Montaż taśm TRX

30-05-2018

 

Jak zamontować Taśmy TRX, aby Twój trening był w pełni bezpieczny?

No właśnie, trzeba to zrobić z głową. Oczywiście odpadają stare słupy, wyschnięte drzewa, i inne niestabilne rzeczy :). Poniżej znajdziesz rady, jak montować takie taśmy. Natomiast, jeżeli nie do końca wiesz, co to są te TRX'y, to ten artykuł pomoże Ci się wdrożyć :). Natomiast jeśli chcesz poznać modele, które dla Ciebie przygotowaliśmy, to zajrzyj TUTAJ.

 

Zobacz taśmy TRX w 32m2Treningu

 

A teraz do rzeczy. Montaż trx nie jest trudny i można to zrobić prawie wszędzie. Zacznijmy od montażu taśm w domu.

 

 

TRX – jak zamontować w domu?

Tutaj jest kilka opcji i do tego celu możesz wykorzystać:

  • Drążek do podciągania
  • Kotwica do montowania na drzwi/futrynę
  • Uchwyt do montowania na ścianie /suficie

 

Czy to dobry pomysł, aby montować taśmy do drążka?

Podciągałeś się na nim tyle razy, że już wiesz, że spokojnie Cię utrzyma. Oczywiście podczas ćwiczeń na taśmach siły działające na drążek będą nieco inaczej się rozkładać niż podczas podciągania  (trochę, tak jakbyś ciągle się podciągał na jednej ręce), więc najpierw upewnij się, czy podczas podciągania w wąskim nachwycie lub na jednej ręce Twój drążek się na środku nie ugina. Jeżeli się ugina, to musisz się zastanowić, czy aby na pewno jest to dobrym pomysłem, aby mocować na nim taśmy trx. Ja bym wtedy poszukała innego rozwiązania.

Na zdjęciach poniżej zobaczysz, jak taki montaż wygląda. Przykład przedstawiony jest na drążku rozporowym, natomiast możesz oczywiście tak samo to zrobić na drążku ściennym, czy sufitowym np. TAKIM. Odpadają tu tylko drążki nakładane na futrynę drzwi, chyba że chcesz sobie nabić guza.

montaż taśm trx o drążekmontaż taśm trx na drążku

 

Jak widzisz karabinek zawsze jest zahaczany o specjalne otwory w taśmach.

 

A czemu by nie zaczepić bezpośrednio karabinka o drążek, czy też uchwyt ścienny?

I TU UWAGA!

Załóżmy, że karabińczyk przejdzie już przez ten drążek, co raczej będzie niemożliwe, bo albo musiałbyś mieć super cienki drążek, albo wielgachny karabinek. Natomiast istnieje wtedy większa szansa, że ten karabinek się złamie, chyba że zaopatrzyłeś się w dobry karabinek wspinaczkowy. Niemniej jednak, otwory w taśmach służą do tego, aby to o nie zahaczać karabinek. Także zostańmy przy tym, że to zawsze taśmy są przewlekane o dany zaczep, czymkolwiek on jest (drążkiem, uchwytem ściennym, czy też gałęzią drzewa).

 

UCHWYT NA DRZWI – można też się spotkać  kotwicą na drzwi. Sprawa jest prosta. Złączamy ze sobą dwie końcówki: końcówkę taśmy z końcówką, na której znajduje się taka kotwiczka. Następnie zarzucamy ten uchwyt na drzwi po drugiej stronie i je zamykamy. W ten sposób taśmy są zatrzaśnięte, a my możemy spokojnie ćwiczyć . Jednakże uprzednio poinformuj domowników, aby nie otwierali drzwi, bo może się to źle dla siebie skończyć. Zestawy oryginalnych taśm TRX posiadają specjalną plakietkę, którą zawiesza się po drugiej stronie drzwi informującą o trwających ćwiczeniach i o tym, aby ich nie otwierać.

