W dniach 19-26.07 prosimy jedynie o kontakt e-mailowy.

Programy treningowe w orbitreku - jakie są i jak działają ?

17-01-2019

Czy wiesz co się kryje pod nazwą puls recovery, HRC, czy też body fat? Czy wiesz co robią poszczególne funkcje dostępne w Twoim orbitreku?

 

Naprawdę warto się z nimi zapoznać.

Po co ?

Ponieważ wtedy o wiele szybciej osiągniesz swój cel. Robiąc plany treningowe i zarządzając swoimi ćwiczeniami, nie tylko uchronisz się od monotonii i nudy, ale także szybciej zobaczysz efekty swojej pracy. Poznanie funkcji, które oferuje Ci maszyna fitness znacznie ułatwi Ci cały ten proces. W przeciwnym wypadku możesz długo ćwiczyć, przebierać pomiędzy różnymi oporami, programami, a rezultaty nie będą zadowalające.

 

Znając działanie poszczególnych funkcji i programów możesz jeszcze lepiej rozplanować swoje treningi, a tym samym szybciej osiągnąć obrany cel i cieszyć się coraz zgrabniejszą sylwetką.Poniżej znajdziesz spis programów z jakimi możesz się spotkać nie tylko w orbitrekach, ale także w rowerkach treningowych.

 

Wpis wyszedł nieco obszerny. Dlatego kliknij poniżej w interesujące Cię zagadnienie.

 1. Funkcja SCAN

 2. WATT

 3. RPM

 4. Pulse Recovery

 5. Body Fat

 6. HRC

 7. IPN Coaching

 8. Programy ustawiane przez producenta

   1. Schody

   2. Góra

   3. Dolina

   4. Interwały

   5. Fartlek

   6. Losowy

  1. Rolling

 9. Programy użytownika

 10. Programy w aplikacjach

 

Programy treningowe w orbitreku – jakie są i jak działają?

 

 

Funkcja SCAN pomaga Ci monitorować przebieg treningu i realizacje celu na dany dzień treningowy.

SCAN– Po wciśnięciu tej funkcji na wyświetlaczu po kolei będą Ci się pokazywać:

  • ilość spalonych kalorii podczas treningu,
  • przebyty zliczony dystans,

 • aktualna prędkość,
 • czas ćwiczeń,
 • Twój puls.

Oczywiście w zależności od modelu, na jakim ćwiczysz, może Ci się wyświetlać więcej, lub mniej parametrów.

Jak więc widzisz funkcja SCAN nie jest niczym skomplikowanym, może wręcz się wydać błaha i niepotrzebna. Jednakże miej na uwadze, że dzięki niej masz możliwość na bieżąco kontrolować i monitorować swoje ćwiczenia. A to jest bardzo ważne. Dobry trening, to trening zaplanowany, w którym wiesz np. jaki dystans chcesz pokonać, w jakim czasie, czy też ile kalorii spalić, albo podczas którego chcesz kontrolować, odpowiednią wartość pulsu. Scan ułatwia Ci również na pobijanie własnych rekordów.Funkcji WATT używaj przede wszystkim wtedy, gdy trenujesz na różnych orbitrekach.

WATT – Podczas ćwiczeń zużywasz pewną ilość swojej energii i wytwarzasz moc, dzięki której wpędzasz maszynę w ruch. Funkcja WATT pokaże Ci wartość tej mocy, jaką wytwarzasz.

Funkcja ta przydaje się wtedy, gdy zazwyczaj trenujesz na siłowni, przez co często zmieniasz modele, na których ćwiczysz. W każdym modelu opór o wartości 8 może oznaczać nieco inne obciążenie. Natomiast ćwicząc z Watt = 70 na dwóch rożnych orbitrekach będziesz miał pewność, że masz te same „ obciążenie”.

Programy treningowe oparte na WATT są niezależne od prędkości. Czyli jeżeli podczas ćwiczeń wytwarzasz mniejszą moc niż założona moc docelowa, to maszyna może zwiększyć obciążenie, nawet jeżeli wolno się poruszasz.Wartość RPM powinna się mieścić pomiędzy 30, a 90 .

RPM (ilość obrotów na minutę) –ta funkcja pokaże Ci ile robisz obrotów kołem zamachowym / pedałami na minute. Wskaźnik ten pomaga kontrolować jakość wykonywanego treningu.Czy im więcej obrotów tym lepiej?

Tak jak większości przypadków, tak i tutaj nie liczy się ilość, a jakość :) Duża ilość obrotów oznacza dużą prędkość. Ta zaś z reguły oznacza małe obciążenie. W dobrym, efektywnym treningu obie te rzeczy muszą być odpowiednio wyważone. Najczęściej zaleca się, aby wartość RPM mieściła się w przedziale 30-90.Pulse recovery pokaże Ci w jakiej jesteś formie

PULSE RECOVERY – ta funkcja jest przydatna pod kątem monitorowania swoich postępów. Pozwala ustalić jaki masz poziom wytrenowania (kondycji), oraz czy po regularnych treningach Twoja kondycja staje się coraz lepsza.

