Rodzaje piłek Bosu – kiedy jaką wybrać?

02-10-2018

Piłka Bosu, to taka pół piłka. Piłka przecięta w połowie i podszyta twardą platformą. Jest swoistym połączeniem piłki, oraz stepu. Można na niej wykonywać trening zarówno na kopule, jak i na sztywnej platformie. To też właśnie oznacza jej nazwa: BOSU – Both Sides Up.

W dużej mierze wszystko sprowadza się do tego, aby umieć utrzymać równowagę. Dlatego też jest to przyrząd, który w pełni będzie wykorzystywał Twoje mięśnie głębokie. Jest odpowiednim narzędziem treningowym dla młodszych, jak i starszych, mniej, czy też bardziej zaawansowanych. Nieraz wykorzystywana jest w rehabilitacji, właśnie dlatego, że za jej pomocą poprawisz  stabilizację, równowagę i wzmocnisz mięśnie głębokie.

Istnieje kilka rodzajów piłek Bosu. Czytaj dalej, a dowiesz się jaką wybrać dla siebie.

 

Producent piłek BOSU oferuje m.in:

  • Piłkę Bosu Elite,
  • Bosu Pro Edition,
  • Bosu Home Edition,
  • Bosu Sport 50.

 

Jakie są między nimi różnice?

Zasadniczo różnią się ceną.

Tylko co sprawia, że jedna jest droższa /tańsza od drugiej?

 

Piłka Bosu Elite.

Na pierwszy rzut oka wyróżnia się kolorystyką (piłki Bosu przeważnie są niebieskie). Jej kopuła jest ciemno szara, a na jej powierzchni są wyznaczone specjalne miejsca do treningu,  tzw. teksturowane oznaczenia do precyzyjnego ustawienia: Power Line i Power Zone.

Bosu Elite

 

Podczas  treningu na piłce Bosu istotną rolę odgrywa właśnie odpowiednia pozycja i miejsce nacisku ćwiczącego na piłkę. Każdy punkt na kopule Bosu (idąc od dołu ku górze kopuły) daje inny rozkład sił, co oznacza, że Ty będziesz musiał bardziej się postarać, aby utrzymać równowagę, czy też utrzymać odpowiedni nacisk na Bosu. Wszystko to sprowadza się do tego, że trzeba wiedzieć gdzie i jak stanąć, aby uzyskać odpowiedni efekt przy danym ćwiczeniu.

Dlatego też narysowane  i ponumerowane linie znacznie ułatwiają trening. Pozycja potrzebna do wykonania danego ćwiczenia może być o wiele lepiej sprecyzowana.  Nie będziesz musiał się zastanawiać, czy Twoje stopy, czy też dłonie znajdują się na tej samej i odpowiedniej wysokości po obu stronach kopuły.

 

Jesteś trenerem fitness?

Używając Bosu Elite będzie Ci o wiele łatwiej wytłumaczyć podopiecznemu, gdzie ma ułożyć stopy/ręce, aby w odpowiedni sposób rozkładały się siły podczas danego ćwiczenia.  Ta piłka jest idealna właśnie do treningu personalnego.

Kopuła Bosu Elite zrobiona jest z materiału o większej gęstości niż pozostałych piłek, dlatego też trening na niej jest o wiele bardzie wymagający. Ćwicząc na innych piłkach Bosu trenujesz  głównie równowagę i stabilność. Bosu Elite umożliwia Ci również wykonanie treningu oporowego. Ta piłka będzie stawiać wysoki opór. Będziesz musiał użyć dwa razy więcej siły, aby tak samo głęboko nacisnąć Elite, jak np. Pro Edition.

 

Bosu Pro Edition i Home Edition.

Pro Edition wygląda podobnie, jak Bosu Home Edition, oraz ma taką samą wysokość i średnicę.

 

Czemu więc jest droższa?

