Jaki Roller kupić? – jak wybrać odpowiedni dla siebie?

27-07-2018

Cześć!
Zatem jaki roller kupić?

Na początku wyjaśnijmy jedną rzecz - rolowanie to forma masażu. I dokładnie jak podstawowego masażu można nauczyć się z Youtube - obejrzeć kilka filmików, zaopatrzyć się w garść olejków i podbijać serca pań lub panów, którzy na taki masaż się zgodzą :) tak w przypadku masażu rehabilitacyjnego, lepszym pomysłem jest udać się do specjalisty.

W przypadku doboru rollera jest tak samo - w ramach tego artykułu zdobędziesz podstawową wiedzę z zakresu tego jaki roller kupić, aby kupić go bezpiecznie i żeby Ci dobrze służył. W dalszej swojej przygodzie z rolowaniem będziesz prawdopodobnie potrzebować dodatkowego sprzętu, ale to już etap obserwacji siebie i najlepiej kontaktu z fizjoterapeutą.

Zatem jeśli chcesz zaopatrzyć się w dobry roller na początek, tak aby Twój wybór był bezpieczny i dobrze Ci służył - zapraszam do dalszej lektury :)


Jaki roller kupić? Roller z wypustkami, czy bez?

roller z wypustkami czy bez

Na rynku znajdziemy wiele modeli z różnymi wycięciami, wypustkami, wzorami, labiryntami wyżłobień i guzków które maja w różny sposób atakować nasze mięśnie. Wyglądają ciekawie, ale czy są dla Ciebie?

Rolowanie, tak jak i masaż spełnia 2 cele:

 1. Pobudzanie mięśni
 2. Rozluźnianie mięśni

To wszystko. Wypustki mają wygenerować większy nacisk na mięsień. Przeważnie modele wyposażone w wypustki sportowcy wykorzystują w ramach rozgrzewki/przygotowania do treningu - pobudzają mięśnie. Oczywiście takie rollery można zastosować również do rozluźniania mięśni, natomiast trzeba wtedy użyć dużo mniejszej siły, niż w przypadku rollera gładkiego.

Szukając jaki wałek do masażu wybrać większość ludzi ma na myśli rozluźnianie niż rozgrzewanie mięśni dlatego bardziej uniwersalnym wyborem będzie na start roller gładki. Szczególnie, gdy myślimy o rolowaniu górnego odcinka pleców, czy ud i łydek.

 

Natomiast pojawia się jeszcze jedna kwestia którą, trzeba wziąć pod uwagę - wrażliwość mięśni na nacisk. Przykładowo po całym dniu pracy przy komputerze możemy być cali pospinani, co sprawia że delikatny nacisk będzie dla nas odczuwany jako ból.

W inne dni tego spięcia nie ma i by rolowanie przyniosło efekt, musi być dużo bardziej intensywne. Wtedy może się okazać, że roller, który wczoraj był dla nas za twardy, dziś jest już niewystarczający, w związku z tym najlepiej mieć obydwie wersje rollerów.

 

Podsumowując, roller z wypustkami, czy bez?

Jeśli masz wybrać tylko 1 roller to wybierz wersję bez wypustek, jesli możesz pozwolić sobie na zakup dwóch - kup obydwa. :)

 

Jak twardy wałek do masażu wybrać?

Im twardszy roller, tym intensywniejszy nacisk.

Z biegiem czasu i doświadczenia w rolowaniu przeważnie korzysta się z coraz twardszych wałków, natomiast nie ulegaj pod tym kątem trendom/modom itd. - nie ma w tym żadnych zawodów, że im twardszy tym lepszy.

Roller jest tym lepszy im lepiej dopasowany do Twojego obecnego stanu tu i teraz, zwykle z biegiem czasu stajemy się mniej wrażliwi na roller stąd po pewnym czasie poszukujemy twardszych wersji.

Na codzień do masażu górnego odcinka pleców możesz stosować wałek o twardości np. 65 w skali Shore’a (Co to skala Shore’a dowiesz się akapit niżej), ale biorąc pod uwagę dyspozycję dnia - np. długa praca przy biurku, stres itd. co skutkuje spięciami mięśni, w danym dniu będziesz potrzebować wałka o twardości 50 w skali Shore’a, bo użycie twardszego może już wykraczać poza wszelkie normy komfortu :)


Dlatego:

 • najlepiej mieć minimum 2 wałki o różnej twardości,
 • ewentualnie o podobnej twardości, ale ten drugi z wypustkami,
 • a jeśli nie mamy budżetu na wersję 1 ani 2 - najlepiej kupić model w okolicach 50-55 w skali Shore'a

 

Oznaczenia twardości

Producenci stosują oznaczenia soft, medium, hard co trudno do czegoś odnieść. Jedyne co jest pewne to, że soft jest łagodniejszy od medium, a hard twardszy od medium. Natomiast każdy producent może mieć inne wyobrażenie co to oznacza soft, medium i hard, co utrudnia porównanie modeli między różnymi producentami.

Niektórzy producenci do określania twardości wałków stosują skalę Shore’a - czyli obiektywną skalę o zakresie 0-100. Dzięki temu mamy jeden punkt odniesienia i dużo łatwiej porównać produkty. 50 w tej skali oznacza przeważnie wałek medium.

 

Jaki roller kupić? Czy rozmiar ma znaczenie?

Rollery różnią się ze względu na długość i średnicę.

