Jak dobrać orbitrek? - poradnik

05-02-2020

Mechaniczne, magnetyczne, przednio- czy tylno- napędowe, o różnej długości kroku, regulacjach, programach treningowych, synchronizacjach, aplikacjach i innych elementach – propozycji są setki.


Przekaz marketingowy również nie pomaga, zachwalając coraz to nowsze rozwiązania i udogodnienia.

 • Które z tych parametrów są naprawdę ważne, a które można pominąć?
 • Jakie cechy musi spełniać orbitrek aby nadawał się do użytku?
 • Z jaką kwotą trzeba się liczyć aby kupić dobry sprzęt?
 • Jak przez internet dobrać sprzęt tak, aby pasował jak ulał?

W poniższym poradniku znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. Dowiesz się też jak krok po kroku dobrać maszynę tak, aby była jak najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, Twojego ciała i Twojego budżetu. 

 

1. Długość kroku

Jest to główny parametr który musi pasować do Twojego ciała, bez którego trening na orbitreku może być dla Ciebie niewygodny, będzie wymuszać nieprawidłową postawę co objawi się dyskomfortem i w konsekwencji - prawdopodobnie przestaniesz korzystać z zakupionego sprzętu.

Aby jednak orbitrek był wygodny i stał się Twoim ulubionym przyrządem treningowym dobierz długość kroku zgodnie z poniższą tabelą:


Wg poniższych zasad:

 • wzrost do 160 cm – dł. kroku do 40,5 cm
 • wzrost 160-170 cm – dł. kroku 40,5-45,5 cm
 • wzrost 170-180 cm – dł. kroku 45,5-50,5 cm
 • wzrost od 180 cm – dł. kroku powyżej 50,5 cm

Co w sytuacji gdy z orbitreka będzie korzystać więcej niż jedna osoba?

Wtedy mamy 2 rozwiązania:

1. Wybór orbitreka o regulowanej długości kroku

Dla każdej osoby sprawdzamy długość kroku wg powyższej tabeli
Sprawdzamy w specyfikacji orbitreka czy zakres regulacji pokrywa się z wynikami które przed chwilą sprawdziliśmy.

W tego typu możliwości są wyposażone modele z wyższej półki cenowej i są to przykładowo modele:

 • NordicTrack c5.5 w cenie 3699 zł - po lewej
 • Nordic Track Freestride FS71 za 8499 zł - po prawej

 
Co w sytuacji gdy nie dysponujesz budżetem pozwalającym na takie rozwiązanie czyli minimum 3700 zł, lub NordicTrack Ci nie odpowiada lub jest akurat wyprzedany?

Wtedy mamy opcję nr 2:

2. Wybór orbitreka o uśrednionej długości kroku

Odpowiedz sobie na pytanie, czy różnica waszego wzrostu przekracza 20 cm?
Jeśli różnica jest mniejsza niż 20 cm to proces jest prosty:

Obliczacie średnią swojego wzrostu (np z 165cm i 180 wychodzi nam 172,5 cm)
Średnią podstawiacie do tabeli i sprawdzacie jaką długość kroku powinniście wybrać.

Nie jest to idealne rozwiązanie, ale wystarczająco dobre aby każdy mógł się cieszyć dobrym treningiem.

 
W sytuacji, gdy różnica Waszego wzrostu przekracza 20 cm i każde z Was ma trenować na orbitreku - sugerujemy zaoszczędzić dodatkowe środki i dołożyć do modelu z regulacją, wziąć go na raty, lub poszukać używanego sprzętu z taką regulacją.

  

2. Szerokość kroku

Szerokość kroku jest kolejnym bardzo ważnym elementem w zakresie wygody użytkowania, a także bezbolesnego i wolnego od kontuzji ćwiczenia.

Słowem - im mniejsza szerokość kroku - tym lepiej. Maksymalna szerokość kroku w orbitreku nie powinna przekraczać 20 cm.
Bardzo dobrym wynikiem jest 7 cm i mniej

 
Dlaczego to ważne?

Orbitrek ma odzwierciedlać naturalny ruch kończyn ćwiczącego. Im bardziej jest dopasowany do naturalnych ruchów naszych kończyn tym lepiej dla stawów. W związku z tym, że ludzie naturalnie biegają stawiając stopy praktycznie w jednej linii - tak nas zbudowała natura - to orbitrek powinien mieć płozy (pedały/stopnie) ustawione jak najbliżej siebie.

Orbitrek o szerokości kroku od 25 cm będzie generować dyskomfort w kolanach i biodrach, przeradzający się w ból, a na kontuzjach i zwyrodnieniach kończąc.