Zasadniczo wersja Pro jest o wiele bardziej wytrzymała. Jej dętka jest wykonana z grubszego materiału, ponieważ piłka ma służyć celom komercyjnym. Musi wytrzymać wiele treningów na dobę, wiele różnych ciężarów i ćwiczeń. Jest dobrym narzędziem pracy dla trenerów personalnych i tą wersją Bosu, która powinna pojawiać się w klubach fitness.

 

Jakie jeszcze są różnice?

Bosu Home Edition ma jaśniejszy kolor kopuły, a jej platforma jest koloru czarnego na której znajduje się sześć gum, które mają zapobiegać przesuwaniu się piłki podczas ćwiczeń. Natomiast platforma w wersji PRO zrobiona jest z antypoślizgowego materiału, dzięki czemu nie będzie pozostawiać czarnych śladów na podłodze, tak jak mogą to zrobić gumy. Nie zarysuje również podłogi.

 

Bosu Sport 50

Bosu przeznaczone dla osób niższych, drobniejszych, idealne dla młodzieży. Dlaczego? Ponieważ ma mniejszą średnicę(50 cm) i niższą kopułę(17,8 cm). Wyróżnia się śmielszą kolorystyką. Kopułę można dostać w kolorze standardowym niebieskim, lub też różowym. Platforma zaś jest koloru jaskrawo zielonego.

Bosu Sport 50

Ta wersja może być poddana obciążeniu nie większym niż 113 kg. Tak więc ten limit wagowy jest znacznie mniejszy od pozostałych modeli. Dzięki temu, że jest mniejsza i znacznie lżejsza od poprzedniczek łatwiej jest ją przetransportować, czy też przechować w domu. Jest po prostu mniejszą i bardziej kolorową wersją Bosu Home Edition.

 

Rodzaje piłek Bosu – zestawienie

 

 

Bosu Elite

Bosu Pro edition

Bosu Home Edition

Bosu Sport 50

Średnica

65 cm

65 cm

65 cm

50 cm

Wysokość

25,4 cm

25,4 cm

25,4 cm

17,8 cm

Waga piłki

8,6 kg

9 kg

9 kg

4,5 kg

Limit wagowy, który może udźwignąć piłka podczas treningu

204 kg

159 kg

136 kg

113 kg

Dołączone w zestawie

Instrukcja użytkowania + pompka

Instrukcja użytkowania + pompka

Instrukcja użytkowania + pompka + 6 płyt dvd+ tablica ścienna z ćwiczeniami

Instrukcja użytkowania + pompka

Użytek

Komercyjny, trening personalny

Komercyjny, trening grupowy

Do domowej siłowni

Do domowej siłowni, trening dla młodzieży

Kompatybilność z bosu powerstax

Tak

Tak

Tak

Nie

Oznaczenia do precyzyjnego ustawienia

Tak

Nie

Nie

Nie

Gwarancja

Komercyjna :2 lata

Domowa: 2 lata

Komercyjna : 1 rok

Domowa: 1 rok

Domowa: 90 dni

Domowa: 90 dni

 

Jeżeli szukasz piłki Bosu do swojego klubu fitness, lub też jesteś trenerem personalnym i chcesz poszerzyć trening podopiecznych o Bosu, to powinieneś wybierać pomiędzy Bosu Pro Edition, a Bosu Elite. Natomiast jeżeli szukasz czegoś do użytku domowego, to śmiało możesz sięgnąć po Bosu Home Edition, lub też Sport 50.

 

Nie ważne, czy chcesz kupić piłkę do domu, czy też do użytku komercyjnego. W każdym z tych przypadków Bosu Elite wydaje się być modelem oferującym najwięcej, dzięki temu, że ma  dodatkowo wzmocnioną podstawę, uchwyty na stopy i dłonie, zwiększoną wytrzymałość na trening o wysokiej intensywności, oraz ma specjalnie teksturowane oznaczenia takie jak Power Line i Power Zone, które pomagają przy precyzowaniu wymaganego ustawienia do danego ćwiczenia.

 

Zobacz Bosu w 32m2Treningu.pl

 

Powodzenia! Trenuj i wybieraj Bosu z głową :)