ŚWIEŻA, WIOSENNA DOSTAWA 

TRAMPOLINY ->  TUTAJ

Drążek przenośny – czy i kiedy warto nabyć?

04-09-2017

 

Podjąłeś już decyzję: czas na zamontowanie drążka w mieszkaniu! Wiesz już, że drążek ścienny odpada, bo np.: nie możesz wiercić dziur w ścianach. Drążek rozporowy – małe pole do popisu jeśli chodzi o ilość uchwytów. Dlatego też zainteresował Cię temat drążka przenośnego, czy też inaczej mówiąc: wielofunkcyjnego drążka drzwiowego.

Teraz zastanawiasz się , czy aby na pewno warto kupować taki drążek? Od razu odpowiem, że WARTO. Natomiast muszą być spełnione specjalne warunki m.in. montażowe, o których przeczytasz poniżej. Co jeszcze warto wiedzieć przed jego zakupem?

Z czego się składa drążek przenośny i jak się go montuje?

Poszczególne części, z jakich składa się drążek przenośny znajdziesz na rycinie poniżej.

 

Drążek przenośny - budowa

 

Jak się go montuje? Poprzeczkę kładziesz na górnej futrynie/ górnej krawędzi ościeżnicy (po stronie, po której znajdują się drzwi – chyba że takowych w ogóle nie masz). Zwróć uwagę, aby poprzeczka dokładnie przylegała do ściany. Natomiast całą resztę drążka nakładasz po drugiej stronie przejścia drzwiowego, tak aby pałąki opierały się na ścianie i futrynie równocześnie stabilizując cały przyrząd. Wszystkie uchwyty do podciągania znajdują się po stronie, po której nie ma drzwi.

Ciężko Ci wyobrazić sobie powyższy opis montażu? Obejrzy filmik, do którego odnośnik znajdziesz na początku artykułu :).

 

Popularne modele takich drążków znajdziesz TUTAJ:

Drążek na futryne

 

Jakie musisz mieć futryny?

To dosyć istotne zagadnienie. Zacznijmy od tego, że w ogóle musisz mieć futryny, a w szczególności tę górną, na której będzie się opierać poprzeczka! Równocześnie powinna mieć ona, chociaż 1 cm szerokości, aby poprzeczka na niej pewnie leżała (im szersza, tym stabilniej).

Jak szeroka powinna być futryna? Zazwyczaj producenci sugerują, że drążki te nadają się do standardowej szerokości futryn, czyli 60-80 cm.

Jak głęboka powinna być futryna? Tak, jak powyżej standardowe futryny przeważnie mają głębokość 11-16 cm  i do takich też najczęściej nadają się te drążki. Poniższa rycina pokazuje, co oznacza głębokość futryny.

drążek przenośny - głębokość futryny

Rycina z instrukcji użytkowania" Przenośny drążek do ćwiczeń Allright"

 

Wady i zalety drążka przenośnego

ZALETY:

  • Szybki montaż i demontaż (parę sekund)
  • Więcej opcji uchwytów do podciągania bez konieczności wiercenia dziur w ścianach,
  • Może posłużyć również, jako podpórka do pompek, czy do dippów

WADY:

  • Brak futryn o wymaganych parametrach oznacza brak możliwości jego montażu,
  • Nierówna ściana przy górnej futrynie, może oznaczać niedobrą stabilność montażu drążka,
  • Po treningu, oraz demontażu należy mieć miejsce na jego przechowywanie (pod łóżkiem, czy też za drzwiami)

 

Ceny drążków przenośnych.

Ich ceny zazwyczaj zależne są od ilości uchwytów. I tak najtańsze drążki z  mniejszą ilością uchwytów będzie można zakupić od 50 zł.  Te z ich większą ilością za około 120 zł i więcej.

 

Drążek przenośny nie tylko do podciągania?

Producenci uważają, że taki drążek świetnie się sprawdzi również przy innych ćwiczeniach: brzuszkach, pompkach, czy też dipp’ach. Czy tak jest faktycznie?

Drążek drzwiowy wielofunkcyjny

Rycina z instrukcji użytkowania" Przenośny drążek do ćwiczeń Allright"

BRZUSZKI:

Powyższa ilustracja przedstawia, jak należy ułożyć drążek, aby za jego pomocą wykonywać brzuszki. Czego by się od tego przyrządu oczekiwało podczas takiego treningu? Stabilizacji i blokady nóg, aby nie unosiły się do góry. Taką samą rolę spełnia np. druga osoba, która siada/przytrzymuje Twoje stopy podczas ćwiczenia, tak aby nie unosić nóg tym samym pomagając sobie zrobienie brzuszka.

Czy drążek w tym przypadku faktycznie spełnia swoją rolę? Niezupełnie. Dlaczego? Sama logika już podpowiada, że coś co waży niecałe 0,5 kg nie utrzyma naszych stóp na ziemi. Przecież z łatwością można to podnieść! Natomiast jeśli na obie strony pałąków położysz choćby po 10 kg hantli, to stabilizacja nóg za pomocą tego oto drążka będzie już realna.

POMPKI i DIPP'Y:

W tym przypadku drążek ma spełniać rolę podpórki do pompek/dippów. W tej roli sprawdza się o wiele lepiej niż przy brzuszkach. Natomiast ma dwie wady:

  • Szerokość uchwytu jest odgórnie ustalona i nie każdemu będzie odpowiadać przy pompkach, czy dippach,
  • Uchwyty mogą łatwo nam się pokrzywić na boki, ponieważ śruby mocujące nie zapewniają stabilności akurat do tego rodzaju ćwiczeń.

Tak więc drążek pozostaje wciąż drążkiem i służy do podciągania się :).

 

Kiedy i czy warto kupić drążek przenośny?

Tak, jak już odpowiedziałam na samym wstępie – warto go kupować, natomiast przedtem upewnij się, czy:

  • masz w domu, czy też mieszkaniu odpowiednie do tego futryny (ich grubość w zależności od producenta przeważnie ma się wahać od 11-16 cm, a szerokość od 60-80 cm)
  • ściana nie odstaje od futryny (np. tak jak w naszym mieszkaniu na prezentowanym filmiku)
  • po obu stronach futryny, albo po chociaż jednej z nich, nie ma od razu ściany do niej prostopadłej, która uniemożliwiłaby oparcie pałąków.

Jeśli spełniasz powyższe warunki montażowe, oraz:

  • nie możesz wiercić dziur w ścianach pod montaż drążka ściennego, ponieważ wynajmujesz mieszkanie,
  • drążek rozporowy nie spełnia Twoich wymagań, nie trzyma się Twojej futryny, lub też boisz się, że pozostawi na niej odciski, czy też zacieki,
  • chcesz mieć więcej opcji uchwytów podczas podciągania, niż masz w drążku rozporowym,
  • zależy Ci na tym, aby w każdej chwili szybko taki drążek zamontować i zdemontować (np. nie chcesz, aby drążek psuł wystroju mieszkania)...

...kupno drążka przenośnego jest, jak najbardziej dobrym pomysłem!

 

Powodzenia! Trenuj i wybieraj drążki do podciągania z głową :)