 

połączenie taśmy trx z uchwytem na drzwi

montaż taśm na futrynie drzwi

montaż taśm trx na futrynie

 

Na filmiku poniżej, zobaczysz dokładnie, jak wygląda montaż taśm TRX o drzwi:

 

UCHWYT ŚCIENNY / SUFITOWY- fajna i prosta sprawa. Co prawda jeśli zamontujesz go na suficie, a jesteś niską osobą, to będziesz musiał/-a stanąć na krześle żeby taśmy zamontować. Uchwyt jest solidny, więc będziesz bezpieczny. Chyba, że masz tekturową ścianę :). Wygląda on również bardzo schludnie, także nie nie będzie jakoś bardzo zaburzał wystroju mieszkania.

TRX uchwyt do ściany

 

 

 

No i oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała paru żeglarskich węzłów na taśmach. Ostatecznie stwierdziłam, że po dłuższych ćwiczeniach ciężko jest je potem rozwiązać, dlatego też nie wrzucę zdjęć z moich eksperymentów. Natomiast pewne jest, że ćwiczenia na takich węzłach są bezpieczne. Jednakże mimo wszystko najłatwiejszą i najszybszą opcją montażową, którą można wszędzie zastosować, to ten karabinek zahaczany o specjalne otwory w taśmach.

 

 

TRX – montaż w plenerze

TRX ' y znane z tego, że można je zamontować wszędzie. Na zdjęciu poniżej widzisz ich montaż na poręczy schodków przed domem. Oczywiście uprzednio przekonałam się, że poręcz jest mocna, dobrze pospawana i że będzie bezpiecznie.

montaż trx w plenerze

montaż trx na zewnątrz

montaż taśm trx

Za każdym razem upewnij się, że Twój trening będzie bezpieczny i omijaj szerokim łukiem: marnie wyglądające gałęzie, drzewa, rynny, cienkie słupy, czy też spróchniałe słupy… zresztą myślę, że Twój instynkt samozachowawczy jest wysoko rozwinięty i nie trzeba dalej wymieniać potencjalnych miejsc, na które nie należy montować takich taśm :).

 

No a teraz drzewo.

 

Mi akurat nie było dane znaleźć takiego z solidną poziomą gałęzią, na której mogłabym te taśmy zaczepić. Tak więc owinęłam je dookoła pnia tak, jak na zdjęciu poniżej:

mocowanie trx o drzewo

 mocowanie trx na drzewie

montaż taśm trx na drzewie

 

Jak znajdę taka fajną poziomą gałąź to dorzucę zdjęcie.

 

Czy montowanie taśm TRX na poziomej gałęzi jest dobre?

Oczywiście zależy to, jak gruba i giętka ona jest. Jeżeli jest stabilna to śmiało, natomiast zazwyczaj takie gałęzie znajdują się wysoko i trzeba by najpierw wspinać się na drzewo z trxem w zębach. Gorzej jeśli potem okaże się, że nie dosięgniemy z ziemi do naszych taśm. No i klops :D. Dlatego też montaż trx wokół pnia drzewa nie jest takim złym pomysłem o ile starcza nam taśm, by objąć jego obwód.

 

Czy jest to bezpieczne? Czy taśmy nie będą wciąż się zsuwać i spadać w dół?

Wypadkowy wektor rozkładających się podczas treningu sił  nie będzie miał zwrotu pionowo w dół, wiec i taśmy nie powinny się zsunąć, a poza tym działa tarcie (no tak to jedna z tych sił). No i właśnie, jak już o tarciu mowa – kora drzewa jest chropowata, a co za tym idzie - nasze taśmy mogą się szybciej przecierać. Także trzeba mieć na nie oko i być świadomym tego, że tym sposobem możemy skrócić ich żywotność.

 

Na koniec warto zapamiętać, że taśmy należy montować około 2-3 metry nad ziemią. Taka wysokość będzie dla Ciebie optymalna.

 

Taśmy TRX w 32m2Treningu

Powodzenia! Montuj taśmy i trenuj z głową :)!