masz taką możliwość (i dziewczyna/żona Cię nie udusi za szpecenie mieszkania) warto między drążek, a futrynę podłożyć jakieś cienkie deseczki które zwiększą powierzchnię, która będzie naciskać na futrynę. Zmniejszy to ryzyko odkształceń futryny, których przy miękkiej futrynie i silnym dokręceniu, ciężko uniknąć.

 

PODCIĄGAJ SIĘ TAK, BY DOKRĘCAĆ DRĄŻEK

Jeżeli masz zamiar podciągać się nachwytem upewnij się, czy podczas ćwiczenia nie odkręcisz sobie drążka. :) Aby to sprawdzić, stań przed drążkiem, złap go nachwytem, a następnie wykonaj taki ruch jakbyś dodawał gazu na motocyklu. Jeżeli poczujesz rosnący opór – będziesz dokręcał drążek, to jest ok. Właśnie od tej strony podciągaj się nachwytem.


W ten sposób jesteś bezpieczny, bo nawet jeśli drążek się przekręci, to się dokręci, a nie odkręci :)


Inaczej sytuacja wygląda gdy chcesz użyć podchwytu, wtedy raczej obróć się o 180 stopni i dopiero wtedy atakuj rekord. :)

 

WKRĘTY

Niektóre modele drążków,w gumach zabezpieczających futryny mają otwory. Po co? A po to, by zrobić miejsce wkrętom które są do nich dostarczane – w futrynę wkręca się najpierw 2 wkręty (po 1 na stronę) które są zakończone gumą, a następnie na nie się nakłada drążek i się go rozkręca. Przykład takiego drążka znajdziesz TUTAJ.
Zbyt wielkiej różnicy w stabilności to nie robi, ale jeśli ktoś chce zamontować drążek na stałe i chce dodatkowego zabezpieczenia to można próbować, natomiast przy mocnym rozkręceniu drążka, nie robi to różnicy.

 drążek rozporowy na wkręty


Podsumowując, mocowanie drążka do podciągania jest proste, trzeba po prostu pamiętać żeby przyłożyć trochę siły do rozkręcenia, bo bez tego zamiast twardych bicepsów, możesz zafundować sobie twardy tyłek :)

 

Powodzenia! Trenuj i montuj drążek z głową ;)

Drążki rozporowe w 32m2Treningu