 

DŁUGOŚĆ

W kwestii długości sprawa jest bardzo prosta - chodzi o to żeby cały rolowany mięsień się na rollerze zmieścił. Roller z drugiej strony trzeba gdzieś przechowywać, więc równocześnie powinien być w miarę kompaktowy.
Przeważnie wygląda to następująco:

 • wałki dłuższe - od 45 cm - stosuje się do rolowania pleców,
 • wałki krótsze - 30 cm - uda, łydki,
 • wałki jeszcze krótsze do rąk, ramion, stóp.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by dłuższym wałkiem wymasować rękę - kwestia wygody zastosowania takiego wałka i późniejszego go przechowywania.

 

ŚREDNICA

Średnica - obok twardości i udziału wypustek - wpływa na siłę nacisku.

Dla porównania - nadepnąłeś / nadepnęłaś kiedyś bosą stopą na klocek lego? Jeśli tak, to wiesz, że taki mały skurczybyk potrafi doprowadzić dorosłą osobę do potoku mniej lub bardziej rozbudowanej wiązanki przekleństw. :) Dzieje się tak, bo mała powierzchnia klocka + masa naszego ciała = duży nacisk. I tak samo im mniejszy roller tym bardziej się „wbija” w mięśnie. Stąd na początek raczej polecamy rollery o średnicy 13-15 cm, do masażu pleców i nóg, ponieważ rolując te obszary zwykle naciska się dużą częścią masy swojego ciała.

W przypadku małych rollerów - np do rolowania stopy czy przedramion, mamy pełną kontrolę nad siłą nacisku i wtedy wskazany jest roller o niewielkiej średnicy - kilku cm - łatwej jest przeprowadzić mniejszym rollerem masaż tych niewielkich partii ciała i dowolnie zwiększać jego nacisk.


Mały roller, Duo Ball, a może piłka do masażu?

pilka-walek-duoball

Ok, mamy omówione rollery klasyczne czyli wałki, natomiast zastanawiając się jaki roller kupić, na rynku znajdziemy również małe rollery, piłki do masażu, a także duo balle. Ich rola jest dokładnie taka sama, jak w przypadku rollerów klasycznych - czyli żeby wygenerować nacisk na mięsień. Natomiast jak łatwo jest standardowym rollerem wymasować np. mięsień czworogłowy uda, tak jest już o wiele trudniej, o równie łatwy masaż kapturów, czy zgięć łokci, lub mięśni dolnego odcinka pleców.
Odpowiedzią na tę potrzebę są piłki do masażu, dzięki którym można bardzo precyzyjnie skierować nacisk i masować małe struktury mięśniowe - np kaptury.

Duo ball to połączone ze sobą 2 piłki do masażu i mają zasadniczo jedną rolę - masaż dolnego odcinka pleców, który jest niemożliwy zwykłym rollerem, gdyż jeśli tego spróbujesz, szybko się przekonasz, że zamiast masować obolałe mięśnie, rolujesz sam kręgosłup, co jest bardzo niewskazane. Duo ball dzięki wgłębieniu po środku, omija kręgi i masuje tylko mięśnie przykręgosłupowe przynosząc zdecydowaną ulgę :). Mniejsze duo balle sprawdzają się również bardzo dobrze przy masażu szyi.

Mini rollery i piłeczki służą również do pogłębiania masażu. Gdy chcemy trafić w mięsień, który leży głębiej pod innymi mięśniami (np. mięsień płaszczkowaty) pod trójgłowym łydki, to standardowym rollerem będzie to duże wyzwanie.

Jak widzisz rollery i piłki w żaden sposób się nie wykluczają, a jeśli chcesz móc wymasować całe ciało, to tak naprawdę potrzebujesz i jednych i drugich.

 

Odpowiedni roller dla Ciebie

Nie ma jednego rollera, który będzie uniwersalny i wymasujesz się nim od stóp do głów. Aby to uczynić potrzebujesz kilku różnych rollerów, których role się będą uzupełniać i jednocześnie dadzą Ci możliwość doboru nacisku zgodnie z Twoją dyspozycją danego dnia.

W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie 2 zestawy rollerów, które spełniają powyższe funkcje:


Zestaw PODSTAWOWY do rolowania

zestaw podstawowy do rolowania HMS

Zestaw zawiera:

 • Roller 15x45 cm
 • Duo Ball 12x24 cm
 • Piłkę do masażu - 8 cm

Dla kogo?

Zestaw przeznaczony dla osób rozpoczynających przygodę z rolowaniem, które nie chcą wydawać zbyt dużego budżetu na sprzęt, a jednocześnie chcą podejść kompleksowo do tematu rolowania całego ciała.

Główny roller ma twardość na poziomie 55/100 w skali Shore’a co oznacza, że pierwsze rolowanie może wydawać się małym wyzwaniem, ale każde kolejne jest już dużo łatwiejsze i idealnie wpasuje się w Twoje potrzeby i będzie użyteczny przez wiele miesięcy.

Cena: 157 zł brutto

Wybieram zestaw PODSTAWOWY

 

 

Zestaw OPTYMALNY do rolowania

zestaw optymalny do rolowania HMS

Zestaw zawiera:

 • Roller 15x45 cm
 • Roller 2: 15x30 cm
 • Roller 1: 5,3x15cm
 • Duo Ball 12x24 cm
 • Pojedyncza piłka: średnica 8 cm

Dla kogo?

Zestaw bardziej rozbudowany od poprzedniego o dodatkowe 2 rollery - mały do masażu stóp i rąk, oraz większy 30-cm z karbowaną strukturą, co daje szerszy zakres rodzaju masażu który przyda się zależnie od Twojej dyspozycji dnia i rolowanych mięśni.

Zestaw o niewiele wyższej cenie, a dający więcej możliwości.

Cena: 187 zł brutto

Wybieram zestaw OPTYMALNY