Mata do ćwiczeń dziecioodporna – jaką matę wybrać przy małych dzieciach?

03-02-2019

Ten artykuł skierowany jest dla ćwiczących rodziców małych dzieci (oraz posiadaczy kotów, psów), którzy poszukują mat odpornych na różne pomysły maluchów i ich chciwych ząbków, oraz pazurków.

Do tego wpisu natchnęła mnie klientka, która ostatnio poszukiwała dla siebie maty, która była by „dziecioodporna”.

Cóż… każdy rodzic wie, jakie szkody nieraz potrafią wyrządzić małe pociechy. Maty do ćwiczeń narażone są na ostre kanty klocków (których wszędzie pełno), małe paznokcie zaciekawionych dzieci, a nawet ich zęby!

Jeżeli w wyborze maty kierujesz się głównie tym, aby była odporna takie „czynniki zewnętrzne”, to musisz zwracać uwagę głównie na materiał z jakiego została wykonana.

 

Mata do ćwiczeń przy dzieciach – unikaj gąbki PVC, kauczuku i mat chropowatych

Nie sprawdzą się maty z pianki PVC  i gąbki szczególnie te, których grubość przekracza 0,8 mm. Bardzo łatwo w nich można zrobić dziurę, szczególnie, gdy mały człowieczek, czy też zwierzaczek jest tym zainteresowany, aby tę dziurę zrobić. Oczywiście producenci dokładają wszelkich starań, aby w matach fitness nie powstawała dziura, czy zadrapanie z byle powodu, których jest już wiele podczas samych ćwiczeń. Niestety nie wykonuje się testów odporności na dzieci. A to właśnie one są dla mat ciężką próbą.

Ostrożnie należy również podchodzić do mat karbowanych, z chropowatą powierzchnią. Różne nierówności w jaskrawych kolorach naprawdę fajnie się zdrapuje (patrząc z perspektywy dziecka :) )

Materiał NBR (czyli syntetyczny kauczuk), jak i sam kauczuk również będzie miał poważne problemy wyjść zwycięsko z  pola bitwy mata-dziecko- a tym bardziej zwierze.

 

Najbardziej dziecioodporne maty do ćwiczeń – te maty mogą przetrwać:

Poniżej przedstawiam 3 moich faworytów, którzy mają największą szanse przetrwać trudne warunki.

I Tiguar mata Workout

Ta mata ma największą szanse przejść tę próbę zgotowaną przez Twoje dziecko, czy też kota. Wykonana jest z pianki i PVC. Jednakże pianka ta jest zgrzewana i laminowana, co sprawia, że jej powierzchnia jest twardsza od innych mat z pianek i PVC. Dlatego też jest bardziej odporna na niepożądane działania zewnętrzne.

Tiguar mata workoutMata workout tiguar

 

Minusem jest jej chropowata powierzchnia, która jest konieczna, aby mata była antypoślizgowa. Jeżeli  zwierzę zawzięcie będzie na niej ostrzyć pazury, to może się to dla niej różnie skończyć. Przede wszystkim ucierpi jej estetyka. Natomiast warto zwrócić uwagę, że sama mata ma zdobienia przypominające zadrapania, więc może kolejne tylko podkreślą cały efekt :).

Zobacz matę TIGUAR WORKOUT

 

II Mata fitness Frotte

Do produkcji maty użyto PVC, oraz tkaniny frotte. Całe szczęście PVC znajduje się od spodu maty i ma pełnić rolę stabilizującą / antypoślizgową. Dzięki temu mata nie przesuwa się po podłożu. Jeżeli Twój maluszek bawi się obok Ciebie kiedy Ty ćwiczysz na macie, to możesz być o nią spokojna. Jedyne zagrożenie to kolorowe mazaki i farbki. Natomiast jest duże prawdopodobieństwo, że takie plamy zejdą w praniu (zależy oczywiście od użytego mazaka). Materiał PVC jest bezpieczny, ponieważ chroni go podłoga. Cała mata wzmocniona jest dookoła wszytą lamówką, dzięki czemu nie zacznie się parskać i strzępić.

Mata fitness Frotte

Jesteś posiadaczem kota?

W tym wypadku należy zachować większą ostrożność. Zwierzaczek może z chęcią pazurkami wyciągać z niej nitki.

Na tym zdjęciu powyżej widać, że mata składa się z takich drobnych pętelek. Właśnie te pętelki będą absorbujące dla małych pazurków. Przez to mata ucierpi wizualnie, lecz nic poważniejszego nie powinno się z nią stać.

 

Zobacz matę FITNESS FROTTE

 

III Mata neoprenowa

To jest mata, która sprawdzi się przy dziecku.

 

Czy jest odporna na futrzaka?

Pazurki mogą stanowić dla niej wyzwanie, natomiast nie powinny uczynić dużych szkód.

Mata neoprenowa ENZO

Jest przyjemna w dotyku, ładnie wygląda, a co najważniejsze dobrze spełnia swoje zadanie. Tak, jak mata z frotty, obszyta jest dodatkową lamówką, która ją zabezpiecza przed ewentualnym parskaniem się. Świeżo kupiona ma dość intensywny, specyficzny zapach, który w zależności od wielkości mieszkania, może się po nim rozejść. Dlatego z początku warto znaleźć dla niej miejsce, gdzie będzie mogła się wywietrzeć.  Kiedy już będziesz pewna, że nie będziesz chciała jej oddawać z powrotem do sklepu, możesz przetrzeć ją wilgotną ścierką, aby przyśpieszyć proces usuwania jej zapachu.

 

Klik po MATĘ NEOPRENOWĄ

 

Te maty również możesz wziąć pod rozwagę - Cienkie maty do jogi z PVC

W produkcji mat, jak i każdego sprzętu fitness używa się różnych jakościowo materiałów. Prawda jest taka, że wraz ze wzrostem ceny detalicznej, jakość tej maty będzie znacznie wzrastać. Trudno się temu dziwić. Producent może sobie wtedy pozwolić na kupno lepszych półproduktów.

To samo będzie dotyczyło materiału PVC. Droższe maty z PVC powinny być bardziej odporne na różne „niebezpieczeństwa” niż maty tańsze rzędu 20-50 zł. Godne uwagi będą tu np. maty marki GAIAM. Mają nie tylko ładny design, ale także wykonane są z twardszego materiału PVC. Jedynym minusem jest chropowata powierzchnia.

 

A więc jaką matę kupić?

Rozglądaj się za matą z:

  • tkaniny,
  • zgrzewanej i laminowanej pianki PVC,
  • neoprenowej.

Dodatkowo miej na uwadze, aby mata była cienka – poniżej 0,8 mm. Grubsze maty będą wypełniane pianką, jeżeli nie są od zewnątrz laminowane, to z łatwością małe rączki i łapki będą mogły zrobić w nich dziurę.

Oczywiście musisz pilnować swojej maty. Jeżeli masz możliwość i siłę, rozkładaj matę wtedy gdy dzieciaczki już śpią, a po zakończonych ćwiczeniach zawsze ją skrupulatnie chowaj. W końcu dla chcącego Malucha nic trudnego. Aby matę dodatkowo zabezpieczyć, możesz ją przechowywać w torbach np. takiej:

 

 

Znalazłaś inną dziecio- i futrzakoodporną matę? Koniecznie daj znać w komentarzu.

Powodzenia! Trenuj i wybieraj matę z głową :)