Jak dobrać orbitrek? - poradnik

05-02-2020

Mechaniczne, magnetyczne, przednio- czy tylno- napędowe, o różnej długości kroku, regulacjach, programach treningowych, synchronizacjach, aplikacjach i innych elementach – propozycji są setki.


Przekaz marketingowy również nie pomaga, zachwalając coraz to nowsze rozwiązania i udogodnienia.

 • Które z tych parametrów są naprawdę ważne, a które można pominąć?
 • Jakie cechy musi spełniać orbitrek aby nadawał się do użytku?
 • Z jaką kwotą trzeba się liczyć aby kupić dobry sprzęt?
 • Jak przez internet dobrać sprzęt tak, aby pasował jak ulał?

W poniższym poradniku znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. Dowiesz się też jak krok po kroku dobrać maszynę tak, aby była jak najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, Twojego ciała i Twojego budżetu. 

 

1. Długość kroku

Jest to główny parametr który musi pasować do Twojego ciała, bez którego trening na orbitreku może być dla Ciebie niewygodny, będzie wymuszać nieprawidłową postawę co objawi się dyskomfortem i w konsekwencji - prawdopodobnie przestaniesz korzystać z zakupionego sprzętu.

Aby jednak orbitrek był wygodny i stał się Twoim ulubionym przyrządem treningowym dobierz długość kroku zgodnie z poniższą tabelą:


Wg poniższych zasad:

 • wzrost do 160 cm – dł. kroku do 40,5 cm
 • wzrost 160-170 cm – dł. kroku 40,5-45,5 cm
 • wzrost 170-180 cm – dł. kroku 45,5-50,5 cm
 • wzrost od 180 cm – dł. kroku powyżej 50,5 cm

Co w sytuacji gdy z orbitreka będzie korzystać więcej niż jedna osoba?

Wtedy mamy 2 rozwiązania:

1. Wybór orbitreka o regulowanej długości kroku

Dla każdej osoby sprawdzamy długość kroku wg powyższej tabeli
Sprawdzamy w specyfikacji orbitreka czy zakres regulacji pokrywa się z wynikami które przed chwilą sprawdziliśmy.

W tego typu możliwości są wyposażone modele z wyższej półki cenowej i są to przykładowo modele:

 • NordicTrack c5.5 w cenie 3699 zł - po lewej
 • Nordic Track Freestride FS71 za 8499 zł - po prawej

 
Co w sytuacji gdy nie dysponujesz budżetem pozwalającym na takie rozwiązanie czyli minimum 3700 zł, lub NordicTrack Ci nie odpowiada lub jest akurat wyprzedany?

Wtedy mamy opcję nr 2:

2. Wybór orbitreka o uśrednionej długości kroku

Odpowiedz sobie na pytanie, czy różnica waszego wzrostu przekracza 20 cm?
Jeśli różnica jest mniejsza niż 20 cm to proces jest prosty:

Obliczacie średnią swojego wzrostu (np z 165cm i 180 wychodzi nam 172,5 cm)
Średnią podstawiacie do tabeli i sprawdzacie jaką długość kroku powinniście wybrać.

Nie jest to idealne rozwiązanie, ale wystarczająco dobre aby każdy mógł się cieszyć dobrym treningiem.

 
W sytuacji, gdy różnica Waszego wzrostu przekracza 20 cm i każde z Was ma trenować na orbitreku - sugerujemy zaoszczędzić dodatkowe środki i dołożyć do modelu z regulacją, wziąć go na raty, lub poszukać używanego sprzętu z taką regulacją.

  

2. Szerokość kroku

Szerokość kroku jest kolejnym bardzo ważnym elementem w zakresie wygody użytkowania, a także bezbolesnego i wolnego od kontuzji ćwiczenia.

Słowem - im mniejsza szerokość kroku - tym lepiej. Maksymalna szerokość kroku w orbitreku nie powinna przekraczać 20 cm.
Bardzo dobrym wynikiem jest 7 cm i mniej

 
Dlaczego to ważne?

