NOWOŚCI DO OGRODU na wiosennej  PROMOCJI:

trampoliny | kopuły do wspinaczki | place zabaw

Specjalne kody rabatowe znajdziesz w opisach produktów

Trampolina ogrodowa - jaką wybrać? 9 cech, które musi posiadać każda trampolina ogrodowa.

10-04-2022

Skoro tu jesteś, to pewnie zastanawiasz się jaką trampolinę do ogrodu wybrać dla siebie i swoich bliskich.

 

Jeśli tak, to dobrze trafiłeś..

 

Jednak zanim zagłębisz się dalej w lekturę powinieneś wiedzieć, że artykuł jest skierowany do:

 • rodziców / dziadków  poszukujących sprzętu dla swoich dzieci / wnuków, lub po prostu dla bliskich osób,
 • tych, którzy chcą solidnej i bezpiecznej trampoliny ogrodowej, która posłuży przez lata.

 

Jeśli szukasz czegoś:
- na 1-2 sezony,
- najtańszego na rynku,
- do użytku dla zawodowych akrobatów,

 

to nie czytaj dalej, bo prawdopodobnie okaże się to dla Ciebie stratą czasu.

 

Zostajesz i czytasz dalej?
Świetnie! Zatem zaczynajmy.

 

Aha…!

Na dole artykułu znajdziesz propozycje specjalnie wyselekcjonowanych przez nasz zespół 32m2treningu trampolin, które spełniają wszystkie poniższe wymogi. Dodatkowo wytrwali czytelnicy znajdą dla siebie rabaty na poszczególne modele :)

 

Jaką trampolinę do ogrodu wybrać - 9 najważniejszych cech trampoliny ogrodowej:

Przygotowując ten artykuł kierowaliśmy się przede wszystkim bezpieczeństwem przyszłych użytkowników trampolin. Dlatego poniżej przedstawiamy cechy, które powinna mieć każda trampolina ogrodowa przeznaczona do bezpiecznego użytku rodzinnego.

 

Zacznijmy od tego co się może wydarzyć, gdy wybierzesz nieodpowiednią trampolinę i bez zwracania uwagi na to z jakich elementów jest zrobiona: 

źródło youtube: brodygarnhun1, BabiezTV, Fail Force One, dkdent, Shane Parcefull

Być może niektóre z tych wypadków wyglądają zabawnie, ale stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia osoby skaczącej, a nawet osób w pobliżu.

Dlatego, chcąc zadbać o dobrą zabawę i bezpieczeństwo osób skaczących, wybieraj TYLKO trampoliny, w których zastosowano poniższe rozwiązania:

 

OKRĄGŁY KSZTAŁT MATY, JAK I CAŁEJ KONSTRUKCJI

 

Na okrągłej trampolinie łatwiej jest się utrzymać blisko środka maty. Taka trampolina daje również optymalną siłę wyskoku.
To sprawia, że skaczące osoby zachowują bezpieczną odległość od skraju batuta (czyli maty) i jest mniejsze ryzyko, że skoczek zostanie za bardzo “wystrzelony” w bok.

 

SIATKA WEWNĘTRZNA Z TRWAŁYCH MATERIAŁÓW

 

Trampolina powinna posiadać siatkę ochronną. To nie ulega wątpliwości. Jej brak niekiedy przynosi opłakane skutki zdrowotne. Wystarczy wyobrazić sobie, że skoczek w ferworze zabawy mocno się wybija, traci kontrolę, po czym z impetem albo spada wprost na ziemię, albo po drodze odbija się jeszcze od sprężyn, krawędzi trampoliny i dopiero wtedy mocno uderza całym ciałem, lub co gorsza, głową o ziemię…


Czym jest siatka wewnętrzna i dlaczego akurat taka ma być?

Jak widzisz siatka wewnętrzna jest przymocowana tuż za samą matą, ale przed sprężynami. Oznacza to, że:

 • stopy skoczków są bezpieczne, ponieważ nie ma możliwości wylądować na sprężynach, co jest zarówno bolesne jak i kontuzjogenne
 • sprężyny są lepiej chronione przed użytkownikami, ponieważ wylądowanie na sprężynach może spowodować ich uszkodzenie. Uszkodzone sprężyny będą powodować spadek stabilności konstrukcjiSam fakt, że trampolina posiada siatkę wewnętrzną, nie jest wystarczający. Powinna być ona również wykonana z trwałych materiałów, aby w razie wpadnięcia na nią “ złapała” skoczka i się nie rozdarła.


Po czym poznać, czy siatka będzie wystarczająco trwała?


Wybieraj produkty, które w specyfikacji mają zaznaczone, że siatka zrobiona jest z żyłki polietylenowej - to najbardziej wytrzymały materiał wykorzystywany do produkcji siatek ochronnych.