Tańsze modele, w związku z prostszą konstrukcją i wykorzystywaniem rozwiązań tylnonapędowych, mają płozy w większej odległości od siebie, ponieważ między nimi musi się znaleźć koło zamachowe.
Mniejszym rozstawem między płozami charakteryzują się orbitreki przednionapędowe.

  

3.Przedni lub tylny napęd - czy to ma znaczenie?

Tak naprawdę nie chodzi o napęd, a o położenie koła zamachowego - z przodu czy z tyłu urządzenia.

Rozwijając temat sprzed 3 zdań powyżej, ma to znaczenie w 2 kwestiach:

 • tylnonapędowe są tańsze i mają mniej skomplikowaną budowę - w związku z tym w niższej cenie otrzymamy bardziej trwały egzemplarz
 • tylnonapędowe mają z definicji szerszy krok, a przednionapędowe – węższy.

W związku z szerokością kroku niektóre modele tylnonapędowe (szczególnie bardzo tanie, których jest zatrzęsienie w marketach, czy na portalach aukcyjnych), nie nadają się do użytku. Natomiast występują modele tylnonapędowe o przyjemnym relatywnie wąskim i długim kroku, które sprawdzają się bardzo dobrze.

 

Przykładem takiego modelu jest:

HMS H1708i

HMS h1708i
O długości kroku: 40 cm i szerokości kroku: 19 cm

Sprawdzam ten model


lub

HMS H1833i

O długości kroku: 39,2 cm i szerokości kroku: 20 cm

Sprawdzam ten model

 

 

4. Rodzaje mechanizmów

Obecnie możemy spotkać na rynku 4 rodzaje orbitreków pod kątem mechanizmu który generuje opór:

Mechaniczne, Magnetyczne, Elektromagnetyczne i Powietrzne.

Nie będziemy tu się rozpisywać o różnicach – te opisaliśmy w artykule: Jaki orbitrek do domu?
teraz skupimy się na wyborze odpowiedniego mechanizmu.

Obecnie 90% orbitreków opiera się na mechanizmach magnetycznych lub elektromagnetycznych, to właśnie wśród nich są najlepsze modele i to zamyka temat.

Zatem magnetyczny czy elektromagnetyczny? 

Obydwa wymagają zasilania z gniazdka do sprawnego działania. Radzimy nie przejmować się tym aspektem, ponieważ dobry mechanizm magnetyczny działa równie dobrze co elektromagnetyczny.

 

5. Programy treningowe i liczba oporów

Programy treningowe są przydatne i ułatwiają trening.

Możemy zaplanować trening cardio, interwałowy i inny. Natomiast ich liczba ma znacznie mniejsze znaczenie - oczywiście lepiej mieć 20 opcji niż 12, ale bez problemu wykonasz każdy możliwy rodzaj treningu w tych 12 opcjach. Natomiast jeśli dostępny budżet sprawia że stoisz przed wyborem: bardziej odpowiednia długość kroku, albo liczba programów treningowych - wybieraj zawsze dobrze dopasowany krok. Stawy masz jedne na całe życie - dbaj o nie.

Co do liczby oporów 12 w zupełności wystarczy. Większa liczba oporów wcale nie musi oznaczać większego zakresu obciążenia.

Po prostu większa liczba oporów oznacza zwykle bardziej płynną (o mniejszym skoku) możliwość regulacji. 

Dla osób starszych, lub wracających po kontuzji, czyli szczególnie wrażliwych na zmianę obciążenia, większa liczba oporów jest wskazana. Dla osób relatywnie zdrowych nie ma to większego znaczenia.

 

6. Komputer i jego funkcje

Z różnymi funkcjami komputera jest podobnie, jak z poprzednim punktem - lepiej mieć niż nie mieć. To już indywidualna kwestia.

Integracja z Google Maps, czy aplikacją producenta, która pozwoli zaprogramować dowolny trening - to są ciekawe gadżety.

Wyróżniającym się elementem, który warto mieć w swoim orbitreku, to pomiar pulsu. Obecnie praktycznie każdy model posiada taką funkcję.

W tym przypadku radzimy korzystanie z pasa telemetrycznego. Pomoże nam zbadać dokładnie obecne tętno a trening cardio na bazie obecnego tętna jest najlepszym sposobem na budowanie wytrzymałości i spalanie tłuszczu.

Natomiast powtarzamy jak mantrę - zadbaj w pierwszej kolejności o długość i szerokość kroku, a potem dopiero o dodatki. Jeśli tylko nie ogranicza Cię budżet - wszelkie urozmaicenia i ułatwienia są ok.