Orbitrek ma odzwierciedlać naturalny ruch kończyn ćwiczącego. Im bardziej jest dopasowany do naturalnych ruchów naszych kończyn tym lepiej dla stawów. W związku z tym, że ludzie naturalnie biegają stawiając stopy praktycznie w jednej linii - tak nas zbudowała natura - to orbitrek powinien mieć płozy (pedały/stopnie) ustawione jak najbliżej siebie.

Orbitrek o szerokości kroku od 25 cm będzie generować dyskomfort w kolanach i biodrach, przeradzający się w ból, a na kontuzjach i zwyrodnieniach kończąc.

Tańsze modele, w związku z prostszą konstrukcją i wykorzystywaniem rozwiązań tylnonapędowych, mają płozy w większej odległości od siebie, ponieważ między nimi musi się znaleźć koło zamachowe.
Mniejszym rozstawem między płozami charakteryzują się orbitreki przednionapędowe.

  

3.Przedni lub tylny napęd - czy to ma znaczenie?

Tak naprawdę nie chodzi o napęd, a o położenie koła zamachowego - z przodu czy z tyłu urządzenia.

Rozwijając temat sprzed 3 zdań powyżej, ma to znaczenie w 2 kwestiach:

 • tylnonapędowe są tańsze i mają mniej skomplikowaną budowę - w związku z tym w niższej cenie otrzymamy bardziej trwały egzemplarz
 • tylnonapędowe mają z definicji szerszy krok, a przednionapędowe – węższy.

W związku z szerokością kroku niektóre modele tylnonapędowe (szczególnie bardzo tanie, których jest zatrzęsienie w marketach, czy na portalach aukcyjnych), nie nadają się do użytku. Natomiast występują modele tylnonapędowe o przyjemnym relatywnie wąskim i długim kroku, które sprawdzają się bardzo dobrze.

 

Przykładem takiego modelu jest:

HMS H1708i

HMS h1708i
O długości kroku: 40 cm i szerokości kroku: 19 cm

 

4. Rodzaje mechanizmów

Obecnie możemy spotkać na rynku 4 rodzaje orbitreków pod kątem mechanizmu który generuje opór:

Mechaniczne, Magnetyczne, Elektromagnetyczne i Powietrzne.

Nie będziemy tu się rozpisywać o różnicach – te opisaliśmy w artykule: Jaki orbitrek do domu?
teraz skupimy się na wyborze odpowiedniego mechanizmu.

Obecnie 90% orbitreków opiera się na mechanizmach magnetycznych lub elektromagnetycznych, to właśnie wśród nich są najlepsze modele i to zamyka temat.

Zatem magnetyczny czy elektromagnetyczny? 

Obydwa wymagają zasilania z gniazdka do sprawnego działania. Radzimy nie przejmować się tym aspektem, ponieważ dobry mechanizm magnetyczny działa równie dobrze co elektromagnetyczny.

 

5. Programy treningowe i liczba oporów

Programy treningowe są przydatne i ułatwiają trening.

Możemy zaplanować trening cardio, interwałowy i inny. Natomiast ich liczba ma znacznie mniejsze znaczenie - oczywiście lepiej mieć 20 opcji niż 12, ale bez problemu wykonasz każdy możliwy rodzaj treningu w tych 12 opcjach. Natomiast jeśli dostępny budżet sprawia że stoisz przed wyborem: bardziej odpowiednia długość kroku, albo liczba programów treningowych - wybieraj zawsze dobrze dopasowany krok. Stawy masz jedne na całe życie - dbaj o nie.

Co do liczby oporów 12 w zupełności wystarczy. Większa liczba oporów wcale nie musi oznaczać większego zakresu obciążenia.

Po prostu większa liczba oporów oznacza zwykle bardziej płynną (o mniejszym skoku) możliwość regulacji. 

Dla osób starszych, lub wracających po kontuzji, czyli szczególnie wrażliwych na zmianę obciążenia, większa liczba oporów jest wskazana. Dla osób relatywnie zdrowych nie ma to większego znaczenia.