 

CO NAJMNIEJ 4 PARY NÓG, 8 PUNKTÓW PODPARCIA I DODATKOWE MOCOWANIA DO GRUNTU 


Stabilne umocowanie bazy trampoliny do ziemi to podstawa. Im więcej punktów styku z gruntem, tym lepiej. Dzięki temu sprzęt pewnie stoi podczas intensywnego użytkowania, nie chwieje się, a dodatkowo nie straszny mu silny wiatr.

Wybieraj trampoliny z technologią podwójnych nóg.

trampolina ogrodowa podwójne nogi

Dodatkowa noga tworzona jest z przedłużenia słupków pionowych, ta zaś połączona jest z główną nogą dodatkowymi metalowymi klamrami. Takie rozwiązanie maksymalizuje liczbę punktów podparcia, a co za tym idzie, daje lepszą stabilizację.

Wbrew pozorom ta prosta i skuteczna metoda zastosowana jest naprawdę w niewielu modelach dostępnych na rynku. Można się z nią spotkać m.in. w trampolinach ogrodowych marki SoniFit

 

Dodatkowo nogi powinny być szerokie i w kształcie litery U. Daje to lepszą amortyzację i stabilizację.

 

Trampoliny większe niż 365 cm powinny posiadać 6 par ( podwójnych ) nóg.

 

TRWAŁA I GRUBA OSŁONA NA SPRĘŻYNY 


Osłona na sprężyny po części robi to, co robi już siatka wewnętrzna - chroni stopę skaczącego przed kontaktem ze sprężynami. W trampolinach, które mają siatkę wewnętrzną, może się wydawać zbędna - jedynie przy wchodzeniu czy schodzeniu można mieć z nią kontakt. Natomiast osłona pełni również inną istotną rolę:

Zabezpiecza sprężyny przed czynnikami atmosferycznymi i korozją. To bardzo ważne, ponieważ bezpośrednie, długotrwałe nasłonecznienie, deszcz, czy inne czynniki atmosferyczne wpływają negatywnie na stan sprężyn, a sprężyny są kluczowym elementem wpływającym na właściwe działanie trampoliny.

Należy pamiętać, że sprężyny pracują przy każdym skoku ocierając się o materiał ochronny. Nieuniknione jest więc to, że kiedyś w którymś miejscu nastąpi przetarcie. Dlatego, im trwalsza i grubsza osłona, tym na dłużej wystarczy.

Ponadto grubsza osłona to większy komfort podczas wchodzenia i schodzenia z trampoliny, dająca lepszą izolację pomiędzy stopą a sprężynami.

 

OCYNKOWANE ELEMENTY KONSTRUKCJI

 

Ocynkowana stal jest odporna na rdzę. Trampolina, której stalowe elementy są ocynkowane, posłuży przez lata i nie będzie stanowiła zagrożenia podczas skakania.


SZYBKOSCHNĄCA MATA Z OCHRONĄ PRZED PROMIENIOWANIEM UV

 

Na filmie, kilka akapitów wyżej, można zobaczyć fragment, gdzie mata zarywa się pod skaczącą osobą. To nic przyjemnego ani bezpiecznego. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy batut jest wykonany z materiału nieodpornego na deszcz czy duże nasłonecznienie.
Dlatego wybieraj trampoliny z matą wykonaną z polipropylenu - PP ( to szybkoschnący, elastyczny materiał). Ma mieć lekko chropowatą strukturę. Ponadto, w specyfikacji trampoliny powinno być napisane, że mata jest odporna na promieniowanie UV - szukaj tego w specyfikacji. Jeśli tego nie znajdziesz, lepiej poszukaj innego modelu.

 

ZAMYKANY ZAMEK BEZPIECZEŃSTWA W SIATCE


Niektóre trampoliny mają niezamykane wejście, lub zamknięcie robione na zakładkę.

Czym może skutkować brak wejścia zamykanego na zamek błyskawiczny?

Tym:

źródło youtube: BabiezTV

W związku z tym, wejście w siatce powinno być zamykane na zamek, a dodatkowo wzmocnione klamrami. Oprócz tego, że tak jest bezpieczniej, to jeszcze masz pewność, że

 

 • kot, lub pies nie wskoczy do środka i nie uszkodzi maty pazurami, ani nie przeszkodzi podczas skakania,
 • zamek błyskawiczny nie zepsuje się pod wpływem naprężeń, ponieważ ma dodatkową ochronę dzięki zastosowaniu klamr.

 

ZDEJMOWANA DRABINKA

 

To punkt dla rodziców/dziadków małych dzieci. Jeśli mała pociecha biega wolno po podwórku i nie chcesz by bez opieki zaczęła skakać, wtedy zdejmujesz schodki i temat z głowy :)

 

 

TESTY I CERTYFIKATY

 

Kupowanie przez internet ma to do siebie, że nie możesz danej rzeczy dotknąć i osobiście sprawdzić jej jakości. Prawda jest taka, że nawet kupując sprzęt stacjonarnie, również nie masz możliwości sprawdzić wielu istotnych rzeczy.