Jak działa?

Po zakończonym treningu kładziesz ręce np. na sensorach dotykowych, a na wyświetlaczu zobaczysz jak odlicza się czas od 60 sekund do zera (uprzednio musisz wcisnąć odpowiedni guzik). W tym czasie komputer liczy spadek prędkości Twojego tętna. Im szybciej Twoje tętno odzyskuje normalny poziom (czyli wartość Twojego tętna podczas spoczynku) tym lepszą masz kondycję. Wynik najczęściej jest podawany w 6cio stopniowej skali, w której:1.0 – wynik doskonały

 

 • 1.0 < F < 2.0 - znakomity poziom wytrenowania
 • 2.0 ≦ F ≦ 2.9 – twoja kondycja jest dobra
 • 3.0 ≦F ≦3.9 - twój poziom wytrenowania jest średni
 • 4.0 ≦F ≦5.9 – jesteś poniżej przeciętnej :(
 • 6.0 – Słabo, ale nie martw się. Na pewno po regularnych treningach będzie coraz lepiej.

F- to Twój wynik, czyli poziom odzyskiwania pulsu. Powyższa skala jest podana na przykładzie orbitreka magnetycznego HMS H0103-i.

 

 

Szukasz orbitreka, który ma powyższe funkcje? Oto klika przykładów:

H1708-i Orbitrek magnetyczny HMS 

H1708-i Orbitrek magnetyczny HMS

 

 

Orbitrek Programowany ProForm Endurance 320E


Orbitrek Programowany ProForm Endurance 320E

Chcesz wiedzieć ile masz tkanki tłuszczowej? Użyj funkcji Body Fat.

BODY FATTen program pomoże Ci oszacować ilość Twojej tkanki tłuszczowej. Najczęściej komputer przelicza to po podaniu mu Twoich danych takich jak:wzrost

 

 • waga
 • płeć
 • wiek
 • puls

Program body fat pokazuje 2, lub 3 wyniki:

  • procentową wartość tkanki tłuszczowej,
  • BMI (Body mass index) – czyli pomiar tłuszczu w Twoim organizmie na podstawie wzrostu i wagi, oraz

 • BMR (Body metabolic rate) – pokaże CI ile kalorii zużywasz do tego, aby po prostu żyć :). Czyli ile Twój organizm wydatkuje kalorii na zachowanie podstawowych funkcji życiowych takich jak oddychanie, trawienie itp.

Zarówno znajomość BMI jak i BMR pozwolą CI bardziej świadomie podchodzić do Twojego ciała, i treningu. Ta informacja będzie miała również znaczenie jeżeli równocześnie z treningami stosujesz dietę. Pomoże Ci to szybciej zrzucić boczki.

 

Pracując w odpowiedniej strefie tętna szybciej uzyskasz wymarzone efekty

HRC (Heart rate control) – jest to jeden z programów sterowanych tętnem. Komputer mierzy Twój puls i na tej podstawie dostosowuje obciążenie / prędkość. Ty decydujesz w jakiej strefie tętna chcesz ćwiczyć i ustalasz maksymalną jego wartość. Pamiętaj, że każda strefa tętna przynosi inne efekty.

 

Temat HRC jest nieco dłuższy, dlatego jest podjęty w osobnym artykule. Jeśli chcesz wiedzieć w jakiej strefie tętna powinieneś ćwiczyć, to kliknij TUTAJ (artykuł w przygotowaniu).IPN COACHING jest jak trener personalny. Wybierze dla Ciebie najlepsze treningi.

IPN Coaching – Program, który może znacznie przyśpieszyć Twoje spalanie tłuszczu, czy poprawę kondycji. Opiera się on na teście IPN, który analizuje Twoje wyniki treningowe, po czym definiuje najlepszą intensywność obciążeń.

 

Program po przeprowadzeniu testu pokaże Ci najlepiej dobrane dla Ciebie programy treningowe.

 

Powyższe programy znajdziesz w:

H1742 Orbitrek magnetyczny z generatorem HMS

H1742 Orbitrek magnetyczny z generatorem HMS

 


Programy ustawione przez producenta uchronią Cię od treningowej rutyny i dadzą Ci wycisk.

Programy ustawiane przez producenta –W trakcie trwania programu komputer sam zmienia opór w zależności od rodzaju wybranego ćwiczenia. Gdy wybierzesz program : Góra, to opór ten będzie z minuty na minutę wzrastał. Całe szczęście sam możesz decydować o czasie ćwiczenia, ilości kalorii którą chcesz spalić, lub też o tym jaki dystans chcesz pokonać. Dzięki temu trening nie będzie za lekki, lub zbyt intensywny. Programy będą się również różnić grafiką wyświetlaną na wyświetlaczu, która będzie wskazywać na jakim etapie ćwiczenia jesteś, oraz czego możesz się za chwile spodziewać (większego / mniejszego oporu).

 

Z jakimi programami mogę się spotkać?