 

6. Komputer i jego funkcje

Z różnymi funkcjami komputera jest podobnie, jak z poprzednim punktem - lepiej mieć niż nie mieć. To już indywidualna kwestia.

Integracja z Google Maps, czy aplikacją producenta, która pozwoli zaprogramować dowolny trening - to są ciekawe gadżety.

Wyróżniającym się elementem, który warto mieć w swoim orbitreku, to pomiar pulsu. Obecnie praktycznie każdy model posiada taką funkcję.

W tym przypadku radzimy korzystanie z pasa telemetrycznego. Pomoże nam zbadać dokładnie obecne tętno a trening cardio na bazie obecnego tętna jest najlepszym sposobem na budowanie wytrzymałości i spalanie tłuszczu.

Natomiast powtarzamy jak mantrę - zadbaj w pierwszej kolejności o długość i szerokość kroku, a potem dopiero o dodatki. Jeśli tylko nie ogranicza Cię budżet - wszelkie urozmaicenia i ułatwienia są ok.

 

7. Możliwość regulacji nachylenia

Wysokość kroku/nachylenie rampy - różnie to producenci nazywają, natomiast chodzi o symulację wbiegania pod górę. Czy to istotny element? Bieg po nachylonej powierzchni inaczej angażuje nasze mięśnie, co skutkuje bardziej wszechstronnym i urozmaiconym treningiem.

W związku z tym jest to przydatna funkcja, natomiast jeśli to ma być Twój pierwszy orbitrek i nie ma być on środkiem przygotowawczym np. do biegów górskich, dużo ważniejsze jest odpowiednie dopasowanie do wzrostu i regularny trening, więc ten element potraktuj jako dobry dodatek, a nie jako konieczność.

 

8. Masa koła zamachowego

Czy cięższe koło zamachowe oznacza lepszy orbitrek?

Krótko: Nie.

W erze orbitreków mechanicznych masa koła zamachowego miała większe znaczenie, ponieważ cięższe koło generowało większą płynność i komfort korzystania przy dużych oporach. Natomiast zdecydowanym minusem była duża siła którą trzeba było włożyć na początku, aby cały mechanizm wprawić w ruch - to szczególnie niewskazane dla osób drobnych, starszych, i wracających po kontuzjach.

W orbitrekach o magnetycznym/elektromagnetycznym systemie hamowania – masa 7-10 kg jest jak najbardziej odpowiednia.

Poza tym koło zamachowe nie musi ważyć 15kg żeby generować duży opór - opór bierze się z działania magnesów, a w znacznie mniejszym stopniu z wagi koła zamachowego.

Natomiast większe koło zamachowe ułatwia utrzymanie płynności ruchu.

 

Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli wziąć 2 orbitreki ustawione tak, że obydwa stawiają taki sam opór, ale w jednym mamy koło zamachowe 12 kg a w drugim 6 kg, to jeśli  przestaniemy ćwiczyć w tym samym momencie, to koło 12kg będzie dłużej utrzymywało ruch płóz. Oznacza to, że na takiej maszynie łatwiej utrzymamy płynność ruchu podczas treningu.

Podsumowując - na pierwszy orbitrek koło zamachowe 7-10kg jest zupełnie wystarczające.

 

9. Przestrzeń

Temat poruszany na końcu ale jest również bardzo ważny:

 

Ile masz miejsca na orbitrek?

Wymiary orbitreków, które do tej pory omawialiśmy wahają się w granicach:

 • długość: 127-185,4 cm
 • szerokość: 58-75 cm
 • wysokość: 145-188 cm

Weź to pod uwagę, aby potem się nie okazało, że nie masz gdzie korzystać ze sprzętu, a zwrot takiego orbitreka zarówno dla kupującego jak i sprzedającego to dosyć kłopotliwa sprawa.