Często możesz wyczytać tylko to, co jest napisane na opakowaniu produktu. Tam zaś niejednokrotnie jest o wiele mniej informacji, niż na stronach sklepów internetowych.

Odpowiednie certyfikaty to naoczny dowód tego, że sprzęt spełnia wymogi jakości i bezpieczeństwa. Podczas testów trampolina zostaje poddawana wielu próbom, a jej wytrzymałość na koniec jest potwierdzona właśnie takim certyfikatem.
Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na to, aby Twoja trampolina posiadała poniższe certyfikaty:

 1. TUV - światowy certyfikat bezpieczeństwa
 2. CE - produkt spełniający standardy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska

 

Jak dopasować trampolinę ogrodową do swoich potrzeb? Czyli co jeszcze wziąć pod uwagę?

Oprócz powyższych cech, które posiada dobrej jakości i bezpieczna trampolina, potrzebujesz jeszcze:

 

DOBRAĆ ODPOWIEDNI ROZMIAR TRAMPOLINY OGRODOWEJ

 

WAŻNE: Teren wokół trampoliny ogrodowej ma mieć minimum 2 metry wolnej przestrzeni. 

 

Dlaczego?

Najlepiej zobrazuje to ten filmik:

źródło youtube: Shane Parcefull, quickcall999

Przestrzeń pod trampoliną również powinna być pusta i trawiasta ( nie betonowa ). Nie powinny tam rosnąć rośliny ozdobne, czy przypadkowe krzaki, to również nie jest miejsce na przechowywanie różnych przedmiotów.

Wielkość trampoliny dostosuj do wielkości swojej rodziny i liczby osób, które mają na niej skakać. Pamiętaj, że im więcej miejsca na trampolinie ma pojedynczy skoczek, tym większe bezpieczeństwo wszystkich skaczących w tym samym czasie osób.


Ile osób może skakać na trampolinie ogrodowej w zależności od jej wielkości?

 • ok. 250 cm lub mniej - 1 osoba, max. 2 dzieci
 • 305 cm -  2 - 3 dzieci lub 1 - 2 dorosłych 
 • 365 cm - 3 - 4 dzieci lub 2 - 3 dorosłych 
 • 490 cm - nadają się nawet dla 6 dzieci lub  3 dorosłych

 

Dla osoby dorosłej, która chce trenować akrobacje, ćwiczenia będą komfortowe na trampolinach o średnicy większej niż 350 cm.

 

MAKSYMALNA WAGA UŻYTKOWNIKA

Jeśli na trampolinie skaczą osoby, których maksymalna waga przekracza tę zalecaną przez producenta, to może dojść do pęknięcia maty, zerwania sprężyn, a to w konsekwencji może doprowadzić do mniej lub bardziej spektakularnego wypadku. 

 

Dlatego, zawsze pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej przez producenta wagi użytkowników.

 

Trampolina ogrodowa - jaką firmę wybrać ?

Na rynku jest całe mnóstwo firm / producentów trampolin. Nie każde z nich jednak przykładają dużą wagę do trwałości produktu i bezpieczeństwa skaczącego. Od nazwy marki większe znaczenie ma to, czy dana trampolina spełnia wymienione powyżej wymogi i cechy.

Jedną z niewielu marek, która stawia przede wszystkim na jakość sprzętu i bezpieczeństwo użytkowników to producent trampolin SoniFit. Ich produkty zostały wyprodukowane z dbałością o najmniejsze szczegóły i w bardzo przemyślany sposób.

 

Trampolina ogrodowa a cena 

Wpływ na cenę trampolin ma wielkość sprzętu, solidność wykonania, jakość poszczególnych części, z których składa się trampolina, czy nawet ilość i typ wykonanych testów i posiadanych certyfikatów.
Im lepiej skonstruowany sprzęt i lepszej jakości poszczególne części, tym wyższy jest koszt wyprodukowania takiego modelu. Dlatego solidne, bardzo dobrej jakości trampoliny kosztują od około 1000 PLN wzwyż.

Czy to dużo?

Oczywiście jest to kwestią indywidualną. Natomiast w grę wchodzi bezpieczeństwo bawiących się na trampolinie osób oraz żywotność sprzętu. Dlatego warto zainwestować kilkaset złotych więcej i wybrać model, który spełnia wymogi bezpieczeństwa oraz będzie zakupem na lata. To i tak wyjdzie taniej, niż kupowanie co drugi sezon nowej trampoliny za ok. 600 - 800 zł.