 

7. Możliwość regulacji nachylenia

Wysokość kroku/nachylenie rampy - różnie to producenci nazywają, natomiast chodzi o symulację wbiegania pod górę. Czy to istotny element? Bieg po nachylonej powierzchni inaczej angażuje nasze mięśnie, co skutkuje bardziej wszechstronnym i urozmaiconym treningiem.

W związku z tym jest to przydatna funkcja, natomiast jeśli to ma być Twój pierwszy orbitrek i nie ma być on środkiem przygotowawczym np. do biegów górskich, dużo ważniejsze jest odpowiednie dopasowanie do wzrostu i regularny trening, więc ten element potraktuj jako dobry dodatek, a nie jako konieczność.

 

8. Masa koła zamachowego

Czy cięższe koło zamachowe oznacza lepszy orbitrek?

Krótko: Nie.

W erze orbitreków mechanicznych masa koła zamachowego miała większe znaczenie, ponieważ cięższe koło generowało większą płynność i komfort korzystania przy dużych oporach. Natomiast zdecydowanym minusem była duża siła którą trzeba było włożyć na początku, aby cały mechanizm wprawić w ruch - to szczególnie niewskazane dla osób drobnych, starszych, i wracających po kontuzjach.

W orbitrekach o magnetycznym/elektromagnetycznym systemie hamowania – masa 7-10 kg jest jak najbardziej odpowiednia.

Poza tym koło zamachowe nie musi ważyć 15kg żeby generować duży opór - opór bierze się z działania magnesów, a w znacznie mniejszym stopniu z wagi koła zamachowego.

Natomiast większe koło zamachowe ułatwia utrzymanie płynności ruchu.

 

Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli wziąć 2 orbitreki ustawione tak, że obydwa stawiają taki sam opór, ale w jednym mamy koło zamachowe 12 kg a w drugim 6 kg, to jeśli  przestaniemy ćwiczyć w tym samym momencie, to koło 12kg będzie dłużej utrzymywało ruch płóz. Oznacza to, że na takiej maszynie łatwiej utrzymamy płynność ruchu podczas treningu.

Podsumowując - na pierwszy orbitrek koło zamachowe 7-10kg jest zupełnie wystarczające.

 

9. Przestrzeń

Temat poruszany na końcu ale jest również bardzo ważny:

 

Ile masz miejsca na orbitrek?

Wymiary orbitreków, które do tej pory omawialiśmy wahają się w granicach:

 • długość: 127-185,4 cm
 • szerokość: 58-75 cm
 • wysokość: 145-188 cm

Weź to pod uwagę, aby potem się nie okazało, że nie masz gdzie korzystać ze sprzętu, a zwrot takiego orbitreka zarówno dla kupującego jak i sprzedającego to dosyć kłopotliwa sprawa.

Weź również pod uwagę, czy w zaplanowanym miejscu masz dostęp do prądu, ponieważ praktycznie każdy z orbitreków obecnie dostępnych na rynku wymaga podłączenia do gniazdka (nie dotyczy to orbitreków mechanicznych i niekiedy tych z generatorem prądu np.: https://32m2treningu.pl/h1742-orbitrek-magnetyczny-z-generatorem-hms-premium.html) .

 

10. Masa użytkownika

Większość modeli dostępnych na rynku ma ograniczenie wagowe do 115 kg. Jeśli mieścisz się w tych granicach - nie musisz zwracać uwagi na ten parametr. Jeśli jest inaczej, zwróć szczególną uwagę na dopuszczalna masę użytkownika.

Zwykle sprzęt jest testowany z pewnym zapasem (+5-10kg), ale jest to istotny czynnik przy ewentualnych reklamacjach i przy uznaniu gwarancji, a rzeczoznawcy są dosyć wyczuleni na tym punkcie :)

 

11. Dodatkowe elementy

Głośniki, wejście USB, wejście/wyjście aux (mini jack), komunikacja bluetooth itd. To wszystko jest ok i dobrze mieć. Wszystko się będzie rozbijało o budżet. Jeśli musisz wybierać, to zalecenie jest takie jak w pkt. 5 i 6 - najpierw dopasowany krok, potem dodatki.

 

Podsumowując:

Stosując się do powyższych 11 zasad z pewnością dobierzesz sprzęt, który pozwoli Ci ukształtować sylwetkę marzeń i stanie się Twoim treningowym przyjacielem.

 

Poniżej znajdziesz listę kilku polecanych modeli, w oparciu o budżet. 