Weź również pod uwagę, czy w zaplanowanym miejscu masz dostęp do prądu, ponieważ praktycznie każdy z orbitreków obecnie dostępnych na rynku wymaga podłączenia do gniazdka (nie dotyczy to orbitreków mechanicznych i niekiedy tych z generatorem prądu np.: https://32m2treningu.pl/h1742-orbitrek-magnetyczny-z-generatorem-hms-premium.html) .

 

10. Masa użytkownika

Większość modeli dostępnych na rynku ma ograniczenie wagowe do 115 kg. Jeśli mieścisz się w tych granicach - nie musisz zwracać uwagi na ten parametr. Jeśli jest inaczej, zwróć szczególną uwagę na dopuszczalna masę użytkownika.

Zwykle sprzęt jest testowany z pewnym zapasem (+5-10kg), ale jest to istotny czynnik przy ewentualnych reklamacjach i przy uznaniu gwarancji, a rzeczoznawcy są dosyć wyczuleni na tym punkcie :)

 

11. Dodatkowe elementy

Głośniki, wejście USB, wejście/wyjście aux (mini jack), komunikacja bluetooth itd. To wszystko jest ok i dobrze mieć. Wszystko się będzie rozbijało o budżet. Jeśli musisz wybierać, to zalecenie jest takie jak w pkt. 5 i 6 - najpierw dopasowany krok, potem dodatki.

 

Podsumowując:

Stosując się do powyższych 11 zasad z pewnością dobierzesz sprzęt, który pozwoli Ci ukształtować sylwetkę marzeń i stanie się Twoim treningowym przyjacielem.

 

Poniżej znajdziesz listę kilku polecanych modeli, w oparciu o budżet. 

 

 

PROPOZYCJE MODELI

 

Budżet 1000 - 1500 zł brutto

W tym przedziale cenowym znajdziesz modele z dość krótkim krokiem 30-36 cm i dość szerokim - 22-25 cm

Zgodnie z tym co przeczytałaś/przeczytałeś w punkcie nt. szerokości kroku, wiesz już że taka szerokość nie jest wskazana. Jednocześnie na grupach na Fb można znaleźć dużą grupę osób które osiągnęły rezultaty -5, -10, -15 kg trenując na orbitreku takiej klasy i twierdzą, że wszystko z ich stawami jest ok.

Jeśli zatem do tej pory nie miałaś/miałeś żadnych problemów z kolanami to taki orbitrek prawdopodobnie przysłuży się również i Tobie.

 

BODY SCULPTURE ORBITREK MAGNETYCZNY E1660

BODY SCULPTURE e1660

https://32m2treningu.pl/body-sculpture-orbitrek-magnetyczny-e1660.html

 • model dla osób o wzroście 150-170 cm (dł. kroku ok. 36 cm)
 • szerokość kroku - ok 25 cm
 • jest lekki - 24 kg
 • maksymalna masa użytkownika 100 kg
 • wymiary dł./szer./wys. 102,5/61/154 cm
 • cena: 940 zł brutto

Bardzo kompaktowy i mobilny model - gabarytowo idealny orbitrek do małego mieszkania

Krok może wydawać się dość krótki i taki jest w rzeczywistości, ale pomimo że najlepszy jest lepiej dopasowany krok, to pomimo krótszego kroku i tak wykonasz trening - trochę inne partie będą pracować niż w dłuższym kroku, ale kalorie dalej spalisz. Do 1000 zł to jest najlepsze co dostaniemy. Jest to tani i mały orbitrek do domu.

Sprawdzam ten model

 

H6191 ORBITREK MAGNETYCZNY HMS

H6191-orbitrek-magnetyczny-HMS

https://32m2treningu.pl/h6191-orbitrek-magnetyczny-hms.html

 • model dla osób o wzroście 150-170 cm (dł. kroku ok. 36 cm)
 • szerokość kroku - 20 cm
 • jest lekki - 43,9 kg
 • maksymalna masa użytkownika 110 kg
 • wymiary dł./szer./wys. 142/59,5/157 cm
 • cena: 1 399 zł brutto (5% rabatu po rejestracji)

Ekonomiczny model z szerokością kroku na poziomie 20 cm

Krok mógłby być dłuższy, ale w tym budżecie trudno taki znaleźć. Model stabilny, przeznaczony dla osób o wzroście 150-170 cm.

