Airbike

Airbike, czyli rower powietrzny

To bardzo ciekawy produkt który jest swoistym połączeniem: rower stacjonarny + orbitrek.
Choć więcej w nim rowerka, niż orbitreka.

Co zaczerpnął z orbitreka? Ruchome rączki które pozwalają na trening całego ciała (trenując dolną i górną część ciała na airbike’u angażowane jest ok 80% wszystkich mięśni ciała) lub nawet trening tylko górnej części ciała, w przypadku gdy np mamy kontuzję dolnej części ciała - typu zwichnięcie, czy choćby jakiś chwilowy ból, a nie chcemy z tego błahego powodu przerywać treningów. :)

Rower powietrzny

to pod tym kątem dość wyjątkowa maszyna fitnes, bo zarówno orbitrek, rower treningowy czy wioślarz, wymagają jednak sprawnych nóg.

Druga kwestia w przypadku Airbike to własnie fakt angażowania mięśni przy treningu – angażujemy w pełnym treningu na rowerku powietrznym ok 80% wszystkich mięśni co tworzy z tej maszyny naprawdę idealny przyrząd do treningu cardio. Ponieważ im więcej angażujemy mięśni tym więcej kalorii spalimy.

Rowerek powietrzny

a interwały...

Warto również nadmienić, że w treningu interwałowym sprawdzi się... Nawet jeszcze lepiej! Lepiej nawet niż rower spinningowy :) Dlaczego? Ponieważ opór w rowerze powietrznym jest powodowany przez wiatrak który jest w sprzęcie zamiast koła zamachowego - im szybciej kręcimy, tym większy opór stawia. Dlatego kręcimy na 100% i mamy pewność że robimy wysiłek na 100% swojego tętna maksymalnego, a przynajmniej w jego okolicach, dzięki czemu trening interwałowy będzie skuteczny - w przypadku innych maszyn kardio gdzie regulujemy ręcznie poziom oporu, "trafienie" w odpowiedni opór przy zmieniającym się z czasem poziomie wytrenowania może być trochę trudniejsze - w airbike'u zawsze opór jest odpowiedni.

W tej przysłowiowej beczce miodu, znajdzie się jednak łyżka dziegciu, albo i dwie.
Pierwsza z nich jest bardziej cecha niż wada. Kupując Airbike w sklepie, trzeba liczyć się z tym że rowery powietrzne są skromno uposażone jeśli chodzi o wszelkie elektroniczne dodatki.

Znajdziemy w nich podstawowe konsole bez wielkich ekranów, programów treningowych, ifitów, czy podobnych rzeczy, a jeśli już to w modelach o cenie 3x większej niż niezłej klasy rower stacjonarny magnetyczny.

Airbikes

trochę jak rowery spinningowe?

Pod tym kontem airbike to bardziej rower spinningowy, niż standardowy rower magnetyczny. Producenci w przypadku Airbike'ów skupiają się na dopracowaniu mechanizmów generowani`a oporów i dopracowaniu całej maszyny niż na elektronicznych dodatkach - czy to wada, czy zaleta? Dla większości może nie być to zachęcające szczególnie w dobie aplikacji mobilnych które łączą wszystko ze wszystkim, ale jest grupa odbiorców która ceni taki sprzęt i to do nich kierowana jest propozycja Airbike'ów
Druga łyżka dziegciu to realna, a nie zależna od upodobań, wada - hałas. Rowery powietrzne po prostu są głośne, ponieważ siłą mięśni poruszamy wielki wiatrak, a kto włączał wentylator w okapie kuchennym, czy po prostu wentylator w mieszkaniu, czy biurze, wie że nie jest to cichy sprzęt i podobnie jest z Airbikiem. Są głośne, więc do salonu przy 2 dzieci i mężu go raczej trudno sobie wyobrazić, bo im szybciej kręcimy – tym jest głośniejszy.

To sprzęt który raczej mamy w osobnym pokoju, przychodzimy, robimy trening i wychodzimy. Jeśli chcesz sprzętu na którym trenujesz tylko tak długo jak to konieczne i podczas tego czasu dajesz z siebie wszystko to pod tym kątem jest to świetny wybór. Zatem jeśli masz gdzie postawić taki sprzęt żeby za specjalnie nie przeszkadzać innym, lub dzielisz przestrzeń życiową z domownikami którzy akceptują hałaśliwy sprzęt, to prawdopodobnie jest to sprzęt dla Ciebie :)

Szukając producentów Airbike'ów warto zwrócić uwagę na amerykańskich producentów, Schwinn, Bowflex, choć też rodzima marka HMS zaczęła działać w temacie rowerów powietrznych, więc możliwe że niedługo pojawi się również rower powietrzny HMS, który będzie warto wziąć pod uwagę w swoich zakupach.