 

 

PROPOZYCJE MODELI

 

Budżet poniżej 2000 zł brutto

W tym budżecie nie ma modeli które polecilibyśmy z czystym sercem.
Jeśli Twój budżet nie pozwala na zakup powyżej 2000 zł, rozważ zakup ratalny, lub nabycie używanego sprzętu.

 

Budżet 2000 zł - 2 500 zł brutto

 

Pro Form 320 E

ProForm Endurance 320E

 • model dla osób o wzroście 150-170 cm  (dł. kroku 43 cm)
 • jeden z tańszych modeli z kołem zamachowym z przodu, co daje bardzo naturalną szerokość kroku - 7 cm
 • jest relatywnie lekki - 55 kg,
 • maksymalna masa użytkownika 115 kg
 • pomimo maksymalnej wagi 115 kg podawanej przez producenta zalecamy zakup osobom drobniejszym – do 80 kg
 • wymiary dł/szer/wys (175/66/152)
 • cena: 2 199 zł brutto (promocja z 2 699 zł)

Sprawdzam ten model

 

 

HMS H1708-i

HMS H1708i

 • alternatywa dla osób o większej masie ciała. W tej półce cenowej jest to jeden z najtrwalszych modeli.
 • model dla osób o wzroście 150-170 cm (dł. kroku 40 cm)
 • szerokość kroku 19 cm - koło zamachowe z tyłu
 • wymiary dł./szer./wys. (152/64/156)
 • maksymalna waga użytkownika 150 kg
 • cena: 2 365 zł brutto

Sprawdzam ten modelBudżet 2500 zł - 4000 zł brutto

 

Pro Form 420 E

Proform Endurance 420E

 • najtańszy egzemplarz z długim krokiem (51 cm) i przednim napędem - do osób o wzroście 170-190 cm
 • szerokość kroku - 7 cm
 • dosyć ciężki - 94 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. (182/66/173)
 • maksymalna masa użytkownika 115 kg
 • cena: 2 999 zł brutto

Sprawdzam ten model

 

 

Nordic Track C 5.5

Nordic Track C 5.5

 • Jedyny w tej półce cenowej egzemplarz o regulowanej długości kroku: 45-61 cm (dla osób od 160 do 200 cm wzrostu)
 • szerokość kroku - 2,87 cm
 • umiarkowana waga - 79 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. (169/63/169)
 • maksymalna masa użytkownika 125 kg
 • cena: 3 699 zł brutto

Sprawdzam ten model

 

 

HMS H1742

HMS H1742

Jeden z niewielu egzemplarzy w tej półce cenowej, który jest przeznaczony do użytku w formie semi-comercial, czyli w komercyjnym użytkowaniu producent gwarantuje 1 rok gwarancji. W praktyce oznacza to, że przy domowej eksploatacji posłuży przez wiele, wiele lat.

 • długi krok - 51 cm
 • szerokość kroku - 6 cm
 • umiarkowana waga - 76,5 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. (172/65/175)
 • maksymalna masa użytkownika 180 kg
 • cena: 3 950 zł brutto

Sprawdzam ten model

 

 

Budżet powyżej 4000 zł brutto

 

Nordic Track 12.9i

NordicTrack Commercial 12.9

 • długość kroku 51 cm (dla osób od 170 do 185 cm wzrostu)
 • szerokość kroku - 2,87 cm
 • ciężki, stabilny model - 98 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. (177/73/178)
 • maksymalna masa użytkownika 135 kg
 • przeznaczony do użytku pół-komercyjnego – gwarantuje to wytrzymałość na lata przy domowym użytkowaniu
 • cena: 6 999 zł brutto

Sprawdzam ten model

 

 

Nordic Track FS7I

NordicTrack Freestride FS7I

 • unikalny model o płynnej zmianie długości kroku od 0 do 81 cm – jest to najbardziej uniwersalny orbitrek na rynku
 • szerokość kroku - 3 cm
 • ciężki, stabilny sprzęt - 109 kg,
 • wymiary dł./szer./wys. (148/75/188)
 • maksymalna masa użytkownika 135 kg
 • cena: 8 499 zł

Sprawdzam ten model

 

 

Nautilus E628

Nautilus E628

 • długość kroku 55,8 - dla osób wyższych 180-195 cm wzrostu
 • szerokość kroku - 5 cm
 • ciężki, stabilny sprzęt - 95 kg
 • wymiary dł./szer./wys. (185,4/68,5/170)
 • maksymalna masa użytkownika 158,8 kg
 • przeznaczony do użytku pół-komercyjnego – gwarantuje to wytrzymałość na lata przy domowym użytkowaniu model posiadający wiele udogodnień i gadżetów które urozmaicą trening
 • cena: 7 999 zł brutto

Sprawdzam ten model