Sprawdzam ten model

 

do 2 200 zł

Zwykle mamy w tym przedziale do polecenia dobre modele tylnonapędowe. Niestety cieszą się takim zainteresowaniem w czasie kwarantanny, że w całej Polsce stany magazynowe polecanych modeli po prostu się wyczerpały. Gdy tylko pojawią się na rynku modele godne uwagi w tym przedziale cenowym, zaktualizujemy ten wpis.

 

 

do 3 000 zł

Kategoria w której zaczynają się modele przednionapędowe warte uwagi. Obecnie w wyniku ogromnego popytu na orbitreki został jeden model godny uwagi w tym przedziale cenowym:

 

SCHWINN ORBITREK PROGRAMOWANY KOMPAKTOWY 510E

orbitrek schwinn 510e

https://32m2treningu.pl/schwinn-orbitrek-programowany-kompaktowy-510e.html

 • długość kroku 46 cm (najlepszy dla osób o wzroście 160 do 180 cm)
 • szerokość kroku - ok. 10 cm
 • waga - 45,4 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. 137/61/159 cm
 • maksymalna masa użytkownika 136 kg
 • cena: 2 999 zł brutto

Kompaktowy model przednionapędowy, o bardzo niewielkiej masie (45,4 kg). Ciekawa propozycja w tym przedziale budżetowym, szczególnie do małego mieszkania gdzie każdy centymetr przestrzeni jest ważny.

 

[informacja z dnia 27.05.2020] Ostatnia dostawa była 5 dni temu i w kilka dni sprzedały się wszystkie egzemplarze. Dzięki wzmożonej pracy, została zorganizowana kolejna dostawa, której spodziewamy się już jutro :) ! Jeśli zainteresował Cię ten model - nie zwlekaj. Schwinn 510 E znika w mgnieniu oka. Nie wiemy na kiedy uda się zorganizować ponowną dostawę.

[informacja z dnia 28.05.2020] Dotarło kilka sztuk, zatem jeśli interesuje Cię ten model, działaj szybko - termin kolejnej dostawy dalej nieznany.

Sprawdzam ten model

 

  

ok 5 000 zł

To jest półka cenowa już bardzo dobrego sprzętu. Cechuje się ona lepszymi materiałami, lepiej spasowanymi, lepiej zaprojektowaną użytecznością, dodatkowymi programi, głośnikimi, wejścia usb itd. czyli szereg udogodnień segmentu premium. Od tej półki cenowej nie ma modeli słabych, tu na każdym zrobisz świetny trening, pozostałe elementy wyboru to dodatki, marka i wygląd.

  

SCHWINN ORBITREK PROGRAMOWANY 430i

orbitrek schwinn 430i

https://32m2treningu.pl/schwinn-orbitrek-programowany-430i.html

 • długość kroku 51 cm (najlepszy dla osób o wzroście od 170 do 185 cm)
 • szerokość kroku - 6 cm
 • waga - 74,5 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. 178,1/71,5/160,5 cm
 • maksymalna masa użytkownika 136 kg
 • cena: 4 799 zł brutto 4 999 zł brutto

Od tego modelu wszystkie produkty są na bardzo wysokim poziomie i różnią się głównie liczbą programów treningowych, dodatkowymi możliwościami w postaci nachylenia biegu, czy dodatkowymi wiatraczkami etc. 

Kupując ten model otrzymasz również (oprócz fantastycznego orbitreka) smaczny plan żywieniowy przygotowany przez doświadczonego dietetyka klinicznego, dopasowany do stylu życia Twojego i Twojej rodziny, który pomoże Ci osiągnąć Twoją wymarzoną sylwetkę jeszcze szybciej, niż tylko trenując na orbitreku.

