Co wybrać stepper, czy orbitrek?

16-08-2018

Zastanawiasz się co wybrać – stepper, czy orbitrek? Co lepiej Ci posłuży? Ćwiczenia na którym z tych sprzętów pozwolą Ci osiągnąć swój cel? Który po prostu będzie dla Ciebie lepszy? Poniżej znajdziesz tabelę zestawiające ze sobą te dwa sprzęty, która pozwoli Ci odpowiedzieć sobie na te pytania.

 

Stepper, czy orbitrek?

 

STEPPER

ORBITREK

ILOŚĆ SPALANYCH KALORII W CIĄGU 30 MINUT ĆWICZEŃ

70cio kg osoba wykonująca średnio intensywny trening w ciągu 30 minut może spalić 223 kcal

Ta sama osoba wykonująca średnio intensywny trening w ciągu 30 minut może spalić 350 kcal* (badania opublikowane przez Harvard Medical School w 2004r.

ANGAŻOWANE MIĘŚNIE

Angażuje głównie dolne partie ciała: mięsień czworogłowy, pośladkowy wielki, zginacz stawu biodrowego, łydki. Niektóre modele mają dołączone ekspandery, aby móc angażować również ręce. Można również ćwiczyć trzymając w rękach hantle, aby zaangażować więcej mięśni.

Tak jak stepper angażuje dolne partie ciała, jednakże o wiele bardziej zaangażuje również ręce (zarówno biceps jak i triceps), mięśnie posturalne, a nawet mięsień czworoboczny na plecach. W niektórych modelach można poruszać się do tyłu dzięki czemu bardziej angażowany jest mięsień czworogłowy uda. Idąc do przodu bardziej angażuje się mięsień dwugłowy.

MODELOWANIE SYLWETKI

Można ładnie ujędrnić i podnieść pośladki.

Ujędrni pośladki i uda. Poprawi się wygląd całej sylwetki ponieważ do pracy będą angażowane m.in. również mięśnie posturalne i ręce.

SPOSÓB PORUSZANIA SIĘ I NATURALNOŚĆ WYKONYWANYCH RUCHÓW

Ruchy przypominają wchodzenie po schodach, co powoduje, że stepper jest bardziej inwazyjny dla stawu kolanowego niż orbitrek. Dlatego też odradza się używania steppera osobom z nadwagą, lub które mają problemy z kolanami.

Ćwiczenie przypomina poruszanie się jak na nartach biegowych, czy górskiej wycieczki, co wpływa pozytywnie na naturalność wykonywanych ruchów.

POPRAWA WYDOLNOŚCI UKŁADU KRWIONOŚNEGO

Na obu maszynach można odnieść podobne efekty jeśli chodzi o poprawę wydolności układu krwionośnego. To jak duże będą te efekty zależy bardziej od intensywności ćwiczeń.

INTENSYWNOŚĆ ĆWICZEŃ

Badania z 1996r wskazują, że wydatkowanie energii podczas ćwiczeń na bieżni jest większe niż na stepperze, ponieważ na step per ma mocno ograniczoną możliwość zwiększania intensywności ćwiczeń.

Trenażery eliptyczne oferują podobny styl treningu co bieżenie, dlatego też mając odpowiednie ustawienia intensywność ćwiczeń będzie na nich większa niż na stepperze.

MOŻLIWOŚĆ UROZMAICENIA TRENINGU

Steppery zazwyczaj mają bardzo proste komputerki, które wyświetlają czas, ilość kcal, liczbę powtórzeń, co wpływa na możliwość urozmaicenia treningu, a raczej jego brak. Ćwiczenia mogą się szybko znudzić, chyba, że posiada się stepper skośny z kolumną, ramionami, czy też ekspanderami.

Tańsze orbitreki za 600-1500zł często mają komputery, które nie pokażą więcej niż komputery na stepperze, natomiast wraz ze wzrostem ceny wzrasta ilość programów treningowych, które można wykonywać. Na niektórych modelach będzie również możliwy ruch w tył. Ćwiczenia na orbitreku uważane są za ciekawsze niż na stepperze. Pewnie dlatego, że ma się o wiele więcej możliwości, aby ten trening urozmaicić. W szczególności, że większość modeli posiada już możliwość podłączenia się do street view, gdzie podczas treningu można oglądać „swój bieg” na krętych uliczkach Grecji, Wenecji itp.

ILOŚĆ ZAJMOWANEGO MIEJSCA

Tutaj stepper ma znaczącą przewagę nad orbitrekiem. Jest niewielki i można go schować nawet pod łóżkiem. Z łatwością przestawi się go z miejsca na miejsce (chyba, że jest to większy komercyjny model)

Na orbitrek warto mieć specjalnie wydzielone miejsce w domu. Najwięcej miejsca będą zajmowały orbitreki przednionapędowe. Niektóre modele można składać przez co pojawia się możliwość ich schowania, lecz w dalszym ciągu po złożeniu będą zajmować więcej miejsca niż stepper. Pozostaje kwestia tego, czy faktycznie będzie chciało się go składać i chować? Są dosyć nieustawne.

GENEROWANY HAŁAS

Przeważnie są cichsze niż orbitreki.

Orbitreki mechaniczne i tańsze modele magnetyczne będą dosyć hałaśliwe. Dlatego ćwiczenie na nich podczas snu innych domowników raczej odpada. Wraz ze wzrostem ceny zazwyczaj spada natężenie generowanego hałasu.

CENA

Całkiem dobry step per można kupić już od 100zł

Orbitreki wymagają o wiele większego budżetu. Na orbitrek nie warto wydawać mniej niż 2000-2500 PLN. Tańsze modele będą głośne i bardziej awaryjne.

 

Orbitrek magnetyczny - rabat

Na samym początku musisz ustalić sobie budżet, który możesz przeznaczyć na dany sprzęt i cel, który zamierzasz osiągnąć. Każdy z tych sprzętów pozwoli Ci stracić zbędne kilogramy. Po prostu na stepperze efekty mogą przyjść znacznie później niż ćwicząc na orbitreku i będą one nieco inne i mniej wyraźne niż po regularnych treningach na orbitreku.

Jeżeli możesz przeznaczyć na nowy sprzęt więcej niż 2tys złotych to o wiele lepszym wyborem będzie orbitrek ze względu na możliwości jakie daje. Warto pamiętać, że jest on o wiele mniej inwazyjny dla stawów niż step per, a ruchy na nim wykonywane bardziej naturalne.

 

A więc co wybierasz? Stepper, czy orbitrek?

 

 

 Orbitrek HMSStepper HMS

Napisz w komentarzu :)

Natomiast jeżeli dalej jesteś niepewny/-a co wybrać to również napisz w komentarzu, lub pisz śmiało na sklep@32m2treningu.pl. Z chęcią Ci pomożemy :).

 

Powodzenia! Trenuj i wybieraj sprzęt do domu z głową :)

 

 

Harvard Medical School

Zeni AI1, Hoffman MD, Clifford PS , 1996, „Energy expenditure with indoor exercise machines.”, US National Library of Medicine, National Insitutes of Health.