 • Schody (Steps) – Imitacja wchodzenia po schodach. Niewątpliwie dużą pracę wykonają łydki, jak i Twoje pośladki. Program zagwarantuje Ci duże obciążenie bez odpoczynku.

 • Góra (Hill, Montain) – Lubisz chodzić po górach? Gdy nie po drodze Ci jechać w góry, to ten program odzwierciedli mechanizm ruchu, jaki masz podczas górskich wojaży. Obciążenie będzie wzrastało, lub też malało w zależności od nierówności terenowych. Jeżeli chcesz wzmocnić nogi przed górskim sezonem to warto właśnie ćwiczyć na tym programie. Wybierz Górę również wtedy, gdy walczysz o kształtne pośladki.
 • Dolina (Valley) – Jeżeli nie czujesz się na siłach by pchać się w „góry” to zacznij od doliny. Jest znacznie mniej wymagająca, ma mniejsze „wzniesienia” i dłuższe okresy odpoczynku.
 • Inne programy, które są wzorowane na nierównościach terenowych to: falowy, rampa, urwisko, płaskowyż. Wszystkie polegają na zmienianiu obciążenia w zależności od punktu nierówności terenowej na którą wchodzisz. I tak np. wybierając urwisko, najpierw będziesz walczył z dużym obciążeniem, aż w końcu znacznie ono zmaleje.
 • Interwały (intervals) – Trening interwałowy dobrze spala tłuszcz i to nie tylko w trakcie trwania treningu, ale również po nim. Interwały potrafią dać w kość – w pozytywnym sensie :). Jak ten trening wygląda na orbitreku? Ćwiczenia podzielone są na równe odcinki czasu, podczas których zmienia się po prostu obciążenie. I tak przez 30 sekund będziesz męczył się z wysokim oporem, by potem odpoczywać przy mniejszym obciążeniu.

 

Fartlek pozwoli poprawić Twoją kondycję i wytrzymałość

 • Fartlek – to interwały dla zaawansowanych. Tutaj odcinki czasowe są nierównomierne, obciążenie też. Możesz przez 10 sekund zmagać się z dużym obciążeniem, a potem przez 30 sekund mieć nieco mniejsze. W ten sposób maszyna pomaga Ci wykonać sprint , a potem daje Ci odetchnąć podczas spaceru. Kolejnym etapem może być umiarkowanie szybki bieg. Natomiast dzięki temu głównie poprawisz kondycję i wytrzymałość.
 • Losowy (Random) – trening losowy, w którym mogą być pomieszane ustawienia z różnych programów.
 • Rolling – Jeden z programów, który będzie odpowiedni dla osób początkujących. Będziesz ćwiczył w jednostajnym tempie i na jednym obciążeniu.

 

Programy użytkownika – Sam możesz zaprojektować swój program treningowy. Definiujesz czas, dystans, ilość kalorii, obciążenie. Np model H1830-i firmy HMS pozwala definiować te parametry w aż 10ciu. Chcesz ćwiczyć 15 minut na najwyższym obciążeniu, by potem przez 5 minut cieszyć się spokojnym spacerem? Nic trudnego. Wystarczy parę Twoich kliknięć :). A może trener personalny stworzył dla Ciebie specjalny trening? Niewykluczone, ze w miarę możliwości również będziesz w stanie przenieść go na orbitrek. Orbitreki, które posiadają możliwość ustawiania własnego programu zazwyczaj mają tę funkcję dostępną dla kilku użytkowników. Także jeżeli z Twojej maszyny korzysta kilka osób, to każda z nich będzie mogła stworzyć swój własny profil.Programy aplikacyjne pozwolą Ci biegać po całym świecie, urzeczywistnić swój trening, szybciej osiągnąć efekty i współzawodniczyć z innymi użytkownikami.

Programy w aplikacjach – Wiele orbitreków jest kompatybilnych z różnymi aplikacjami fitness np. iFIT, i Bikini. Niektóre z nich są darmowe, a do niektórych, tak jak do iFit będziesz musiał wykupić członkostwo. Aplikację ściągasz na komórkę po czym łączysz się z komputerem orbitreka najczęściej przez Bluetooth.

Aplikacje te udostępniają różne programy treningowe, które urozmaicą Twój trening i pomogą Ci w osiąganiu lepszych efektów. Nierzadko też posiadają funkcję dzięki której możesz „biegać” po różnych zakątkach świata. Na ekranie będziesz widział zdjęcia z Google Street View z wybranego przez Ciebie regionu. Możesz też np. biegać dokoła jeziora - orbitrek wtedy będzie automatycznie dostosowywał opór do tego, co naprawdę znajduje się w terenie. Jeżeli będziesz akurat wbiegał pod górę, to opór zwiększy się. Ty zaś będziesz widział na ekranie mapę ze swoją trasą, oraz przesuwający się punkt, który będzie pokazywał Twoje aktualne położenie.

 źródło: play.google.com KettmapsJeśli powyżej nie znalazłeś programu treningowego, którego szukasz, to daj nam znać w komentarzu. Uzupełnimy artykuł :)

poradnik o wyborze orbitreka

Sprawdzam Poradnik