 

Propozycje bardzo dobrych trampolin ogrodowych:

Poniżej przedstawiamy propozycje trampolin ogrodowych, które są bardzo dobrej jakości, a ich konstrukcja jest dobrze przemyślana również pod katem bezpieczeństwa przyszłych użytkowników.

 

TRAMPOLINY OGORDOWE SONIFIT (4 rozmiary )

Poszczególne modele posiadają wszystkie powyżej wypisane cechy. To sprzęt wysokiej jakości, który posłuży przez lata dużym jak i małym skoczkom. Dodatkowo są to prawdopodobnie jedne z najbardziej bezpiecznych trampolin ogrodowych na polskim rynku dzięki przemyślanej konstrukcji i użytym poszczególnym częściom.

To bardzo dobra propozycja dla całej rodziny, która chce spędzić czas na dobrej i bezpiecznej zabawie.

 

Trampolina ogrodowa SoniFit PRO 305cm

https://32m2treningu.pl/trampolina-ogrodowa-sonifit-pro-10ft-305cm-4-podwojne-nogi.html

Na tej trampolinie o średnicy 305 cm może jednocześnie skakać 3 dzieci lub 1-2 dorosłych. Będzie idealnym wyborem dla 4-osobowej rodziny.

Średnica trampoliny: 305 cm
Średnica powierzchni do skakania: 263 cm
Wysokość siatki wewnętrznej: 165 cm
Ilość podwójnych nóg: 4
Maksymalna waga użytkownika: 150 kg
Cena: 1399 zł
KOD RABATOWY DLA CZYTELNIKÓW BLOGA:

1337,44 PLN 1399zł

kod rabatowy: trampolina10 -> SoniFit 305cm

Darmowa dostawa:

 

Sprawdzam ten model

 

 

Trampolina ogrodowa SoniFit PRO 366cm

https://32m2treningu.pl/trampolina-ogrodowa-sonifit-pro-12ft-366cm-4-podwojne-nogi-darmowa-dostawa.html

Trampolina Sonifit 366 cm pomieści 4 dzieci lub 1-2 dorosłych skoczków. Będzie odpowiednim wyborem dla 5-osobowej rodziny oraz wtedy, gdy oprócz zwykłego skakania skoczek chce się nauczyć robić np. przerzuty czy salta.

 

Średnica trampoliny: 366 cm
Średnica powierzchni do skakania: 320 cm
Wysokość siatki wewnętrznej: 165 cm
Ilość podwójnych nóg: 4
Maksymalna waga użytkownika: 150 kg
Cena: 1699 zł
KOD RABATOWY DLA CZYTELNIKÓW BLOGA:

1586,87 PLN 1699zł

kod rabatowy: trampolina12 -> SoniFit 366cm

Darmowa dostawa:

 

Sprawdzam ten model

 

 

Trampolina ogrodowa SoniFit PRO 427cm

https://32m2treningu.pl/trampolina-ogrodowa-sonifit-pro-14ft-427cm-6-podwojnych-nog-darmowa-dostawa.html

Trampolina o średnicy 427 cm pozwoli na jednoczesne skakanie 5 dzieci. Da również duży komfort skakania osobom dorosłym, nawet gdy te chcą spróbować swoich sił z saltami.

 

Średnica trampoliny: 427 cm
Średnica powierzchni do skakania: 380 cm
Wysokość siatki wewnętrznej: 180 cm
Ilość podwójnych nóg: 6
Maksymalna waga użytkownika: 150 kg
Cena: 2299 zł
KOD RABATOWY DLA CZYTELNIKÓW BLOGA:

2126,58 PLN 2299zł

kod rabatowy: trampolina14 -> SoniFit 427cm

Darmowa dostawa:

 

Sprawdzam ten model

 

 

Trampolina ogrodowa SoniFit PRO 487cm

https://32m2treningu.pl/trampolina-ogrodowa-sonifit-pro-16ft-487cm-6-podwojnych-nog-darmowa-dostawa.html

To model dla dużej rodziny lub dla tych, którzy potrzebują dodatkowej powierzchni skakania dla często odwiedzających gości. Pomieści się na niej równocześnie ok. 6 dzieci. Jest również świetną propozycją dla skoczków, którzy będą wykonywać różne akrobacje i potrzebują do tego dużo miejsca.

 

Średnica trampoliny: 487 cm
Średnica powierzchni do skakania: 432 cm
Wysokość siatki wewnętrznej: 180 cm
Ilość podwójnych nóg: 6
Maksymalna waga użytkownika: 150 kg
Cena: 2599 zł
KOD RABATOWY DLA CZYTELNIKÓW BLOGA:

2476,85 PLN 2599zł

kod rabatowy: trampolina16 -> SoniFit 487cm

Darmowa dostawa:

 

Sprawdzam ten model