Sprawdzam ten model

 

 

od 6000 zł

Tak jak w przypadku modeli za ok 5 tys zł - tu mamy marki premium plus lub też sprzęt półprofesjonalny, który charakteryzuje się jeszcze bardziej podniesioną trwałością co w praktyce przekłada się na bezawaryjną pracę przez wiele lat - zakłdając że jest odpowiednio konserwowany.

 

NAUTILUS ORBITREK PROGRAMOWANY E626

orbitrek programowany nautilus e626

https://32m2treningu.pl/nautilus-orbitrek-programowany-e626.html

 • długość kroku 51 cm (dla osób od 170 do 185 cm wzrostu)
 • szerokość kroku - poniżej 5 cm
 • waga - 78,6 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. 178,8/71/180,3 cm
 • maksymalna masa użytkownika 136 kg
 • cena: 5 999 zł brutto
 • Ostatnia sztuka!

Model do którego również dołączamy indywidualny plan żywieniowy, tak jak przy modelu Schwinn 430i.

Sprawdzam ten model

 

 

SCHWINN ORBITREK PROGRAMOWANY 570E

orbitrek programowany schwinn 570i

https://32m2treningu.pl/schwinn-orbitrek-programowany-570e.html

 • długość kroku 51 cm (dla osób od 170 do 185 cm wzrostu)
 • szerokość kroku - ok. 3 cm
 • waga - 76,5 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. 178,1/71,5/160,5 cm
 • maksymalna masa użytkownika 136 kg
 • automatyczne regulacja kąta nachylenia pozwalające symulować bieg pod górkę w wielu konfiguracjach
 • cena: 5 999 zł brutto

Sprawdzam ten model

 

 

BOWFLEX LATERAL TRAINER LX3I

 

https://32m2treningu.pl/bowflex-lateral-trainer-lx3i.html

 • długość i szerokość kroku - trudna do określenia
 • waga - 119,3 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. 136/117,7/161,7 cm
 • maksymalna masa użytkownika 136 kg
 • cena: 6 999 zł brutto

Ten model jest ciekawostką dla osób które chcą czegoś więcej niż orbitreka - to maszyna, na której trenuje się w różnych płaszczyznach. Jeśli szukasz czegoś nowego, innego i skuteczniejszego w spalaniu kalorii niż standardowy orbitrek - sprawdź ten model klikając w link poniżej

Sprawdzam ten model

 

 

NAUTILUS ORBITREK PROGRAMOWANY E628

orbitrek programowany nautilus e628

https://32m2treningu.pl/nautilus-orbitrek-programowany-e628.html

 • długość kroku 55,8 cm (dla osób od 180 do 200 cm wzrostu)
 • szerokość kroku - ok 3 cm
 • waga - 95 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. 185,4/68,5/170 cm
 • maksymalna masa użytkownika 158,8 kg
 • automatyczne regulacja kąta nachylenia pozwalające symulować bieg pod górkę w wielu konfiguracjach
 • cena: 7 519,06 zł brutto  7 999 zł brutto  - rabat po zalogowaniu

Model dla z każdej strony dopracowany i profesjonalny. Masywny i stabilny o dłuższym kroku przeznaczony dla wyższych osób - idealny dla wysokich sportowców - koszykarzy, siatkarzy, albo po prostu wysokich osób, chcących kupić świetny sprzęt i mają trochę miejsca aby go pomieścić. Półkomercyjna gwarancja daje pewność wykonania na absolutnie TOPowym poziomie co daje lata bezawaryjnej pracy. Kupujesz raz i działa, działa, działa...

Sprawdzam ten model

 

 

Słowo na koniec

Mam nadzieję, że powyższy materiał pomoże Ci wybrać odpowiedni dla siebie model orbitreka. Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, kliknij poniżej reakcję i udostępnij go na swoim profilu na FB, być może pomożesz w ten sposób któremuś z Twoich znajomych.

Gdyby okazało się jednak, że dalej masz wątpliwości, napisz do nas na sklep@32m2treningu.pl. Pomożemy dobrać odpowiedni model dla Ciebie. :)